07_08.08.2024r.
„Rochu Święty, już dzieciną,
Boże łaski na Cię płyną,
Krzyżem świętym, piersi Twoje,
Bóg przyodział jako w zbroję”(z pieśni)
7 sierpnia rozpoczął się w naszej wspólnocie parafialnej szczególny czas, czas przygotowania do uroczystości odpustowych ku czci św. Rocha. Tak jak nasi przodkowie, w tym dniu rozpoczęliśmy nowennę przed uroczystościami. Wielu z nas w tych dniach zapewne przybędzie na to nasze Mikstackie Wzgórze, aby przedstawiać w nowennie swoje prośby, podziękowania, ale także by wsłuchiwać się w słowo, które przez posługę ks. Mateusza Kasprzaka przygotował dla nas na ten czas, czas rekolekcji. Każdego dnia w tym czasie przygotowania przed Mszą św. śpiewane są godzinki o św. Rochu Wyznawcy.
W pierwszym nowennowym dniu przy ołtarzu stanęli: ks. Rekolekcjonista, ks. kan. Krzysztof Ordziniak, nasz proboszcz, a jednocześnie kustosz sanktuarium i ks. kan. Andrzej Grabański. Koncelebrze przewodniczył ks. Kustosz, który sprawował Mszę św. w intencji próśb i podziękowań nowennowych.
Rozpoczynając naukę kaznodzieja podkreślił, że jest to czas przygotowania do odpustu ku czci św. Rocha, który jest u nas czczony w sposób szczególny. Podkreślił, że Pan Bóg daje nam różnych patronów, świętych, z którymi przemierzamy nasze życie.
Następnie ks. Mateusz nawiązał do słów z psalmu z ostatniej niedzieli „Pokarmem z nieba, Pan Bóg nas obdarzył”. Podkreślił, że tym pokarmem jest Ciało i Krew Pana Jezusa. Zaznaczył, że kiedy mówimy o Eucharystii to często określamy ją jako spotkanie przy dwóch stołach: Słowa Bożego i przy stole Eucharystii. Są to stoły, przy których Chrystus pragnie umocnić naszą wiarę.
Ksiądz Mateusz podkreślił, że czas rekolekcji ma być czasem umocnienie, ożywienia naszej wiary, ma być czasem przemiany naszego życia. Nawiązując do życia naszego Patrona kaznodzieja przypomniał, że pojawił się on na świecie dzięki gorliwej, wytrwałej modlitwie swoich rodziców, ale i wypełnieniu się woli Bożej. Nawiązując do Biblii ks. Mateusz wskazał, że akcentowana jest w niej rola dziecka. Wskazał, że w wielu miejscach mamy tam słowa wskazujące na to, że posiadanie dziecka jest błogosławieństwem Pana Boga. Jednocześnie zaznaczył, że nie możemy mówić, że obdarzeni są łaska Pana tylko ci, którzy mają dzieci. Wskazał, że w zamyśle Bożym od samego początku było pojawianie się nowych ludzi na ziemi. Przypomniał, małżeństwo, rodzina powinna być otwarta na przyjmowanie potomstwa, bo podczas udzielania sakramentu małżeństwa pada pytanie: Czy chcecie przyjąć i po katolicku wychować potomstwo którym was Bóg obdarzy?
Przywołując przykłady ze Starego Testamentu kaznodzieja podkreślił, że posiadanie dziecka postrzegane było jako błogosławieństwo, zaś brak potomstwa za karę. W przypadku braku potomstwa zwłaszcza kobiety narażone były na różne przykrości, czasami pogardę. Kontynuując ks. Mateusz zwrócił uwagę na postawę wobec dzieci w Nowym Testamencie, zaakcentował, że Pan Jezus przyjmował dzieci, a nauczając o królestwie Bożym odwoływał się do dzieci, które w Jego oczach miały wielką wartość. Kaznodzieja podkreślił, że dziecko jest zawsze wielka wartością niezależnie od tego czy zostało poczęte w rodzinie czy adoptowane. Zaakcentował, że wszyscy jesteśmy dziećmi Pana Boga, jesteśmy przez niego wybrani, by wsłuchiwać się w Jego nauczanie i umacniać z nim więź. Jednocześnie ks. Mateusz podkreślił, że nie można traktować braku potomstwa jako kary, bo dla każdego Pan Bóg ma swój plan, a naszym zadaniem jest go odczytać, przyjąć i realizować. Nawiązując do słów Ewangelii wskazał, że powinniśmy się troszczyć o naszą wiarę, o jej wzrost, rozwój. Zaakcentował znaczenie wytrwałości, która cechowała rodziców Rocha. Kończąc kaznodzieja zachęcał nas do refleksji nad naszą wiarą, do postawienie sobie pytania jaka jest nasza wiara w obliczu trudności, zachęcał byśmy pamiętali o słowach modlitwy: bądź wola Twoja.
Czas rekolekcji ma być dla nas czasem refleksji i wzrastania w wierze, przemiany naszego życia. Wiele kwestii podjętych w tej nauce zapewne wymaga takiej refleksji, przemiany, otwarcia naszych serc.
Po Mszy świętej Ksiądz Kustosz poprowadził modlitwę nowennową..Ku niebu popłynęło wiele próśb, ale i podziękowań. Niech nam nie zabraknie wytrwałości w zanoszonej przez wstawiennictwo naszego niebieskiego Patrona modlitwie. Po zakończonej nowennie była możliwość uczczenia relikwii św. Rocha.
W drugim dniu przygotowań duchowych do naszych uroczystości odpustowych ku czci św. Rocha przy ołtarzu stanęli ks. Mateusz Kasprzak, ks. kan. Krzysztof Ordziniak, ks. kan. Andrzej Grabański. Koncelebrze przewodniczył ks. Mateusz, który głosi nauki rekolekcyjne w tym nowennowym czasie.
Kaznodzieja przywołał słowa Piotr: «Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego». ...(Mt 16,16b). Podkreślił, że jest to wyznanie wiary, które my wypowiadamy w credo. Jest on jednocześnie radosną nowiną wskazującą, że przepaść dzieląca niebo od ziemi została pokonana. Kontynuując ks. Mateusz powiedział: „Chrześcijaństwo to radosna nowina, że Bóg i człowiek stali się jednym”. Ta jedność jak podkreślił celebrans jest najbardziej widoczna w Panu Jezusie, który został posłany przez Ojca na ziemię, aby wypełnić misję. Misją tą było cierpienie, śmierć na krzyżu i jednocześnie zapowiedź zmartwychwstania. Kaznodzieja zaznaczył, że opierając się na Ewangelii i treściach nowennowych chcemy zatrzymać się nad rozwojem duchowym, troską o wzrastanie dziecka w wierzy tak, by mogło ono powiedzieć o Jezusie: Ty jesteś Mesjasz Syn Boga żywego”.
Ksiądz Mateusz podkreślił, że nie wszyscy potrafili dostrzec w Jezusie Syna Bożego. Mieli z tym problem mieszkańcy Nazaretu, którzy widzieli Jezusa, który wzrastał, dojrzewał w ich miasteczku, był wychowywany przez Maryję i Józefa. Gdy Jezus przyszedł do Nazaretu oni pamiętali, że żył tu wśród nich. Ich serca były zamknięte na naukę o Królestwie Bożym głoszonym przez Jezusa. Kaznodzieja zaakcentował, że kiedy rodzi się dziecka to pojawiają się różne emocje, ale należy pamiętać, że dziecko jest darem Boga. Przypomniał, że niezależnie od wieku każdy z nas jest dzieckiem Boga. Kontynuując kaznodzieja zaakcentował, że Biblia uznaje rodziców za pierwszych i głównych wychowawców swoich dzieci. Zaznaczył, że chrześcijańskie wychowanie dziecka powinno rozpoczynać się z chwilą jego narodzin. W dalszej części nauki rekolekcyjnej celebrans przywołał przykłady z Biblii rodziców, którzy poświęcają dziecko Panu Bogu. Kaznodzieja podkreślił, że rodzice proszący o chrzest dla swojego dziecka zobowiązują się do troski o jego rozwój duchowy, podobnie rodzice chrzestni, dlatego tak ważne jest by byli oni świadkami życia wiarą dla dziecka. Dziecko wzrastając spotyka na swej drodze życiowej wielu różnych ludzi, którzy stają się dla dziecka przykładem życia wiarą, albo ich postępowanie jest zaprzeczeniem takiej postawy.. Celebrans podkreślił znaczenie wychowania duchowego i moralnego od najmłodszych lat. Zaakcentował, że obserwacja najmłodszych ukazuje nam, czy w rodzinie żyje się Bogiem, czy dziecko jest uczone modlitwy. Ksiądz Mateusz wskazał, że dawnie jod najmłodszych lat uczyło się dziecko spojrzenia na Pana Boga. Podkreślił, że wychowanie dziecka to nie tylko rozwijanie jego umysłu, ciała, emocji, ale troska o to, by wzrastało ono w wierze. Troska o wzrastanie w wierze jest zachętą kierowana do każdego z nas. Celebrans podkreślił, że wielkie wydarzenia, które dzieją się w naszym życiu dane nam są po to, byśmy potrafili odnaleźć się w tym co codzienne. Nawiązując do postaci św. Rocha ks. Mateusz zaakcentował, że on bardzo wcześnie rozwijał zalety, cnoty. Był tym, który potrafił dzielić się tym co otrzymywał od innych, z bardziej od niego potrzebującymi. Takiej postawy uczył się od swoich rodziców. Kończąc kaznodzieja zaznaczył, że pytanie, kim dla Ciebie jest Jezus jest skierowane do każdego z nas. Usłyszeliśmy zachętę do nieustannego wzrastania w wierze, byśmy tak jak Piotr potrafili odpowiedzieć Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego.
Wiele ważnych słów wybrzmiało w tej nauce rekolekcyjnej wskazujących z jednej strony na naszą odpowiedzialność za rozwój duchowy, tych, których spotykamy na naszych życiowych droga, ale także zachętę do nieustannej pracy nad naszym wzrastaniem w wierze.
Po Mszy św. ks. Kustosz przewodniczył nowennie. Ponownie wiele próśb i podziękowań popłynęło ku niebu. Tak wielu łask doświadczyliśmy za wstawiennictwem naszego Patrona, mamy więc za co dziękować, ale jest i wiele sytuacji w naszym życiu, które wymagają omodlenia. Chętnie składamy je u stóp naszego Patrona ufając, że zaniesie je wszystkie przed Boży tron, a Pan da nam to co jest zgodne z Jego świętą wolą i co pozwoli nam wzrastać w wierze.
Link do I nauki rekolekcyjnej
https://drive.google.com/file/d/1yFW6_5NZO9lkktVVoRkX54VHAu7_Y_hc/view?usp=sharing
Link do II nauki rekolekcyjnej
https://drive.google.com/file/d/1aDK-EwDeFOSj3ZUcyvLOpp1S2ZQEfgPh/view?usp=sharing
I Dzień Nowenny - Zdjęcia
II Dzień Nowenny - Zdjęcia
Copyright (c) 2012 - 2024 Parafia Św. Trójcy - Św. Rocha w Mikstacie