HOME
Kościół Św. Trójcy
Sanktuarium Św. Rocha
Program Ziarno o Św. Rochu
Biuro parafilne
Cmentarz Parafialny
Osoby w Parafii
Liturgia słowa
Komentarze do Ewangelii
Grupy Duszpasterskie
Kapliczki w Mikstacie
Park Parafialny
Dobre Strony
Kamery z Kościoła
Mikstat 3DRozpoczęliśmy przygotowania duchowe
do odpustu ( nowenny dzień pierwszy)

07.08.2021r.


„Czy bycie chrześcijaninem tu
i teraz jest moim
podstawowym zajęciem”
( ks. Dariusz Szyszka, pytanie z homilii)


     Pojawiające się na kartkach kalendarza kolejne sierpniowe dni uświadamiają nam, że nasze uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha są już naprawdę. Więc czas rozpocząć przygotowania, te najważniejsze duchowe. Tak jak nasi przodkowie rozpoczęliśmy je 7. sierpnia.
     W tym dniu rozpoczęła się nowenna do św. Rocha połączona z naukami rekolekcyjnymi. To szczególny czas łaski, modlitwy, refleksji, ale także niezwykle trudnej pracy nad sobą.
     Również 7 sierpnia w godzinach przedpołudniowych, rozpoczęły się spotkania dzieci i młodzieży w ramach X edycji Szkoły Świętego Rocha. Szkoła Świętego Rocha, jak zapewne wiemy, jest cyklem spotkań odbywających się w dniach poprzedzających uroczystości odpustowe podczas których jest czas na modlitwę nowennową, wspólny śpiew i poznawania życia świętego patrona. Rozpoczęta, X już, edycja Szkoły Świętego Rocha ma pomóc młodym zrozumieć sens i znaczenie odbywających się w Mikstacie uroczystości odpustowych. Dodam, że obrzęd błogosławieństwa odbywa się tu od ponad trzystu lat.
     Od 2017 roku w czas przygotowań do uroczystości odpustowych wpisują się głoszone codziennie nauki rekolekcyjne. W tym roku w sanktuarium głosi je ks. Dariusz Szyszka, pustelnik z Marszałek.
     W pierwszym dniu nowennowym przy ołtarzu w naszym Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha stanęli ks. Dariusz Szyszka i ks. Marcin Walczak.
     Na początku nauki rekolekcyjnej ks. Dariusz podzielił się ze zgromadzonymi świadectwem doświadczenia tego, że św. Roch jest Bożym wysłańcem. Podkreślił, św. Roch jest tym, który chce się z nami podzielić swoją relacją do Boga. Zaznaczył, że celem nauk rekolekcyjnych jest poznania ducha św. Rocha. Podkreślił, że aby mogło się tak stać musimy otworzyć nasze serca dla Boga. Zachęcał, byśmy zobaczyli jak Roch się modlił, a uczynić to jak zaakcentował ks. pustelnik, możemy tylko na kolanach. Zaakcentował, że serce człowieka żyjącego w XIII i XXI wieku jest tym samym sercem człowieka stworzonym przez Boga. W dalszej części zwrócił uwagę, że największą tajemnicą wiary jest Chleb Życia. Zaakcentował, że to Bóg chciał, aby Roch się narodził. Przypomniał najważniejsze okoliczności, które towarzyszył przyjściu Rocha na świat. Kaznodzieja zwrócił uwagę na rozmodlenie rodziców, Rocha, na obecność Maryi w życiu rodziny. Następnie wyjaśnił znaczenie znamienia krzyża na jego piersi. Wskazał, że każdego dnia będziemy sobie przypominali wydarzenia z życia Rocha, ale przede wszystkim będziemy zastanawiali się co Roch chciałby nam przekazać dziś. Kontynuując ks. Dariusz wskazał, że św. Roch był tym, który służył, ale także nauczył się rezygnować ze wszystkiego. Zaakcentował, że jeśli będziemy potrafili służyć wszystkim, których Pan Bóg stawia na naszych życiowych drogach będziemy dojrzałymi chrześcijanami. Kontynuując pytał, czy naszym podstawowym zadaniem jest bycie chrześcijaninem, jest bycie uczniem Chrystusa.
     Zwrócił uwagę na konieczność dostrzeżenia darów otrzymanych od Boga i umiejętność dzielenia się nimi z bliźnimi. Zaznaczył, że żywej więź z Jezusem Eucharystycznym potrzebują wszyscy. Nawiązując do słów Ewangelii kaznodzieja podkreślił, że nie powinniśmy przejmować się tym co ludzie o nas mówią, jak nas oceniają, gdyż prawda zawsze się obroni. Podkreślił, że ważne jest byśmy mieli poczucie własnej wartości i wiedzieli kim dla nas jest Jezus i byśmy Go mieli swoim sercu, to będzie On nam dodawał sił do przezwyciężania trudności. Ksiądz Dariusz zaakcentował, że Roch na pielgrzymim szlaku był tym, który służył, nic w zamian nie oczekując. Kontynuując pytał, czy potrafimy służyć wszystkim, czy tylko wybranym, czy służymy bezinteresownie, czy tylko wtedy, kiedy wiemy, że nam się to opłaci. Zwrócił uwagę, że dzieląc się z innym powinniśmy dawać im to co mamy najlepszego.
     W dalszej części rekolekcyjnych rozważań kaznodzieja podzielił się z nami refleksja nad tym, czym dla niego jest świętość. Podkreślił, że święty to ktoś normalny, ale także posiadający pasję. Pytał czy, jesteśmy normalnymi chrześcijanami posiadającymi pasję, czy chce robić coś nie dla siebie, ale dla chwały Bogu. Zachęcał, by jeśli naprawdę mamy Jezusa w sercu, byśmy z pasją opowiedzieli o tym kolejnym osobom, jeśli tego nie potrafimy, powinniśmy się zacząć nawracać. Zachęcał, byśmy tak jak św. Roch poczuli się posłani. Kończąc kaznodzieja zaakcentował, że św. Roch będąc człowiekiem świeckim zrozumiał, że musi ruszyć, że nie może stać w miejscu. To zadanie także dla każdego z nas niezależnie od tego ile mamy lat. Powinniśmy dzielić się Jezusem, którego mamy w swoim sercu, opowiadać o nim innym, dawać o Nim świadectwo.
     Przed nami kolejne nauki rekolekcyjne, które mają nas przygotować do owocnego duchowo odpustowego czasu które mają nam pomóc w przemianie naszego życia, wtym byśmy stali się dojrzałymi chrześcijanami.
     Przepełnieni wiarą w szczególną opiekę św. Rocha nad naszą wspólnotą przybyli wierni 7. sierpnia na godz. 18:00 do Diecezjalnego Sanktuarium Świętego Rocha, by uczestniczyć we mszy świętej i modlitwie nowennowej.
     Po Eucharystii ksiądz wikariusz odczytał modlitwę pierwszego dnia nowenny do Świętego Rocha. Potem odmówiliśmy Litanię do Świętego Rocha. Czas bezpośredniego przygotowania duchowego do odpustu ku czci św. Rocha rozpoczęty.
     Przez kolejne dni przychodząc do sanktuarium na Eucharystię będziemy wsłuchiwać się w nauki, które pomogą nam w Bożym Duchu przeżyć odpustowy czas, pomogą nam otworzyć się na Bożą łaskę. Wykorzystajmy więc ten rekolekcyjny czas. Zapewne będzie to dla nas piękny duchowo czas, czas refleksji, ale i trudnej pracy nad sobą.      Zachęcamy do zapoznania się z pełną treścią nauki rekolekcyjnej

Link do I nauki rekolekcyjnej ks. Dariusza Szyszki podczas nowenny AD 2021

https://drive.google.com/file/d/1yTf43hnl6Os0OnQuim4BXByyRhxo475f/view?usp=sharing

ZdjęciaCopyright (c) 2012 - 2020 Parafia Św. Trójcy - Św. Rocha w Mikstacie