HOME
Kościół Św. Trójcy
Sanktuarium Św. Rocha
Program Ziarno o Św. Rochu
Biuro parafilne
Cmentarz Parafialny
Osoby w Parafii
Liturgia słowa
Komentarze do Ewangelii
Grupy Duszpasterskie
Kapliczki w Mikstacie
Park Parafialny
Dobre Strony
Kamery z Kościoła
Mikstat 3D











Najpierw Msza św. o Boże błogosławieństwo
w inwentarzu,
potem błogosławieństwo zwierząt

16.08.2018r.


     16 sierpnia w naszym sanktuarium odbyły się uroczystości odpustowe połączone z obrzędem błogosławieństwa zwierząt. Poprzedza go sprawowana przy ołtarzu polowym o godz.8:00 Msza św. w intencji gospodarzy oraz o Boże błogosławieństwo w pracy i inwentarzu. To właśnie wiara sprawia, że od pokoleń w dniu wspomnienia św. Rocha, 16 sierpnia Cmentarne Wzgórze wypełnione jest wiernymi.
     Mszy świętej koncelebrowanej przewodniczył kustosz sanktuarium ks. kan. Krzysztof Ordziniak. Współcelebransami byli ks. kan. Jerzy Rasiak, ks. kan. Andrzej Grabański i ks. Ryszard Zieliński.
     Podczas tej Eucharystii wybrzmiały słowa błogosławieństw. W homilii ks. kustosz podkreślił, że słowa „ błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” stanowią w pewnym sensie motto odpustowej liturgii. Podkreślił, że żył nim patron naszego sanktuarium. Zwrócił uwagę, że Kościół wspominając postacie świętych i błogosławionych daje nam wzory do naśladowania. Kontynuując ks. kan. Krzysztof Ordziniak przypomniał postać św. Rocha akcentując jego postawę miłosierdzia. Przypomniał, że podczas nowenny przygotowującej nas do uroczystości odpustowych pochylaliśmy się dzięki słowu głoszonemu przez kapłanów mikstackiego dekanatu właśnie nad błogosławieństwami. Ks. kustosz podkreślił, że uroczystość odpustowa ukazuje nam perspektywę życia na przykładzie św. Rocha, motywując do życia godnego ucznia Chrystusa. Kończąc homilię zachęcał: „Bądźmy ludźmi wspaniałomyślnymi, otwartymi, nie zatrzymującymi się na tym co tylko nam może służyć, co jest nam wygodne”. We mszy św. uczestniczyło dwóch chłopców przebranych za św. Rocha.
     Specyficzna była atmosfera tej mszy świętej. Do uszu osób w niej uczestniczących dochodziło z oddali szczekanie psów, rżenie koni. Był to znak, że już przed bramą prowadzącą do sanktuarium gromadzą się właściciele ze swoimi zwierzątkami. Nikomu chyba w tym dniu nie przeszkadzały te odgłosy, nikt nie narzekał, że trudno się było skupić podczas Eucharystii. Święty Roch przecież jest opiekunem zwierząt.
     Po Eucharystii tak jak co roku podczas tegorocznych uroczystości odpustowych odbył się obrzęd błogosławieństwa zwierząt, któremu przewodniczył ks. biskup Łukasz Buzun. Podczas obrzędu błogosławieństwa ks. biskupowi posługiwali dwaj chłopcy w strojach św. Rocha, jeden z nich ma na imię Roch. Również podczas obrzędu błogosławieństwa zwierząt zauważyć można było chłopca przebranego w strój św. Rocha. Przyprowadził do pobłogosławienia swego psa.
     Obrzęd błogosławieństwa poprzedziła modlitwa ks. biskupa. Tradycyjnie już na obrzęd błogosławieństwa przybyli nie tylko mieszkańcy mikstackiej parafii, ale pielgrzymi i turyści kulturowi z najodleglejszych zakątków kraju.
     Niezwykła była ta „procesja” zwierząt i ich właścicieli przed brama prowadzącą do Diecezjalnego Sanktuarium Świętego Rocha. Były konie, kucyki, krowy, cielątka wiezione na przyczepie, świnki morskie, chomiki, małe i duże króliki, szynszyle, gołębie, gęsi, malutkie kurczaczki. Były psy i koty, różnych ras i wielkości. Na specjalnych przyczepach przywieziono cielątka. Klatki, w których niesione bądź wiezione były zwierzątka były pięknie przyozdobione.
     Obrzęd błogosławieństwa zwierząt zakończyło wypuszczenie prze ks. Biskupa Łukasza Buzuna i ks. kustosza Krzysztofa Ordziniaka gołębi, które są symbolem pokój, ale także Ducha Świętego. Obecny rok duszpasterski przeżywamy pod hasłem „ Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym” , więc wznoszące się nad głowami licznie zgromadzonych parafian i pielgrzymów gołębie miały wymiar szczególnie symboliczny.
     Bardzo wiele osób przybyło w czwartkowy poranek, by polecić opiece św. Rocha swoje zwierzątka. Przypomnijmy, że w grudniu 2015 roku nasze uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha z obrzędem błogosławieństwa zwierząt w Mikstacie zostały one na Krajową Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
     Piękne i mające głęboką wymowę religijną są mikstackie uroczystości odpustowe z nierozłącznie z nimi związanym błogosławieństwem zwierząt. Za rok, znów 16 sierpnia o godz. 9:00 odbędzie się w Mikstacie obrzęd błogosławieństwa zwierząt…


Zdjęcia



Copyright (c) 2012 - 2018 Parafia Rzymsko-Katolicka Św. Trójcy - Św. Rocha w Mikstacie