HOME
Kościół Św. Trójcy
Sanktuarium Św. Rocha
Biuro parafilne
Cmentarz Parafialny
Osoby w Parafii
Liturgia słowa
Grupy Duszpasterskie
Kapliczki w Mikstacie
Park Parafialny
Dobre Strony

Samorządowcy z Niemiec nawiedzili
nasze Sanktuarium

27.05.2015r.


     W dniach 26-27 maja na terenie Powiatu Ostrzeszowskiego gościli przedstawiciele z miasta partnerskiego Blankenburg oraz Powiatu Miśnieńskiego. Powiat Miśnieński reprezentowali wicestarosta i radny miasta Pan Albrecht Hellfritzsch, Christian Thielemann- Radny Powiatu z ramienia FDP/DSU, Peter Geißler. Miasto Blankenburg reprezentował pan Burmistrz Hans Michael Noll z małżonką i synem oraz dwóch przedstawicieli Urzędu Miasta. Okazją do wizyty były obchody 25-lecia Samorządności oraz Dnia Samorządu Terytorialnego. Przy tej okazji Pan Starosta Lech Janicki zaprezentował gościom ciekawe miejsca w naszym powiecie. Wśród nich znalazło się także nasze Diecezjalne Sanktuarium Świętego Rocha.
     27 maja Goście z Niemiec wraz Panem Starosta Powiatu Ostrzeszowskiego i Burmistrzem Miasta i Gminy Mikstat Panem Henrykiem Zielińskim przybyli w godzinach przedpołudniowych na nasze Mikstackie Wzgórze. Tu role gospodarza pełnił kustosz tego miejsca Ks. Kan. Krzysztof Ordziniak. Przed Sanktuarium przybliżył Gościom krótko historię miasta, wyjaśnił dlaczego nazywane jest ono „Małym Paryżem”. Wyjaśnił genezę pobudowania kościoła na Cmentarnym Wzgórzu.
     Już we wnętrzu Sanktuarium Ks. Kustosz opowiedział Gościom o Patronie tego miejsca. Nie mogło zabraknąć także opowieści o jednej z największych atrakcji naszego Sanktuarium, uroczystościach odpustowych połączonych z obrzędem błogosławieństwa zwierząt. Goście z zainteresowaniem przyglądali się mobilnemu konfesjonałowi.
     Chyba spodobało się Gościom z Niemiec to nasze Sanktuarium, które jak można było usłyszeć z ust Pana Starosty „jest taką perełką” ostrzeszowskiego powiatu. Mamy nadzieję, że miło będą wspominali czas spędzony w naszym Sanktuarium i powrócą tu jeszcze kiedyś, a także powiedzą innym, że jest w niewielkim Mikstacie, niewielki kościół, gdzie ludzie wielką czcią otaczają od wielu pokoleń Świętego Rocha, gdzie odbywa się niezwykły odpust z błogosławieństwem zwierząt.
     Ks. Kustosz przekazał przedstawicielom obu miast album „Kościoły Diecezji Kaliskiej. Nasze dziedzictwo”. Jest tam opis naszego sanktuarium w j. polskim, ale także niemieckim. Każda osoba otrzymała folder o naszym sanktuarium, breloczek z sanktuarium i św. Rochem oraz postać św. Rocha wypaloną w sklejce. Dziękując za gościnę niemieccy samorządowcy przekazali Ks. Kustoszowi upominek, a także wpisali się do Księgi Pamiątkowej. Ks. Kan. zachęcał Gości, by gdy zatęsknią za Mikstatem, za Sanktuarium, a nie będą mogli tu przybyć zajrzeli na stronę internetową parafii, gdzie przez całą dobę trwa transmisja z tego miejsca.
     Szybko upływa czas i niestety niemieccy Goście, ze względu na napięty plan dnia musieli wyruszać w dalszą drogę. Z Mikstatu udali się… bryczkami do Kotłowa.ZdjęciaCopyright (c) 2012 - 2015 Parafia Św. Trójcy - Św. Rocha w Mikstacie