HOME
Kościół Św. Trójcy
Sanktuarium Św. Rocha
Biuro parafilne
Cmentarz Parafialny
Osoby w Parafii
Liturgia słowa
Grupy Duszpasterskie
Kapliczki w Mikstacie
Park Parafialny
Dobre Strony

Dni Krzyżowe w naszej parafii

11_13.05.2015r.


     Tradycyjnie już w poniedziałek, wtorek, środę po VI Niedzieli Wielkanocnej przeżywaliśmy dni modlitw o urodzaje i błogosławieństwo Boże dla pracujących na roli. Mają one ponad 1500-letnią tradycję. W polskiej tradycji są one nazywane Dniami Krzyżowymi, gdyż w tych właśnie dniach procesje błagalne ze śpiewem Litanii do Wszystkich Świętych i suplikacji kierowały się ku stojącym w polach przydrożnym krzyżom. Właściwa ich nazwa to dni błagalne. W ich skład wchodzą: obchody święta św. Marka Ewangelisty przypadające 25 kwietnia, w tym dniu dokonuje się poświecenia pól oraz trzy dni po VI Niedzieli Wielkanocnej. Niestety w wielu parafiach, nie tylko miejskich, ale i wiejskich obecnie nie odprawia się już nabożeństw Dni Krzyżowych.
     W naszej wspólnocie od kilku lat poniedziałkowe nabożeństwo Dni Krzyżowych odprawiane jest przy Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha, wtorkowe i środowe przy krzyżu misyjnym, krzyżu autorstwa Pawła Brylińskiego oraz Grocie Matki Bożej przy kościele farnym. Połączone było z nabożeństwem majowym i Mszą Świętą. W czasie Mszy Świętej poniedziałkowej modliliśmy się o dobre urodzaje, by nikomu nie zabrakło chleba powszedniego, a także o błogosławieństwo Boże dla pracujących na roli, we wtorek o uświęcenie pracy ludzkiej, w środę o pokój i za głodujących. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, nabożeństwa Dni Krzyżowych odbyły się o godz. 20:30 przy krzyżu w Komorowie oraz przy kapliczce w Mikstacie- Pustkowiu. Dobrze, że w naszej wspólnocie parafialnej, coraz powszechniejszy staje się zwyczaj wychodzenia z modlitwą poza kościół. Mamy w ten sposób możliwość dania świadectwo naszej wiary. Oprócz procesji Bożego Ciała i procesji w tzw. Oktawie Bożego Ciała przeżywamy w naszej wspólnocie: Plenerowe Drogi Krzyżowe, nabożeństwa majowe, w uroczystość Najświętszego Serca Jezusowego udajemy się na rynek. Od ubiegłego roku także nabożeństwa Dni Krzyżowych odprawiane są nie tylko przy kościele w Mikstacie, ale także w Mikstacie Pustkowiu i Komorowie. To wyraz naszej wiary, zaufania Bogu, ale i przywiązania do tradycji przodków, którzy tak wielką czcią otaczali przydrożne kapliczki i krzyże i przy nich gromadzili się na modlitwie.
     W tym miejscu może warto wspomnieć o genezie tego nabożeństwa. Jan Uryga pisze: „ Obchód Dni Krzyżowych zapoczątkował św. Mamert, biskup miasta Vienne w Galii(…). W pierwszych latach biskupiej posługi Mamerta, prowincje, w której wypadło mu pełnić tę posługę nawiedzały różne katastrofy: pożary, trzęsienia ziemi, klęski nieurodzaju itp. W 469 roku w czasie sprawowania przez biskupa Mamerta liturgii Wigilii Paschalnej w ratuszu miasta wybuchł groźny pożar. Wierni opuścili kościół i pobiegli ratować swoje mienie. On sam został w przy ołtarzu. Upadł na kolana i przez całą noc modlił się gorąco o uratowanie miasta. Przed świtem udało się ugasić pożar i wierni powrócili do świątyni, gdzie biskup powiedział im, że przyrzekł Bogu, iż w ciągu trzech dni wszyscy razem przed uroczystością Wniebowstąpienia Pańskiego będą się modlić, prosić i błagać Boga o wszelkie błogosławieństwo. I tak przez trzy dni brali wierni udział w procesjach pokutno- błagalnych, a z biegiem czasu ustały w mieście klęski i nastąpił prawdziwy pokój. (…) Z biegiem czasu Dni te przyjęły się w całym Kościele jako dni modlitw o urodzaje” (podano za:J. Uryga, Rok polski w życiu, tradycji i obyczajach ludu, Włocławek 2006, s.243-244).
     Pielęgnujmy piękne tradycje przodków, które są wyrazem ich i naszej wiary. Modlimy się codzienny „ Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj i odpuść nam nasze winy…”.
     Dobrze, że potrafiliśmy w te Dni Krzyżowe znaleźć czas na udział w procesjach błagalnych. Potrzebujemy Bożego miłosierdzia, potrzebujemy Bożego błogosławieństwa, mamy o co Boga prosić, mamy za co dziękować, bo to nie przypadek, że omijają naszą parafię kataklizmy, gradobicia, nawałnice.

Zdjęcia z nabożeństw Dni Krzyżowych w Mikstacie, Mikstacie Pustkowiu, Komorowie w galeriiCopyright (c) 2012 - 2015 Parafia Św. Trójcy - Św. Rocha w Mikstacie