HOME
Kościół Św. Trójcy
Sanktuarium Św. Rocha
Program Ziarno o Św. Rochu
Biuro parafilne
Cmentarz Parafialny
Osoby w Parafii
Liturgia słowa
Komentarze do Ewangelii
Grupy Duszpasterskie
Kapliczki w Mikstacie
Park Parafialny
Dobre Strony
Kamery z Kościoła
Mikstat 3D











Majowe spotkanie z Panią Fatimską

13.05.2025r.


„Trzynastego maja w Dolinie Iria,
z nieba wysokiego zstąpiła Maryja.
Ave, Ave, Ave Maryja.
Ave, Ave, Ave Maryja” (z pieśni)

     13 maja, we wtorkowy wieczór, w naszym kościele farnym odprawione zostało pierwsze w tym roku nabożeństwo fatimskie. Przybywających do kościoła witała ustawiona w nawie głównej pięknie przyozdobiona Pani Fatimska. Dokładnie 108 lat temu Matka Boża objawiła się pastuszkom Łucji, Hiacyncie i Franciszkowi. Byli i pastuszkowie podczas naszego nabożeństwa. W postaci te wcielili się uczestnicy spotkań w Szkole Świętego Rocha.
     Na początku wprowadzenie do nabożeństwa fatimskiego ks. proboszcz przypomniał o wielkie miłości Świętego już Jana Pawła II do Matki Bożej. Z pewnością miał na nią wpływ Jego ojciec, który po śmierci swej żony, przyprowadził dziewięcioletniego Karola przed obraz Matki Bożej i powiedział: „ Teraz Ona będzie Twoją Matką”.
     Swoje zawołanie „Totus Tuus” zaczerpnął z „Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny” św. Ludwika Marii Grignion de Montfort, który czytał pracując w kamieniołomach w Solvayu. Ksiądz proboszcz przywołał dzień 13 maja 1981 roku, dzień zamachu na Jana Pawła II. Jak wielokrotnie wskazywał Papież to Matce Bożej zawdzięcza ocalenie. W grudniu 1983roku spotkał się z zamachowcem Ali Agcą zamachowiec dziwił się, że Jan Paweł II przeżył zamach, bo on dobrze celował. To wydarzenie stało się impulsem do pochylenia się Papieża nad dokumentami dotyczącymi objawień fatimskich. Ksiądz kanonik przypomniał, że w 65 rocznicę objawień udał się do Fatimy, bo podziękować Pani Fatimskiej za ocalenie. Wtedy poświęcił świat Niepokalanemu Sercu Maryi. Kulę, która Go raniła złożył jako wotum i została ona umieszczona w koronie figury Matki Boskiej Fatimskiej. Ksiądz proboszcz, przypomniał, że w 2000 roku Ojciec Święty Jan Paweł II beatyfikował Franciszka i Hiacyntę. Z s. Łucją spotkał się trzy razy w czasie pielgrzymek apostolskich do Portugalii. Kontynuując ks. kan. Krzysztof podkreślił niezwykłą więź duchową łączącą Papieża zs. Łucją. Przełożona klasztoru opowiadając o odejściu ś. Łucji akcentowała, że wszystkie cierpienia ofiarowała ona za Jana Pawła II.
     Kończąc wprowadzenie do modlitwy różańcowej ks. proboszcz zachęcał zebranych, by za Janem Pawłem II powtórzyli Totus Tuus i powierzyli się Pani Fatimskiej i odmawiali różaniec, który jest kołem ratunkowym, który daje nam Maryja.
     Rozważaliśmy tajemnice bolesne różańca. W pierwszej tajemnicy pochylaliśmy się nad modlitwą Pana Jezusa w Ogrójcu. Jezus przeżywał ludzką udrękę, trwogę. Wszystko to powierzał w modlitwie swemu Ojcu. Jezus doświadczał samotności. Usłyszeliśmy w tej tajemnicy zachętę, by nie pozostawać samemu w trudnych sytuacjach, ale składać je Bogu na modlitwie. Wybrzmiał także apel, byśmy nie zostawiali drugiego człowieka wtedy, kiedy potrzebuje on naszej obecności i modlitwy. Ksiądz kanonik podkreślił, że wezwanie Maryi do nawrócenia jest zakorzenione w modlitwie i przykładzie Chrystusa. Nawrócenie i opowiedzenie się na nowo po stronie Boga jest możliwe dzięki wytrwałej modlitwie. Tę dziesiątkę różańca poprowadziła ks. Paweł, rezydent w naszej parafii.
     W drugiej tajemnicy rozważaliśmy biczowanie Pana Jezusa. Tutaj ks. kanonik Krzysztof zwrócił uwagę, że Jezus był niewinny, a mimo to został wydany na ubiczowanie, by zaspokoić pragnienie krzyczący tłum. W tej tajemnicy usłyszeliśmy zachętę do odwagi, by nie godzić się na wyrzucenie Boga z życia człowieka. Pomocne w tym może być trwanie na modlitwie. Nawiązując do objawień fatimskich ks. kanonik zwrócił uwagę na konieczność wynagradzania za grzech. Popełnianie ich jest dalszym biczowanie Jezusa. Pomocny może być tu dla nas przykład dzieci fatimskich, które temu apelowi o konieczności wynagradzania za grzech podporządkowały całe swoje życie. Tę dziesiątkę odmawialiśmy z podziałem na chóry.
     Trzecia tajemnica ukoronowanie cierniem uświadomił zebranym jak bardzo poniżony i wyszydzony został Jezus. Zostaliśmy w tym rozważaniu zachęceni do wejrzenia w nasze serca, które tak często poniżają i ranią drugiego człowieka. Rozważanie to uświadomiło nam, że każdy grzech jest szyderstwem z Bożej miłości, jest raną zadaną Sercu Zbawiciela. Ks. kanonik przypomniał, że w objawieniu fatimskim zawarte jest wezwanie do pokuty za grzechy z powodu których cierpi także Niepokalane Serce Maryi. Te dziesiątkę różańca poprowadzili pastuszkowie. Po jej zakończeniu roznieśli światło odpalone od świecy stojącej przy Pani Fatimskiej uczestnikom nabożeństwa.
     W czwartej tajemnicy rozważaliśmy dźwiganie krzyża. Tu słyszeliśmy, że Jezus sam dźwiga krzyż, bo to On sam wychodzi ku człowiekowi, by nieustannie ofiarować mu swoją miłość. Ks. kanonik Krzysztof podkreślił, że w Fatimie Maryja wzywa, by podążać za słowem i przykładem Jezusa, ale wzywa także do gotowości do poświęcenia się za innych. Taka postawa przybliża nas do Boga i chociaż czasami jest trudna, warto ja podjąć, by przebywać kiedyś z Bogiem i świętymi w niebie. Tę dziesiątkę poprowadził ks. Paweł.
     W ostatniej tajemnicy bolesnej rozważaliśmy śmierć Jezusa na Krzyżu. Usłyszeliśmy w nim zachętę do otwarcia serc na nieskończony dar miłości Jezusowego Serca, na nieskończony dar życia, które jest silniejsze niż śmierć, na dar pojednania, który jest silniejszy od każdego oddalenia i samotności. Ksiądz kanonik podkreślił, że w Fatimie Maryja ukazała dzieciom, swoje Niepokalane Serce, pokazała, że otwarte jest ono na miłość. Fatima pokazuje nam, że odpowiedzią na miłość powinna być miłość.
     Tę dziesiątkę poprowadzili pastuszkowie, w których wcieliły się dzieci ze Szkoły Świętego Rocha.
     Po zakończonej modlitwie różańcowej odmówiliśmy wspólnie modlitwę Anioła z Fatimy do Trójcy Przenajświętszej. Następnie z figurą Pani Fatimskiej ze śpiewem na ustach wyruszyliśmy w procesji wokół kościoła. To w łączności z Jasną Górą zaśpiewaliśmy Apel Jasnogórski. Ksiądz kanonik udzielił wszystkim błogosławieństwa. Za miesiąc, 13 czerwca ponownie spotkamy się na nabożeństwie fatimskim i tak do października.
     Piękny duchowo był ten wtorkowy wieczór w naszej parafii …


Zdjęcia



Copyright (c) 2012 - 2025 Parafia Rzymsko-Katolicka pw. Św. Trójcy w Mikstacie