13.06.2024r.
„Fatimska nasza Pani, potężna Twa przyczyna, Orędowniczko nasza, nadziejo Ty jedyna. Bądź z nami w każdy czas i nie opuszczaj nas”(z pieśni)
13. czerwca o godz. 20:00 zgromadziliśmy się na drugim w tym roku nabożeństwie fatimskim. Odprawione zostało w scenerii rusztowań i foliowych zasłon, kontynuowane są prace renowacyjne. Jednak i w tej „renowacyjnej scenerii” pięknie prezentowała się figura Matki Bożej Fatimskiej ustawiona w nawie środkowej, przyozdobiona kwiatami i otoczona miłującymi ją sercami parafian. Tuz przy figurze byli pastuszkowie. W ich postacie wcieliły się dzieci z naszej parafii, które poprowadziły pierwszą i trzecią tajemnicę różańca. Po trzeciej tajemnicy nasi pastuszkowie roznieśli światło odpalone od świecy uczestnikom nabożeństwa.
Myślą przewodnią wprowadzenia do czerwcowego nabożeństwa fatimskiego było serce. Rozpoczynając ks. Proboszcz zaznaczył, że warunkiem kształtowania swojej osobowości i rozwoju wiary jest dobry rachunek sumienie. Podkreślił, że znamy tę formę pracy nad sobą od dziecka, zwłaszcza od czasu przygotowania do I Komunii św. Wtedy poznaliśmy znaczenie serca i sumienia. Często są one rozumiane jako cos jednego. Ksiądz Kanonik wskazał, że często pytamy samych siebie, czy moje serce, moje sumienie są spokojne.
W dalszej części Ksiądz Proboszcz zwrócił uwagę na to jakie były serca Hiacynty, Franciszka i Łucji.. Były to dzieci pobożne, posłuszne rodzicom, pełne prostoty. Po prostu miały czyste serca.
Ksiądz Proboszcz przypomniał, ze drugie objawienie fatimskie miało miejsce 13 czerwca 1917 roku. Zwrócił uwagę, że podczas tego objawienia dowiadujemy się, czego Maryja pragnie od Łucji. Miała ona być tą, którą Jezus chciał się posłużyć, aby ludzie Maryję poznali i aby ustanowione zostało nabożeństwo do Jej Niepokalanego Serca. Jednocześnie Maryja zapewniła Łucje, że nigdy jej nie opuści, a Jej Niepokalane Serce będzie dla niej schronieniem ucieczką oraz droga prowadzącą do nieba. Ksiądz kanonik podkreślił, że serce siostry Łucji było przepełnione radością ze spotkania z Maryją.
W dalszej części wprowadzenia zwrócił uwagę na serce wspólnoty. Jest nią wspólnota parafialna, w której wciąż się uczymy jaką powinniśmy być wspólnotą. Zadania we wspólnocie wynikają z chrztu, ale ponieważ jesteśmy grzeszni nieustannie modlimy się i pracujemy nad sobą, by nasze serce było podobne do Serca Pana Jezusa i Niepokalanego Serca Dziewicy Maryi. Patrząc na małą wspólnotę – Łucji, Hiacynty, Franciszka mamy podejmować refleksję nad naszym życiem wiarą. Kończąc wprowadzenie do modlitwy różańcowej Ks. Kanonik powiedział: „ Także i my, zgromadzeni na nabożeństwie fatimskim odmawiamy różaniec, śpiewamy pieśni maryjne, prosimy Maryję o wstawiennictwo u Trójjedynego Boga we wszelkich naszych potrzebach. Tym samym jesteśmy wspólnotą, której celem jest sam Bóg”.
Podczas czerwcowego nabożeństwa fatimskiego rozważane były tajemnice światła. W pierwszej tajemnicy światła Chrzest Pana Jezusa w Jordanie Ksiądz Proboszcz zwrócił uwagę, byśmy cenili sobie sakrament Chrztu Świętego i zachowywali jego przyrzeczenia dając przykład dzieciom, młodzieży i tym wszystkim, których spotykamy w naszych środowiskach życia. Rozważając objawienie Jezusa na weselu w Kanie polecaliśmy młode małżeństwa, by rozpoczynając nowa drogę życiowa Noe zapomnieli zaprosić do siebie Jezusa i Jego Matkę.
Trzecia tajemnica światła stała się okazją, by zachęcić nas do lektury Pisma Świętego. Ksiądz Proboszcz podkreślił, że powinno być ono czytane przez rodziców i tłumaczone dzieciom, gdyż stanowi ono podstawę wychowania młodych ludzi na dobrych katolików i odpowiedzialnych obywateli Ojczyzny.
Tajemnica przemienienie na Górze Tabor miało nam pomóc w uświadomieniu, byśmy w codziennych troskach dnia codziennego nie zapominali o tym, że wszystko co ziemskie przemija, pozostaje to co duchowe.
W rozważaniu tajemnicy ustanowienie Eucharystii Ksiądz kanonik Krzysztof podkreślił, że piękny przykład dają rodzice udający się z dziećmi w niedzielę i święta na Mszę święta. Składają wtedy Panu Bogu wszystkie swoje trudy, niepokoje, ale i radości i proszą o błogosławieństwo, zdrowie, opiekę dla rodziny. Tę dziesiątkę różańca poprowadzili członkowie Żywego Różańca.
Po zakończonym różańcu odmówiona została modlitwa do Trójcy Przenajświętszej, której nauczył dzieci Anioł, przygotowując je na spotkanie z Maryją. W mikstackiej świątyni, której patronuje Święta Trójca nabierają one szczególnego znaczenia.
Następnie ze śpiewem na ustach za krzyżem i figurą Pani Fatimskiej wyruszyliśmy w procesji wokoło kościoła. Tuż za figurą szli pastuszkowie z różańcem. Po powrocie do kościoła w duchowej łączności z Jasną Górą zaśpiewaliśmy Apel Jasnogórski.
Po Apelu Ksiądz kanonik udzielił zebranym błogosławieństwa.
JESTEŚMY… PAMIĘTAMY… CZUWAMY… i za miesiąc, 13 lipca spotkamy się na kolejnym nabożeństwie fatimskim…
Link do filmiku z fragmentu procesji fatimskiej
https://drive.google.com/file/d/1NNpoe5gsJy3z1jqz69WkYZ2yVWauLqeZ/view?usp=sharing
Zdjęcia
Copyright (c) 2012 - 2024 Parafia Rzymsko-Katolicka pw. Św. Trójcy w Mikstacie