HOME
Kościół Św. Trójcy
Sanktuarium Św. Rocha
Program Ziarno o Św. Rochu
Biuro parafilne
Cmentarz Parafialny
Osoby w Parafii
Liturgia słowa
Komentarze do Ewangelii
Grupy Duszpasterskie
Kapliczki w Mikstacie
Park Parafialny
Dobre Strony
Kamery z Kościoła
Mikstat 3DWrześniowe spotkanie z Panią Fatimską

13.09.2021r.


„Fatimska Matko, błagamy Cię,
Na dzieci swoje zwróć oczy swe;
Nie daj nam zginąć, od grzechu chroń,
A gdy błądzimy, podaj swą dłoń” ( z pieśni)

     Tak jak każdego 13. od maja, w wrześniowy wieczór o godz. 20:00 rozpoczęło się w naszym kościele przedostatnie w tym roku nabożeństwo fatimskie. Przy pięknie przyozdobionej figurze Pani Fatimskiej pojawili się pastuszkowie. W ich postacie wcieliły się dzieci z naszej parafii.
     W rozważaniu wprowadzający do nabożeństwa fatimskiego ks. proboszcz zwrócił uwagę, że w życiu nieustannie o coś wzajemnie się prosimy. Podkreślił, że prosimy o miłość wzajemną, o przyjaźń, życzliwość, uśmiech, przebaczenie. Ludzie wierzący proszą Boga o zdrowie, o świętość, siły do pracy, o wytrwanie w przeciwnościach.
     W atmosferze próśb upłynęło piąte objawienie fatimskie, na które przybyło wiele osób, które prosiły pastuszków, by przedstawili Matce Bożej ich prośby. Były one bardzo różne o uzdrowienie niewidomego dziecka, u uleczenie z gruźlicy, o powrót męża z wojny, o nawrócenie grzesznika i wiele innych. Ksiądz kanonik podkreślił, że nie powinny nas one dziwić, gdyż my podobnie jak ludzie podczas objawienia zanosimy do Maryi wiele próśb. Kończąc wprowadzenie w modlitwę różańcową ks. Krzysztof zachęcał: „ Trwajmy na wspólnej modlitwie. Obecność Maryi doda nam sił w prośbach do Boga za siebie i bliźnich”.
     Podczas wrześniowego nabożeństwa fatimskiego rozważaliśmy tajemnice radosne. W każdej dziesiątce dziękowaliśmy Maryi za opiekę nad nami. Były także i prośby. Rozważając zwiastowanie prosiliśmy, o umiejętność przyjmowania woli Bożej z pokorą i pełnym zaufaniu, że Bóg ochroni nas przed złem. W drugiej dziesiątce prosiliśmy o umiejętność wzajemnego służenia sobie. Rozważając narodzenie Pana Jezusa prosiliśmy o szacunek dla ludzkiego życia i o nawrócenie dla tych, którzy propagują aborcję. Pochylając się nad tajemnica ofiarowania Pana Jezusa prosiliśmy o miłość i umiejętność przebaczania w rodzinach. W ostatniej dziesiątce prosiliśmy o powrót do chrześcijańskich korzeni dla mieszkańców Europy.
     Ku niebu płynęła modlitwa, o którą nieustannie prosiła i prosi Maryja… Przed rozpoczęciem piątej tajemnicy ks. proboszcz od świecy płonącej przy figurze Pani Fatimskiej odpalił świece pastuszków. Ci zanieśli to światło do uczestników nabożeństwa.
     Po zakończonej modlitwie różańcowej wyruszyliśmy w procesji z figurą Fatimskiej Pani zapalonymi świecami wokoło kościoła. Podczas procesji rozległo się bicie dzwonów w mikstackiej świątyni. Wzywają nas one i przypominają codziennie od dnia nawiedzenia o Apelu Jasnogórskim. Gdy procesja powróciła do kościoła w duchowej łączności z Jasną Górą śpiewaliśmy: Maryjo jestem, pamiętam, czuwam!
     Po końcowym błogosławieństwie wierni otoczyli figurę Fatimskiej Pani i zaśpiewali pieśń „ Zapada zmrok…”.
     Jeszcze jedna refleksja. 13 września powróciła odnowiona monstrancja z naszego Diecezjalnego Sanktuarium Świętego Rocha. Tam, jak w każdy poniedziałek sprawowana była Msza św. połączona z nowenną do św. Rocha. Tym razem nowenna odprawiona została przed wystawionym Najświętszym Sakramentem. Nie zabrakło chwili na adorację Pana Jezusa w ciszy.
     Piękny duchowo był dzień 13 września w naszej wspólnocie. Potrzebujemy takich chwil zatrzymania przy Jezusie i Jego Matce.


ZdjęciaCopyright (c) 2012 - 2021 Parafia Rzymsko-Katolicka pw. Św. Trójcy w Mikstacie