HOME
Kościół Św. Trójcy
Sanktuarium Św. Rocha
Biuro parafilne
Cmentarz Parafialny
Osoby w Parafii
Liturgia słowa
Grupy Duszpasterskie
Kapliczki w Mikstacie
Park Parafialny
Dobre StronyWitaj, witaj, Majowa Rocznico,
pamiętny Trzeci Maju

03.05.2016r.


     W naszej wspólnocie parafialnej 3. Maja w dzień uroczystości Matki Bożej Królowej Polski modliliśmy się w intencji naszej Ojczyzny. W tym dniu obchodzona jest również ważna rocznica w dziejach historii Polski, mianowicie nadanie Konstytucji w 1791 roku, która była głównym dziełem Sejmu Wielkiego.
     Wierni, naszej małej parafii, zgromadzili się licznie na uroczystej Mszy Świętej. 3 Drużyna Harcersko - Pożarnicza im. Powstańców Wielkopolskich przy Gimnazjum w Mikstacie ofiarowała naklejki z wizerunkiem Flagi Polski, które podczas tegorocznych odchodów zostały rozdane w liczbie ponad 1000. Widniała ona po lewej stronie, na sercu, ponieważ dla każdego mieszkańca Polski symbole narodowe powinny wyrażać szczególna treść - wspólnotę, tożsamość, pamięć, nadzieję, a także patriotyzm.
     Obecny rok jest wspomnieniem kolejnej ważnej daty, mianowicie 1050 rocznicy chrztu Polski. Z tegoż powodu, uczniowie naszego gimnazjum, pod opieką pani katechetki Magdaleny Maj, przedstawili, przed rozpoczęciem okolicznościowej Mszy Świętej, krótką scenkę, upamiętniającą tą rocznicę. Przedstawienie to było podróżą w czasie do początków państwa polskiego oraz wspomnieniem ludzi, dzięki którym nasza ojczyzna, od ponad tysiąca lat, wpisuje się w dzieje Europy. Mieszko I, zdawał sobie sprawę, że jako pogański władca nie obroni swojego ludu przed nienawiścią sąsiadów. Wiedział, że tylko zjednoczone ziemie ze wspólnym władcą i religią mogą odeprzeć wroga. Zgodnie z umową zawartą z władcą Czech, Bolesławem I Srogim, żoną Mieszka została jego córka Dobrawa. Związek małżeński przypieczętowano sojuszem. Uczniowie przedstawili scenę przybycia księżnej Dobrawy na dwór przywódcy Polan, zrękowiny oraz chrzest Mieszka I w imieniu całego narodu polskiego. Chcieli w ten sposób upamiętnić przełomowy moment, który miał ogromne znaczenie dla wszystkich pokoleń a mianowicie początek zaistnienia państwa polskiego.
     Następnie rozpoczęła się Msza Święta odprawiona przez Ks. Kan. Krzysztofa Ordziniaka. Wygłosił on również homilię. Powiedział, że dzień 3. Maja jest ważny z dwóch względów, ponieważ upamiętnia nadanie Konstytucji oraz jest świętem głównej patronki Polski – Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Młodzież naszej parafii, w procesji z darami, ofiarowała: flagę narodową, świecę, „Atlas historyczny Polski”, hostię, wino i wodę. Po błogosławieństwie uczestnicy uroczystości udali się na rynek pod pomnik Najświętszego Serca Jezusowego, by tam kontynuować obchody święta.
     Procesja, w której uczestniczyli wszyscy obecni na Eucharystii oraz przedstawiciele pocztów sztandarowych (m.in. uczniowie Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Mikstacie, Ochotnicza Straż Pożarna w Mikstacie) nadała uroczysty wydźwięk całemu przedsięwzięciu. Nie można również zapomnieć o profesjonalnej oprawie muzycznej pod kierunkiem niezastąpionego, mikstackiego organisty- p. Marka Medyńskiego. Jako pierwszy przed pomnikiem Serca Jezusowego przemówił Burmistrz Miasta i Gminy Mikstat – p. Henryk Zieliński, który przypomniał Miktaczanom znaczenie owego święta. Później nastąpiło złożenie kwiatów. Bukiety, przewiązane czerwono-białą wstążką, pozostawili reprezentanci 3 Drużyny Harcersko - Pożarniczej im. Powstańców Wielkopolskich, Ochotniczej Straży Pożarnej w Mikstacie, władz, mieszkańców poszczególnych miejscowości oraz organizacji.
     Święto Konstytucji 3 Maja jest bez wątpienia jednym z przełomowych dni w historii naszego narodu. Dlatego tak ważne jest, abyśmy dali świadectwo wiary nie tylko z punktu widzenia katolika, ale również godnego do naśladowania Polaka. Pamiętajmy, że uczestnicząc w obchodach święta, oddajemy szacunek i podziw dla czynów naszych przodków z XVIII w. To właśnie dzięki nim mamy wolną, niezależną i cieszącą się uznaniem ojczyznę. Ojczyznę, która oczekuje od swoich „dzieci” pełnej gotowości i całkowitego oddania.ZdjęciaCopyright (c) 2012 - 2016 Parafia Św. Trójcy - Św. Rocha w Mikstacie