HOME
Kościół Św. Trójcy
Sanktuarium Św. Rocha
Program Ziarno o Św. Rochu
Biuro parafilne
Cmentarz Parafialny
Osoby w Parafii
Liturgia słowa
Komentarze do Ewangelii
Grupy Duszpasterskie
Kapliczki w Mikstacie
Park Parafialny
Dobre Strony
Kamery z Kościoła
Mikstat 3DMarsz Świętych przeszedł ulicami
naszego miasta

29.10.2021r.


„Taki duży taki mały może Świętym być
Taki gruby taki chudy może Świętym być
Taki ja i taki ty może Świętym być…”


     Od kilku dni słyszymy, czytamy w mediach o zbliżającej się uroczystości Wszystkich Świętych. Zapanowała też moda na Halloween. Do niejednych drzwi w dniach poprzedzających uroczystość Wszystkich Świętych zapuka ktoś przebrany za czarnoksiężnika, kościotrupa, wypowie słowa zaklęcia ucieknie. Czy rzeczywiście tak muszą wyglądać ostatnie październikowe dni? Oczywiście, że nie. Tylko trzeba dzieciom coś zaproponować.
     Przez cały październik od poniedziałku do piątku dzieci z mikstackiej parafii spotykały się na modlitwie różańcowej. Przyszły na nią także 29 października, ale przebrane za różnych świętych, bo po zakończonej modlitwie różańcowej odbył się ulicami Mikstatu Marsz Świętych. Jego trasa wiodła od kościoła farnego do Diecezjalnego Sanktuarium Świętego Rocha.
     W naszej parafii znajdują się relikwie św. Wojciecha, św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, św. Maksymiliana Marii Kolbe, św. Jana Pawła II. Są i relikwie św. Rocha, ale te czekały na uczestników Marszu Świętych w sanktuarium. Zanim wyruszyliśmy na ulice miasteczka przekazałem relikwie dzieciom, które przebrały się tych właśnie Świętych. To oni niosąc relikwie kroczyli na czele naszego Marszu Świętych. Za nimi szły dzieci, które przebrały się za Świętego Rocha, patrona naszego sanktuarium, ale i miasta. Byli oczywiście i inni święci.
     Ze śpiewem na ustach wyruszyliśmy na mikstacki rynek, gdzie stoi figura Najświętszego Serca Pana Jezusa. Tu „Święci” niosący relikwie i nasi Święci Rochowie zajęli miejsce na przygotowanym podwyższeniu, otoczyli ich pozostali „Święci”. O tym jacy to byli święci dowiedzieliśmy się odmawiając litanię do wszystkich świętych. Poszczególne osoby wypowiadały imiona świętych, za które się przebrały, pozostała osoby odpowiadały: „ módl się za nami”. Nie sposób wymienić tu wszystkich, ale był św. Roch, św. Wojciech, św. Zygmunt Szczęsny Feliński, św. Maryja, św. Hubert, św. Zofia, św. Maksymilian Maria Kolbe, św. Matka Teresa, św. Jan Paweł II, św. Elżbieta, św. Joanna Beretta Molla, św. Matylda, św. Jadwiga, św. Marcin, św. Józef, św. Kazimierz, św. Agata, św. Filomena, św. Faustyna i inne święte siostry zakonne. Najliczniej w Marszu Świętych reprezentowane były anioły. Różnorodność postaci świętych, w które wcieliły się dzieci pokazała jak różne są drogi prowadzące do świętości.
     Ponieważ święci to ludzie radośni i uśmiechnięci był śpiew i taniec. Po mikstackim rynku, gdzie tak wiele osób robiło jeszcze zakupy echo niosło słowa piosenki:” Każdy może być świętym, jeśli tylko chce”. Na rynku rozstrzygnięty został konkurs na strój św. Rocha. Wszyscy, którzy w ten październikowy wieczór wcielili się w postać św. Rocha otrzymali jego figurki. Wszystkie stroje były naprawdę piękne i pomysłowe.
     Następnie uczestnicy Marszu uliczkami miasta udali się w kierunku Diecezjalnego Sanktuarium Świętego Rocha. Tu czekał na nich w znaku relikwii niebieski patron naszego miasta. Tu ze Wzgórza jeszcze wyraźniej i lepiej echo niosło słowa: „Każdy może być świętym”. Na ołtarzu zostały ustawione relikwiarze przyniesione przez uczestników Marszu Świętych. Na wszystkich czekały słodkie upominki.
     Zorganizowany Marsz Świętych stał się okazją do bliższego poznania postaci świętych patronów i ich atrybutów. Młodzi Mikstaczanie dali świadectwo swej wiary. Być może słowa, które z taką radością wyśpiewali pomogły zrozumieć wielu osobom, że świętość nie jest dla wybranych, ale każdy z nas nim może zostać.

https://drive.google.com/file/d/1dQe7DXQMcWYuRShT9YLlGEekCLVGeGTr/view?usp=sharing


ZdjęciaCopyright (c) 2012 - 2021 Parafia Św. Trójcy - Św. Rocha w Mikstacie