HOME
Kościół Św. Trójcy
Sanktuarium Św. Rocha
Biuro parafilne
Cmentarz Parafialny
Osoby w Parafii
Liturgia słowa
Grupy Duszpasterskie
Kapliczki w Mikstacie
Park Parafialny
Dobre Strony

Uczciliśmy Świętą Agatę

07.02.2016r.


Święta Agato, Patronko nasza, módl się za nami!

     7. lutego przeżywaliśmy w naszej wspólnocie parafialnej uroczystości odpustowe ku czci Świętej Agaty. Obraz tej młodziutkiej Świętej dziewicy- męczennicy znajduje się w ołtarzu boczny w naszej farze. Chociaż jej wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 5 lutego, to stało się już tradycją w naszej wspólnocie, że uroczysta suma odpustowa ku jej czci sprawowana jest w niedzielę.
     Tak jak to się już stało tradycją, odpustową sumę, sprawowali Kapłani z Domu Księży Emerytów Jana Pawła II z Ostrowa Wielkopolskiego. Udział w tej uroczystości Księży Emerytów jest dla nas ważny, w każdy I Piątek Miesiąca pomagają naszym duszpasterzom posługując w konfesjonale, jednają nas z Bogiem i ludźmi. 7 lutego dzielili z nami radość uroczystości odpustowej.
     Uroczystej koncelebrze przewodniczył i kazanie wygłosił Ks. Prałat Kazimierz Walczak. Po zakończonej Eucharystii został pobłogosławiony chleb i sól. Mają one chronić przed pożarami, podróżujących i kierowców przed nieszczęśliwymi wypadkami. Chleb i sól pobłogosławione w uroczystość św. Agaty podane zwierzętom mają chronić je przed chorobami.
     Wiele tradycji, świadczących o głębokiej wierze i zaufaniu Bogu, związanych jest ze wspomnieniem św. Agaty. Jedno z przysłów mówi: „Gdzie Święta Agata, bezpieczna tam chata”. Podczas uroczystości odpustowej oddaliśmy cześć młodej męczennicy św. Agacie, ale dzięki temu, że uczestniczą w niej już od dziewięciu lat Księża Emeryci, była ona także świadectwem szacunku dla kałanów-emerytów, którzy mimo, iż po latach posługi, przeszli na zasłużony odpoczynek, chętnie i z oddaniem nadal służą wiernym.
     Uroczystość uświetnił nasz chór parafialny.
     Wielu parafian po Mszy Świętej zabrało ze sobą do domów pobłogosławiony chleb.ZdjęciaCopyright (c) 2012 - 2016 Parafia Św. Trójcy - Św. Rocha w Mikstacie