HOME
Kościół Św. Trójcy
Sanktuarium Św. Rocha
Program Ziarno o Św. Rochu
Biuro parafilne
Cmentarz Parafialny
Osoby w Parafii
Liturgia słowa
Komentarze do Ewangelii
Grupy Duszpasterskie
Kapliczki w Mikstacie
Park Parafialny
Dobre Strony
Kamery z Kościoła
Mikstat 3DUlicami naszego miasta
przeszedł Królewski Orszak

06.01.2020r.


„Mędrcy świata, monarchowie, gdzie śpiesznie dążycie? Powiedzcież nam Trzej Królowie, chcecie widzieć Dziecię?”( z kolędy)

     Radośnie i wyjątkowo kolorowo było na ulicach Mikstatu, zwłaszcza w okolicach fary około godziny 14:00 6. stycznia w uroczystość Objawienia Pańskiego popularnie nazywanego Świętem Trzech Króli. To właśnie świadectwo wiary Trzech Króli zgromadziło tak wiele osób w zielonych, niebieskich bądź czerwonych koronach. Postanowili tak jak kiedyś Mędrcy ze Wschodu wyruszyć w drogę, by dotrzeć do stajenki i w małym Dzieciątku złożonym w ubogim żłobie dostrzec od dawna wyczekiwanego Syna Bożego. Orszak Trzech Króli odbył się w Mikstacie po raz drugi. Do udziału w nim zaproszeni zostali wierni z sąsiednich parafii, które należą do dekanatu mikstackiego. Koordynatorem działań związanych organizacją Orszaku był ks. kan. Krzysztof Ordziniak, dziekan mikstackiego dekanatu. Dla uczestników zostały przygotowane korony w niebieskim, czerwonym zielonym. Każdy otrzymał śpiewnik, a dzieci także kolorowe chorągiewki. Na ten dekanalny Orszak przybyli ze swoimi duszpasterzami wierni z parafii w Chynowej, Kaliszkowic Kaliskich, Kotłowa, Przedborowa i Mikstatu. Więc ten mikstacki Królewski Orszak miał wymiar dekanalny. Każdy z duszpasterzy miał w nim do spełnienia określoną rolę. W tym roku konferansjerem był ks. W rolę konferansjera wcielił się w tym roku ks. Aleksander Nawrocki, proboszcz parafii pw. Świętego Idziego w Przedborowie. Osoby z tej parafii odgrywały rolę Maryi i Józefa, a w pewnym momencie pojawiło się nawet „Boże Dzieciątko”. Duszpasterze pozostałych parafii wcielili się w role królów. W postać króla europejskiego Kacpra wcielił się ks. kan. Adam Kosmała, proboszcz parafii rzymskokatolickiej pw. Narodzenia NMP w Kotłowie. Jego orszak stanowili wierni z parafii pw. Świętej Trójcy w Mikstacie, którzy otrzymali korony w kolorze czerwony, a wielu zadbało o to, by w ich ubiorze znalazł się chociaż jakiś element tej barwy. Ks. kan. Przemysław Talaga proboszcz parafii pw. Świętego Wawrzyńca w Chynowej wcielił się w postać króla afrykańskiego Baltazara. Orszak tego króla składał się z wiernych z parafii w Chynowej i z Kotłowa. Wyróżniał się niebieskimi koronami i dodatkami do ubioru w tym kolorze. Orszak króla azjatyckiego składał się z uczestników z parafii w Przedborowie i parafii w Kaliszkowicach Kaliskich. Na jego czele stał król Melchior -ks. Szymon Grzeszkiewicz- proboszcz parafii w Kaliszkowicach Kaliskich. Temu orszakowi został przypisany kolor zielony.
     Tegoroczny Orszak Trzech Króli AD 2020 przebiegał pod hasłem „ Cuda, cuda, ogłaszają…” Są nim słowa refrenu z kolędy „ Dzisiaj w Betlejem”, które nawiązują do ważnych wydarzeń z historii naszego kraju, ale także do „cudu” jakim jest odnalezienie i dostrzeżenie w Dzieciątku narodzonemu w ubogich warunkach i złożonemu w żłobie Syna Bożego. Mają nas one mobilizować do nieustannego poszukiwania Boga w naszym życiu.
     Orszak wyruszył o godz. 14:00 z kościoła farnego pw. Świętej Trójcy w Mikstacie, a zakończy się na parkingu przy Urzędzie Miasta i Gminy. W kościele uczestnicy orszaku powitali brzemienną Maryję i Józefa. Uroczyste fanfary ogłosiły nadejście Trzech Króli. Następnie ze śpiewem kolędy „ Mędrcy świata monarchowie” za proporcem orszakowymi chorągwiami poszczególnych królestw uczestnicy udali się pod figurę Najświętszego Serca Jezusowego, która stoi w centralnym punkcie rynku. Tu obejrzeli przygotowaną przez Koło teatralne działające przy szkole podstawowej w Mikstacie scenkę „Dwór Heroda”. Była ona interesującą interpretacją kolędy „ Bóg się rodzi”. Pojawiły się tu Święta Rodzina, aniołowie, ale i diabły, które zastanawiały się cóż to dziwnego wydarzyło się w Betlejem. Z Rynku Królewski Orszak przemierzając uliczki miasta udał się przed bramę prowadzącą do Diecezjalnego Sanktuarium Świętego Rocha. Tu zaprezentowana została kolejna scenka pokłon Trzech Króli Jezusowi, Maryi i Józefowi oraz złożenie Bożej Dziecinie darów mających bardzo symboliczną wymowę: złota, kadzidła i mirry. Następnie Królewski Orszak ze śpiewem i okrzykami wyrażającymi radość z narodzenia długo wyczekiwanego Zbawiciela udał się na parking przy Urzędzie Miasta i Gminy.
     Na parkingu uczestnicy Orszaku obejrzeli piękne i mające głębokie przesłanie jasełka przygotowane przez uczniów szkoły podstawowej z Chynowej. Składały się na nie następujące scenki: poszukiwanie przez Józefa w Betlejem miejsca dla Maryi i mającego się narodzić Dziecięcia, oznajmienie pastuszkom przez anioła radosnej nowiny o narodzinach oczekiwanej Bożej Dzieciny. Następnie pastuszkowie udali się, by oddać hołd Jezusowi. Przynieśli także dary, proste, zwyczajne, ale ofiarowane z potrzeby serca będące wyrazem ich miłości, ale i troski o Bożą Dziecinę. Życzeniami osiągnięcia świętości i zawierzenia Bogu swego życia zakończyły swój występ dzieci z Chynowej. Dzieci naprawdę zasłużyły na gromkie oklaski. Słowa podziękowania skierował do wszystkich zaangażowanych w organizację i przebieg Orszaku koordynujący działania ks. kan. Krzysztof Ordziniak. Kapłani udzielili uczestnikom Orszaku błogosławieństwa. Potem nadszedł czas na dalsze wspólne kolędowania, ciepłą zupę, herbatę i słodkości. Nie mogło ich zabraknąć, wszak Orszak Trzech Króli to czas radosnego świętowania. Świętowanie to ma oczywiście przede wszystkim wymiar religijny, jest okazją do refleksji nad tym czy „gwiazda” za którą podążamy doprowadzi nas tak jak Mędrców ze Wschodu skutecznie do Jezusa. Potrzebujemy takiego czasu refleksji, bycia razem. Potrzebują takiego świadectwa naszej wiary, którzy być może przypatrywali się podążającemu Orszakowi i dzięki właśnie jemu usłyszeli radosną nowinę o witanym w żłobie Dzieciąteczku, w którym my dostrzegliśmy już Boga. Niewątpliwie jest to także wielkie święto rodzin, bo obserwując Królewski Orszak można było zobaczyć całe rodziny. Ale odbywający się w Mikstacie Orszak spełnia jeszcze jedną ważną rolę. Stwarza możliwość poznawania się i integracji parafian mikstackiego dekanatu, zaprezentowania się, pokazania talentów wiernych. Taką okazje miały już parafia z Chynowej, Kaliszkowic Kaliskich, Mikstatu. Za rok przyjdzie czas na kolejną parafię, ale przede wszystkim na wspólne świętowanie tajemnicy Słowa, które stało się Ciałem i zamieszkało pośród nas. Ksiądz kan. Krzysztof już zachęcał do udziału w kolejny, III Orszaku Królewskim AD 2021.Oczywiście dekanalnym…

Link do filmiku zmontowanego przez ks. wikariusza Marcina:

https://youtu.be/4AxPjixLOCg


ZdjęciaCopyright (c) 2012 - 2020 Parafia Rzymsko-Katolicka pw. Św. Trójcy w Mikstacie