HOME
Kościół Św. Trójcy
Sanktuarium Św. Rocha
Program Ziarno o Św. Rochu
Biuro parafilne
Cmentarz Parafialny
Osoby w Parafii
Liturgia słowa
Komentarze do Ewangelii
Grupy Duszpasterskie
Kapliczki w Mikstacie
Park Parafialny
Dobre Strony
Kamery z Kościoła
Mikstat 3DCo słychać za foliową zasłoną? Kontynuacja
prac renowacyjnych w naszym kościele

29.04.2017r.


     Od kilku lat pojawiały się głosy parafian wskazujące na konieczność podjęcia prac renowacyjnych w naszym parafialnym wieczerniku. Tym bardziej, że wielkimi krokami zbliża się setna rocznica jej konsekracji.
     Z zadowoleniem więc wiele osób przyjęło w ubiegłym roku wiadomość o przygotowaniu dokumentacji niezbędnej do rozpoczęcia prac. Gdy lipcu ubiegłego roku w kościele zaczęto ustawiać rusztowania wiele osób z zainteresowaniem zaglądało, by śledzić postępy prac. Nie zawsze jednak było to możliwe, gdyż część sklepienia prezbiterium, gdzie prowadzone były prace oddzielona została od reszty kościoła.
     Gdy na początku listopada ubiegłego roku po rozebraniu rusztowań i zdjęciu foliowej zasłony naszym oczom ukazało się odnowione sklepienie prezbiterium trudno było ukryć podziw dla efektów zrealizowanych prac. Wypiękniała nam ta część naszego parafialnego wieczernika, nabrała blasku, subtelniejsze są złocenia, pięknie prezentują się liczne rzeźby i zdobienia. Wykonane prace cieszyły i cieszą, ale także uświadomiły nam jak wiele prac w świątyni jeszcze przed nami.
     Na okres zimowy prace renowacyjne zostały przerwane. Jednak już z nadejściem wiosny, tuż przed Świętami Zmartwychwstania Pańskiego do kościoła wkroczyła ekipa, która dokonała wymiany nagłośnienia. Prace te udało się zakończyć przed świętami. Chociaż wielokrotnie parafianie zwracali uwagę na złą jakość nagłośnienia w kościele dało się słyszeć głosy, czy te prace muszą być wykonywane właśnie teraz, gdy rozpoczęte zostało dzieło renowacji świątyni. Niestety, tak. Prace te trzeba było wykonać przed podjęciem dalszych prac renowacyjnych ze względu na konieczność wymiany instalacji. Mamy więc w świątyni, nowoczesne nagłośnienie.
     Tuż po Świętach Wielkiej Nocy w prezbiterium ponownie pojawiły się rusztowania. To znak, że rozpoczyna się kolejny etap prac renowacyjnych. Ponieważ ponownie miejsce prac oddziela od reszty kościoła zabezpieczająca folia spieszymy z informacjami co się za nią dzieje. Podobnie jak w pierwszym etapie pracy, konieczne jest oczyszczenie rzeźb, ornamentów, które dodają naszemu kościołowi niezwykłego uroku, ale ich wykonanie zajmuje sporo czasu. Jednak widać już efekty podjętych prac. Konieczne jest także zdjęcie warstw przemalowań. Musimy wykazać się więc cierpliwością, a nagrodą za nią będzie przepięknie prezentujące się prezbiterium.
     Dzieło renowacji mikstackiej to wielkie wyzwanie, także finansowe. Podjęte zostały starania o dofinansowanie renowacji naszej świątyni.
     Aby podołać temu wyzwaniu przede wszystkim potrzebna jest nasza wiara, wsparcie modlitewne, ale także finansowe. Nad bramą prowadząca do naszej mikstackiej świątyni umieszczony jest napis „ Zaiste Dom to Boży i brama niebios”.
     Dom Boży powinien być najpiękniejszy… Jest dla nas bramą niebios, bo tu korzystamy z sakramentów, tu dla nas Pan zastawia stół i karmi nas swoim Ciałem.
     Czy podołamy podjętemu wyzwaniu renowacji świątyni? Z Bożą pomocą i dzięki ludzkiej ofiarności z pewnością tak.
     Wszystkich wspierających duchowo i materialnie dzieło renowacji mikstackiej fary polecamy opiece Matki Bożej Nieustającej Pomocy i Świętego Rocha podczas nowenny.
     Zainteresowanych postępami prac renowacyjnych zapraszamy do galerii.
     A wkrótce ponownie zajrzymy za foliową zasłonę, by zobaczyć co się tam dzieje..ZdjęciaCopyright (c) 2012 - 2017 Parafia Rzymsko-Katolicka pw. Św. Trójcy w Mikstacie