HOME
Kościół Św. Trójcy
Sanktuarium Św. Rocha
Program Ziarno o Św. Rochu
Biuro parafilne
Cmentarz Parafialny
Osoby w Parafii
Liturgia słowa
Komentarze do Ewangelii
Grupy Duszpasterskie
Kapliczki w Mikstacie
Park Parafialny
Dobre Strony
Kamery z Kościoła
Mikstat 3DPrace renowacyjne w naszej farze
w 2017 roku

30.12.2017r.


     Koniec roku jest okazją do podsumowań, ale także do dziękczynienia Panu Bogu i ludziom. Bez błogosławieństwa Bożego daremny bywa ludzki wysiłek. Ten podjęty przez wspólnotę parafialną wysiłek – prace renowacyjne w kościele pw. Trójcy Świętej – jest ogromny. Pan Bóg nam błogosławi, a ludzie wspierają to dzieło swoją modlitwą i ofiarami pieniężnymi, bo w roku 2017 udało się wykonać kolejny etap prac renowacyjnych.
     Przypomnijmy, w 2015 zostały przeprowadzone badania konserwatorskie oraz przygotowano program prac konserwatorskich elementów wystroju wnętrza świątyni pw. Świętej Trójcy. Do prac renowacyjnych przystąpiono w 2016 roku. Udało się w nim odrestaurować ambonę, chrzcielnicę i sklepienie prezbiterium. Tuż po uroczystości Wszystkich Świętych zakończył się pierwszy etap prac renowacyjnych. Po zdjęciu rusztowań mogliśmy podziwiać pięknie prezentujące się sklepienie w nowej, co warto dodać nadającej mu ciepła kolorystyce. Odnowione elementy dekoracyjne, złocenia nabrały niezwykłego blasku. Wypiękniał nam ten fragment parafialnego wieczernika. Na okres zimowy prace renowacyjne w kościele zostały przerwane.
     Kontynuowane były w 2017 roku. Co udało się zrobić w dobiegającym za kilkadziesiąt godzin 2017 roku?
     Tuż przed Świętami Zmartwychwstania Pańskiego zostało zainstalowane nowe nagłośnienie w kościele. Wielokrotnie wskazywano na potrzebę wymiany starego, nie spełniającego oczekiwań wiernych nagłośnienia. Udało się podjąć i zakończyć te prace.
     Podczas trwania prac renowacyjnych w 2016 roku ustawiane były rusztowania i pojawiała się foliowa zasłona. Oddzielała ona przestrzeń poddawaną renowacji od wiernych, budząc zainteresowanie i pytania: Co się za nią dzieje?
     Pojawiły się rusztowania i zasłona także w kwietniu 2017 roku. Najpierw po tej stronie, po której znajduje się ambona. Był to znak, że rozpoczął się kolejny etap prac renowacyjnych w świątyni. Konieczne było oczyszczenie rzeźb, ornamentów, które dodają naszemu kościołowi niezwykłego uroku, sprawiają że zachwyca swym pięknem nawiedzających go. Zdjęta została warstwa przemalowań, odmalowane zostały ściany. Pod koniec maja rozebrane zostały rusztowania, zniknęła foliowa zasłona i można było podziwiać kolejny fragment odrestaurowanego prezbiterium. Kolejny raz przestawione zostały rusztowania, tym razem przy ścianie od strony zakrystii. Prace te zostały zakończone tuż przed uroczystościami odpustowymi ku czci świętego Rocha. Zniknęła foliowa zasłony, zostały rozebrane rusztowania i mogliśmy podziwiać w całości pięknie odnowione prezbiterium. Spoglądając w górę mogliśmy zobaczyć pięknie odnowione złocenia, ornamenty, które wydają się subtelniejsze i delikatniejsze. W oczy rzuca się biel odnowionych aniołków. Zmieniła się trochę kolorystyka ścian, a dzięki temu malowidła, ornamenty, rzeźby nabrały wyrazistości. Na tym nie zakończyły się jednak prace renowacyjne w 2017 roku. Po raz kolejny stanęło w świątyni rusztowanie, tym razem przy ołtarzu główny, przy płaskorzeźbie Trójcy Świętej. Rozpoczęły się przy niej prace renowacyjne. Może dobrze, że na czas podjętych prac pojawiła się ponownie foliowa zasłona. Nie były dostępne naszym oczom poszczególne etapy prac, które były wykonywane. Płaskorzeźba została oczyszczona, usunięte zostały przemalowania, złocenia i w październiku mogliśmy zobaczyć efekt prac- trzeba przyznać imponujący i budzący podziw. Odrestaurowane zostały także cztery anioły. W listopadzie zostało założone oświetlenie ledowe w prezbiterium. Dzięki niemu została doświetlona ta część naszej świątyni. Podświetlenie płaskorzeźby Trójcy Świętej podkreśliło jej piękno.
     Wypiękniało i wysubtelniało nam prezbiterium w dobiegającym końca 2017 roku. Wykonane prace cieszyły i cieszą, ale także uświadamiają nam jak wiele prac w świątyni jeszcze przed nami.
     Skłaniają zapewne wielu do postawienia sobie pytania: czy podołamy temu wyzwaniu? Aby mu podołać potrzebna jest Boże błogosławieństwo, nasza wiara, wsparcie modlitewne, ale także finansowe.
     Dziękujemy wszystkim, którzy swoją modlitwą i ofiarami wspierają dzieło renowacji mikstackiej fary. Obejmujemy Was modlitwą podczas nowenny do Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz w Nowennie do Świętego Rocha.
     Przed nami kolejny 2018 rok. Czekają nas kolejne wyzwania i oczywiście kontynuacja prac renowacyjnych. Nowy 2018 rok wprowadza nas także w ważne dla naszej wspólnoty wydarzenie – obchody 100- lecia konsekracji kościoła pw. Świętej Trójcy. Prace renowacyjne są wielkim wyzwaniem, ale ważne jest byśmy włączyli się w przygotowania duchowe. Więc może już dziś podziękujmy Trójcy Świętej, że od stuleci opiekuje się naszą mikstacką parafią…

Codzienne podziękowanie Trójcy Przenajświętszej

     Trójco Przenajświętsza! Jedyny Boże mój! Ojcze, Synu, Duchu Święty, dzięki Ci składam serdeczne za wszystkie dobrodziejstwa Twoje, jakich od Ciebie doznałem. Dziękuję Ci, Niebieski Ojcze, żeś mnie mocą swoją powołał z nicości do życia, jako rozumną istotę, abym święte Imię Twoje wyznawał i nieustannie z radością wychwalał.
     Dzięki Ci, Jednorodzony odwieczny Synu, Chryste Jezu, żeś z miłości ku mnie ludzką naturę przejął, od wiecznego potępienia mnie wybawił i ze swoim Ojcem Niebieskim pojednał..
     Dzięki Ci, Duchu Przenajświętszy, żeś mnie nieoczekiwanymi skarbami swej łaski przez chrzest uświęcił, a w ten sposób do uczestnictwa w wiecznym królestwie przysposobił.
     O Trójco Przenajświętsza, Boże Jedyny, przez Ciebie jestem stworzony i do Ciebie powołany, przyjmij mnie do łaski swojej i udziel mnie siły, abym według Twojej świętej woli żył, szczęśliwie umarł i chwałę Twoją wiecznie oglądał.
Amen.

Zapraszamy do zajrzenia do galerii, by przypomnieć sobie przebieg prac renowacyjnych w parafialnym kościele…Copyright (c) 2012 - 2017 Parafia Rzymsko-Katolicka pw. Św. Trójcy w Mikstacie