HOME
Kościół Św. Trójcy
Sanktuarium Św. Rocha
Program Ziarno o Św. Rochu
Biuro parafilne
Cmentarz Parafialny
Osoby w Parafii
Liturgia słowa
Komentarze do Ewangelii
Grupy Duszpasterskie
Kapliczki w Mikstacie
Park Parafialny
Dobre Strony
Kamery z Kościoła
Mikstat 3DWrześniowa Rochowa Szesnastka

16.09.2021r.


Każdy może dziś do Rocha przyjść
Jeśli tylko chce… Chcesz?
Przyjdź… Zobacz…


     Czas szybko płynie. Wydaje się, że tak niedawno przeżywaliśmy uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha podczas których błogosławi się zwierzęta. Okazuje się , że od tego wyjątkowego dla parafii dnia minął już ponad miesiąc.
     Za dziećmi z naszej parafii wrześniowe spotkanie w ramach Rochowych Szesnastek. Odbyło się ono w sanktuarium.. Rozpoczęło się jak zwykle modlitwą, którą poprowadził ksiądz kustosz. Zwrócił uwagę na właściwą postawę podczas modlitwy staranne wykonywanie znaku krzyża. Uczestnicy spotkań wiedzą, jak ważny był krzyż w życiu św. Rocha.
     Podczas przedodpustowych spotkań w Szkole Świętego Rocha dzieci poznawały atrybuty naszego patron. Na wrześniowej Rochowej Szesnastce ks. kan. Krzysztof zwrócił szczególną uwagę na jeden z nich. Na naszym obrazie w sanktuarium św. Roch przedstawiony jest z różańcem przewieszonym u pasa. Takie przedstawienie naszego patrona stało się okazją do rozmowy o znaczeniu modlitwy różańcowej. Ponieważ niebawem rozpoczyna się październik już teraz ks. proboszcz zachęcał dzieci do udziału w nabożeństwach różańcowych. Dzieci otrzymały przywiezione z pielgrzymki do Włoch, pobłogosławione przez papieża Franciszka dziesiątki różańca. Ksiądz kustosz podzielił się z uczestnikami spotkania historią obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy znajdującego się w parafii Skałągi. Został tam przywieziony przez wysiedlanych z terenu Białorusi mieszkańców. Początkowo modlono się przy nim w domach. W dniu, którym miał być przeniesiony rozpętała się straszna burza. Piorun wpadł przez okno, przetoczył się przez pokój, dotknął obrazu i wyleciał z przez okno. Na obrazie pozostał ślad po uderzeniu pioruna. Ksiądz kustosz podkreślił, że mieszkańcy otaczają obraz wielką czcią. Ten obraz to dziedzictwo materialne tamtej społeczności parafialnej, a jego historia, opowieść przekazywana z pokolenia na pokolenie to dziedzictwo niematerialne. Następnie wróciliśmy wspomnieniami do naszych uroczystości odpustowych ku czci św. Rocha. Uczestnicy Rochowych Szesnastek doskonale wiedzą, że są one naszym niematerialnym dziedzictwem, skarbem o który powinniśmy się troszczyć. Okazuje się, że wszystkie dzieci uczestniczyły w uroczystościach odpustowych, część z nich przyprowadziła na obrzęd błogosławieństwa swoje zwierzątka. Na zakończenie spotkania odmówiona został dziesiątka różańca. Dzieci oddały cześć relikwiom św. Rocha. Siostra Beata, tradycyjnie już poprowadziła śpiew podczas spotkania.
     Kolejna Rochowa Szesnastka już niebawem w październiku. Zapraszamy! Uczestnicy wrześniowej Rochowej Szesnastki mają do wykonania dwa zadania. Jedno to praca plastyczna, drugie – niech Wam sami powiedzą. Prosimy młodych mikstackich parafian, pomóżcie się im z niego wywiązać.


ZdjęciaCopyright (c) 2012 - 2021 Parafia Św. Trójcy - Św. Rocha w Mikstacie