HOME
Kościół Św. Trójcy
Sanktuarium Św. Rocha
Biuro parafilne
Cmentarz Parafialny
Osoby w Parafii
Liturgia słowa
Grupy Duszpasterskie
Kapliczki w Mikstacie
Park Parafialny
Dobre StronyStudenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku
z Kalisza w Sanktuarium

17.11.2016r.


     Okazuje się, że jeśli chce się zobaczyć piękne miejsca to nie jest straszny ani deszcz ani jesienna szaruga. Najważniejsza jest ciekawość, chęć poznania i pogoda ducha. A tych nie brakowało z pewnością osobom, które 17-ego i 19-ego listopada nawiedziły nasze Diecezjalne Sanktuarium Świętego Rocha. 17. listopada nawiedziła Sanktuarium 26 osobowa, a 19-ego 24 osobowa grupa studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Kalisza. Organizatorką wyjazdu obu grup była Pani Elżbieta Siarkiewicz, przewodnik PTTK o/ Kalisz, starościna sekcji Turystycznej UTW w Kaliszu.
     Tym razem o genezie powstania kościoła na Cmentarnym Wzgórzu grupom nawiedzającym Sanktuarium opowiedziała S. Sylwia. Przybliżyła także przybyłym postać Patrona Świętego Rocha. Nie mogło oczywiście zabraknąć opowieści o odbywających się 16. sierpnia uroczystościach odpustowych połączonych z obrzędem błogosławieństwa zwierząt. Siostra Sylwia zachęcała studentów UTW do uczestnictwa w nich, podkreślając, że warto je w Mikstacie przeżyć. Pielgrzymi zainteresowali się pięknym wnętrzem mikstackiego Sanktuarium. Zadawali sporo pytań o znajdujące się w Sanktuarium obrazy. Ich zachwyt wzbudziła także zabytkowa chrzcielnica. Zainteresowanie i podziw wzbudziła u przybyłych informacja o wpisie uroczystości odpustowych ku czci św. Rocha z obrzędem błogosławieństwa zwierząt na Krajową Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Siostra Sylwia opowiedziała także zebranym w Sanktuarium o dynamicznym, zwłaszcza w ostatnich latach rozwoju kultu św. Rocha.
     Na zakończenie studenci UTW z Kalisza uczcili relikwie św. Rocha.
     Na pamiątkę pobytu wszyscy otrzymali foldery, w których opisane są najważniejsze wydarzenia z historii naszego Sanktuarium. Nie brakuje tam także informacji o najważniejszych wydarzeniach z najnowszej historii takich jak ustanowienie patronatu św. Rocha nad miastem, ogłoszeniu kościoła na Cmentarnym Wzgórzu Diecezjalnym Sanktuarium oraz wpisaniu uroczystości odpustowych ku czci św. Rocha z obrzędem błogosławieństwa zwierząt na Krajową Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
     Spodobało się kaliskim studentom nasze Sanktuarium, perełka położona na Ostrzeszowskich Wzgórzach, ale także zadbane i zagospodarowane otoczenia. Kierowcy autokarów zwrócili uwagę na piękny parking przy Sanktuarium.Zdjęcia

Copyright (c) 2012 - 2016 Parafia Św. Trójcy - Św. Rocha w Mikstacie