HOME
Kościół Św. Trójcy
Sanktuarium Św. Rocha
Program Ziarno o Św. Rochu
Biuro parafilne
Cmentarz Parafialny
Osoby w Parafii
Liturgia słowa
Komentarze do Ewangelii
Grupy Duszpasterskie
Kapliczki w Mikstacie
Park Parafialny
Dobre Strony
Kamery z Kościoła
Mikstat 3D











Szkoła św. Rocha na szlaku
(Spycimierz – Uniejów – Świnice Warckie -Głogowiec)

15.06.2024r.


„Pamięć o przeszłości oznacza zaangażowanie w przyszłość” św. Jan Paweł II

     15 czerwca uczestnicy spotkań w Szkole Świętego Rocha wraz z rodzicami i Księdzem Kustoszem wyruszyli na szlak. Wyjazd miał charakter pielgrzymkowo-rekreacyjny i prowadził z Mikstatu do Spycimierza, Uniejowa, Świnic Warckich i Głogowca.
     Spycimierz to niewielka miejscowość, która słynie z układania dywanów kwietnych na uroczystość Bożego Ciała. W 2021 roku zostały one wpisane na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. Ktoś może zapytać, ale po co teraz do Spycimierza przecież już jest po Bożym Ciele? Spieszymy z wyjaśnieniem. W uroczystość Bożego Ciała zostało tam otwarte Centrum Spycimierskie Boże Ciało – niezwykle nowoczesne muzeum, które ma przez 12 miesięcy w roku umożliwić poznawanie tradycji układania dywanów kwietnych, ale ma stanowić także centrum niematerialnego dziedzictwa kulturowego. W 2015 na Krajową Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego zostały wpisane nasze uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha z obrzędem błogosławieństwa zwierząt. Szkoła Świętego Rocha ma na celu troskę o przekaz naszych tradycji. W spotkaniach uczestniczą dzieci i młodzież zainteresowana nie tylko tradycjami naszej małej Ojczyzny. Gdy więc dowiedzieliśmy się, że budowa Centrum Bożego Ciała dobiega końca, wiedzieliśmy, że bardzo chcemy je zwiedzić. I udało się …
     Po centrum oprowadzał nas pan dr Jędrzej Kałużny – dyrektor centrum – i pani Maria Pełka. Na początku pan Jędrzej zapoznał nas z historią układania dywanów kwietnych. W sposób niezwykle ciekawy opowiedział nam o tradycji układania ich w Spycimierzu. W jednej z sal mogliśmy obejrzeć trasę procesji Bożego Ciała w Spycimierzu. Dodajmy, że ma ona prawie kilometr. Dowiedzieliśmy się również, że jest ponad tysiąc miejsc, gdzie układa się dywany kwietne, stosując różne techniki, i nie są one przygotowywane tylko z okazji Bożego Ciała, co zobaczyliśmy na filmikach i kolorowych fotografiach. Mogliśmy podziwiać wielość wzorów układanych z kwiatów. Zmieniały się one, kiedy chodziliśmy po kwietnych dywanach. Mogliśmy obejrzeć stroje ludowe, w których podczas procesji niosą chorągwie i feretrony parafianie.
     Następnie udaliśmy się do sali poświęconej niematerialnemu dziedzictwu. Tu mogliśmy zapoznać się tradycjami wpisanymi na Krajową Listę niematerialnego dziedzictwa. W czasie oprowadzania nas po centrum pan dyrektor zwracał uwagę na potrzebę troski o przekaz tradycji i rolę depozytariuszy w tym zakresie Szkole. Uczestnicy spotkań w Szkole św. Rocha są przedstawicielami młodego pokolenia depozytariuszy naszych tradycji odpustowych. Były to dla nich ważne słowa.
     W centrum znajduje się wirtualna przebieralnia, dzięki której można było chociaż na chwilę „założyć” strój górala, łowiczanki, strój polski czy kaszubski. W centrum jest też sala, w której prezentowane są efekty prac archeologów.
     Spędziliśmy tu naprawdę miłe chwile. Była to dla nas prawdziwa uczta duchowa. Zachęcamy do zwiedzenia centrum, które w sposób atrakcyjny, wykorzystując nowe technologie, przekazuje sporo wiedzy o tradycjach. W Spycimierzu nawiedziliśmy również znajdujący się nieopodal centrum kościół parafialny pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.
     Ze Spycimierza pojechaliśmy do Uniejowa na rekreacyjną część naszego wyjazdu. Na kąpielach i zabawach w basenach termalnych szybko minęły dwie godziny. Pan Jędrzej zachęcił nas, by w tej miejscowości zajrzeć także do Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności – SOWA. Tu mogliśmy się przekonać, jak świetnie można uczyć się przez zabawę, a także wykazać się wyobraźnią, kreatywnością, a tych nie brakuje uczestnikom spotkań Szkole św. Rocha. W Uniejowie nawiedziliśmy jeszcze kolegiatę. Znajduje się tu konfesja św. Bogumiła, a w kaplicy jemu poświęconej obraz św. Rocha. Trudno było więc to miejsce pominąć.
     Następnie udaliśmy się do Świnic Warckich, gdzie znajduje się Sanktuarium Urodzin i Chrztu św. Faustyny Kowalskiej. Tu wysłuchaliśmy opowieść o życiu Helenki Kowalskiej, przyszłej świętej. W sanktuarium znajduje się chrzcielnica, przy której została ochrzczona, i konfesjonał, w którym się spowiadała.
     W Głogowcu, dwa kilometry od sanktuarium, znajduje się dom narodzin przyszłej Świętej – Apostołki i Sekretarki Bożego Miłosierdzia. Zatrzymaliśmy się tam na chwilę. Potem już niestety trzeba było wracać do domu. Mamy nadzieję, że wyjazd ten pozostanie na długo w pamięci uczestników.

W Spycimierzu:
https://drive.google.com/file/d/1SL-xEYohMOExuRWWshI5yXgDNmSf2Vwf/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/1SxN4DiEo5HLh4c71KReS1eo1l_fcT1n2/view?usp=sharing


Zdjęcia



Copyright (c) 2012 - 2024 Parafia Św. Trójcy - Św. Rocha w Mikstacie