HOME
Kościół Św. Trójcy
Sanktuarium Św. Rocha
Program Ziarno o Św. Rochu
Biuro parafilne
Cmentarz Parafialny
Osoby w Parafii
Liturgia słowa
Komentarze do Ewangelii
Grupy Duszpasterskie
Kapliczki w Mikstacie
Park Parafialny
Dobre Strony
Kamery z Kościoła
Mikstat 3DKustosz mikstackiego sanktuarium zaprasza
młodych do… Rochowej Szkoły

07.08.2019r.


Każdy może do Rocha przyjść,
jeśli tylko chce…
A Ty chcesz?


     7 sierpnia rozpocznie się VIII edycja Szkoły Świętego Rocha w naszym sanktuarium .Szkoła w wakacje, czy to dobry pomysł, tak pod warunkiem, że jest to Szkoła Świętego Rocha.
     Zbliżają się niezwykłe uroczystości odpustowe ku czci świętego Rocha w naszej parafii połączone z obrzędem błogosławieństwa zwierząt. Tradycyjnie przedodpustowy czas wypełniony jest przygotowaniami duchowymi do tego ważnego parafialnego święta. Od pokoleń odprawiana jest w tym czasie nowenna do św. Rocha.
     Od pewnego czasu pojawiła się nowa forma przygotowań do odpustowego czasu skierowana do młodego pokolenia – Szkoła św. Rocha. Cóż to takiego? Jest to cykl spotkań organizowanych w tym roku już po raz ósmy z inicjatywy ks. kan. Krzysztofa Ordziniaka, kustosza sanktuarium.
     Skąd idea tych spotkań? Forma duchowego przygotowania do uroczystości odpustowych jest odprawiana po Mszy Świętej o godz.18:30 nowenna. Uczestniczyli w niej przede wszystkim dorośli. Ks. kustosz zaproponował dzieciom spotkania w sanktuarium w godzinach przedpołudniowych.
     Przez kolejnych osiem dni będą gromadzili się młodzi, którzy chcą bliżej poznać postać niebieskiego Patrona miasta Świętego Rocha, a także wspólnie się modlić, poznawać dzieje małej Ojczyzny, które nieodłącznie związane są z postacią św. Rocha. Będzie w Rochowej Szkole czas na codzienną wspólną Nowennę, śpiew, spotkania z ciekawymi ludźmi i wiele atrakcji, o których szczegółowo pisać nie będziemy, bo ma to być niespodzianka. Jednak co równie ważne i cenne będzie to czas na pochylenie się nad życiem Świętego Patrona, by uwrażliwiać dzieci na wartości, które były dla niego ważne. Będzie to także czas przybliżania i wyjaśniania sensu odbywającego się odpustu z błogosławieństwem zwierząt. Dzieci w ciekawej formie będą poznawały dziedzictwo kulturowe swojej małej Ojczyzny, której na imię Mikstat.
     Mamy nadzieję, że spotkania te zachęca młodych ludzi do udziału w nabożeństwach ku czci Świętego Rocha oraz pomogą im dostrzec piękno Jego posługi Bogu i ludziom, przyczynią się do tego, że będą chcieli w przyszłości kierować się wartościami, które były dla Niego ważna. Element niezwykle ważny w czasach współczesnych, gdy poszukujemy wzorów osobowych dla młodych ludzi.
     W 2015 roku uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha z obrzędem błogosławieństwa zwierząt zostały wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Ten wpis to dla społeczności wyzwanie. Nasi przodkowie troszczyli się o to, by przekazywać piękne tradycje odpustowe kolejnym pokoleniom, dzięki czemu wyróżniające naszą parafię uroczystości odbywają się od ponad trzystu lat. Czy przetrwają i zostaną przekazane kolejnym pokoleniom zależy właśnie od młodych. Ma w tym pomóc właśnie Szkołą św. Rocha. Mamy nadzieję, że jej uczestnicy będą troszczyć się o to, by piękne tradycje odpustowe będące świadectwem wiary pokoleń były nadal kultywowane. Można mieć nadzieję, że spotkania te rozmiłują młodych ludzi w nabożeństwach ku czci Świętego Rocha oraz pomogą im dostrzec piękno Jego posługi Bogu i ludziom. Ich celem będzie wskazanie im wartości dziedzictwa pozostawionego przez minione pokolenia, a także uświadomienie im, że to oni są jego dziedzicami. A słowo dziedzic brzmi tu dumnie… Wiąże się z nim troska o przekazane dziedzictwo. Jeśli uda się przekazać te wartości młodemu pokoleniu możemy być spokojni o dalszy przekaz i rozwój kultu Świętego Rocha w Mikstacie.
     Więc zapraszam młodzież i dzieci, już 7 sierpnia na godz. 10:00 do Diecezjalnego Sanktuarium Świętego Rocha do Rochowej Szkoły.

ks. kan. Krzysztof Ordziniak, kustosz sanktuarium


Zdjęcia z innych latCopyright (c) 2012 - 2019 Parafia Rzymsko-Katolicka pw. Św. Trójcy w Mikstacie