HOME
Kościół Św. Trójcy
Sanktuarium Św. Rocha
Program Ziarno o Św. Rochu
Biuro parafilne
Cmentarz Parafialny
Osoby w Parafii
Liturgia słowa
Komentarze do Ewangelii
Grupy Duszpasterskie
Kapliczki w Mikstacie
Park Parafialny
Dobre Strony
Kamery z Kościoła
Mikstat 3DSyn naszej parafii - O. Andrzej Grzesiak
odszedł do Domu Ojca

11.01.2020r.


„Jeżeli bowiem żyjemy, żyjemy dla Pana; jeżeli zaś umieramy, umieramy dla Pana. I w życiu więc i w śmierci należymy do Pana” (Rz14,8)

     Dotarła do naszej wspólnoty parafialnej smutna wiadomość. Nad ranem, 11.stycznia Pan powołał do siebie Kapłana – zakonnika syna mikstackiej ziemi- Ojca Andrzeja Grzesiaka. Ojciec Andrzej był najstarszym kapłanem z wywodzącym się spośród nas. Od pewnego czasu wiedzieliśmy, że Ojciec Andrzej ma kłopoty zdrowotne, otoczyliśmy Go swoją modlitwą prosząc Boga o łaskę zdrowia ulgę w cierpieniu dla niego. Inny był jednak plan Boga względem O. Andrzeja. Pan, obdarzył Go życiem i przed 60 laty skierował do Niego zaproszenie do posługi w Zgromadzeniu Oblatów Maryi Niepokalanej zaprosił do radości życia wiecznego. O. Andrzej Grzesiak Urodził się 18 listopada 1938 roku. Uczęszczał do szkoły w Gostyniu, a następnie ukończył Niższe Seminarium Duchowne misjonarzy oblatów w Markowicach. Nowicjat odbył na Świętym Krzyżu, gdzie złożył pierwsze śluby 8 września 1955 roku. Studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Obrze przerwała służba wojskowa, którą odbył w latach 1959-1961. Po powrocie do Obry dokończył studia, składając śluby wieczyste 8 września 1962. Święcenia prezbiteratu przyjął w Poznaniu, dnia 5 czerwca 1965 roku, z rąk abp. Antoniego Baraniaka – Metropolity Poznańskiego. Sprawował posługę w następujących placówkach: w Lublińcu, w Milanówku, w Kędzierzynie - Koźlu, Kodniu, Grotnikach, w Siedlcach, w Łebie. Pełnił posługę kapelana sióstr w Katowicach i Pniewach. Sprawował także posługę jako misjonarz ludowy.
     Gdy przed prawie 55- laty O. Andrzej sprawował Mszę świętą prymicyjną na obrazku zamieścił słowa „ Przyjdź Królestwo Twoje”. Temu zawołaniu był Ojciec Andrzej wierny przez całe swoje kapłańskie życie posługując na różnych placówkach.
     Dla realizacji swego powołania nie potrzebował wiele, bo „wystarczyła Mu sutanna uboga i ubogi wystarczył Mu strój, bo wiedział kim jest dla Boga i wiedział co Jemu da Bóg”. Odpowiadając na zaproszenie Jezusa „ Pójdź za Mną” opuszcza dom rodzinny, rodziców, rodzeństwo, parafię, ukochany kościół św. Rocha na Cmentarnym Wzgórzu, bo potem powraca tu już tylko na urlopowy czas.
     Tu, w naszej wspólnocie 7. czerwca 2015 roku O. Andrzej przeżywał swoje dziękczynienie za 50 lat Kapłaństwa. Obchody u Jubileusz zostały zainaugurowane podczas Mszy Świętej sprawowanej o godz. 24:00 podczas uroczystości odpustowych AD 2014. To w tę sierpniową noc z Cmentarnego Wzgórza O. Andrzej apelował do zebranych o troskę o pozostawione nam przez naszych przodków dziedzictwo, o wierność przykazaniom Bożym i wierze, nie uleganiu modnym, ideologiom współczesnego świata, które eliminują Boga z życia człowieka. W czerwcowe południe otoczyliśmy O. Andrzeja, by wraz z nim dziękować za wieloletnia posługę kapłańską syna naszej parafii, ale także prosić o błogosławieństwo i potrzebne łaski na dalsze lata. Zapewne pamiętamy wiele myśli z homilii wygłoszonej wówczas przez O. Krzysztofa Borodzieja OMI, przełożonego Klasztoru Ojców Oblatów Maryi Niepokalanej w Poznaniu, które ukazywały różnorodność posług podejmowanych przez Syna naszej parafii O. Andrzeja. Kaznodzieja powiedział wtedy m.in. „«Przyjdź Królestwo Twoje»”, to zawołanie, które dzisiejszy Jubilat O. Andrzej przez tyle lat pielęgnował w swoim sercu. Od prymicji. To zawołanie do Tego, który ma taką moc obdarzyć nas Królestwem. Zatem czymś na co czekamy, najważniejszym – być w Królestwie Bożym .Bóg wysłał Ciebie przed tylu laty do tego, aby objawiała się w Tobie i przez Ciebie miłość Boga”. Zaakcentował posługę sakramentalną sprawowaną przez te lata wobec tysięcy ludzi, a także wierność powołaniu. „ Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, w którym jesteś od tylu lat błogosławi dzisiaj Boga za Twoje powołanie, za Twoją dyspozycyjność, za Twoją otwartość, za wypełnianie ślubów zakonnych. Łaska od Boga, którą przyjąłeś i jak sam niejednokrotnie mówisz- z tym krzyżem przez całe życie idziesz”.      Dziś gdy nie ma już O. Andrzeja wśród nas słowa te nabierają szczególnego znaczenia, są pięknym świadectwem życia Syna naszej parafii, ale jednocześnie dla nas wyzwaniem do wiernego podążania za Jezusem, pełnienia Jego woli, realizacji w życie tego do czego powołał nas Pan.
     Gdy dziś wracamy wspomnieniami do tych pięknych Jubileuszowych z pewnością przychodzą nam wypowiadane z dumą i radością przez O. Andrzeja słowa, że nigdy na przestrzeni historii mikstackiej parafii nie było takiego momentu, by mogła się szczycić ośmioma aktualnie realizowanymi powołaniami kapłańskimi. Dziś chce się powiedzieć O. Andrzeju pozostała luka, bo Ty przeszedłeś do Królestwa Bożego. Więc będąc już bliżej Boga wstawiaj się u Pana, by w naszej – Twojej parafii znaleźli się młodzi, którzy tak jak Ty przed wielu laty odpowiedzą Bogu na Jego wezwanie –tak.
W takiej chwili nie sposób nie dziękować Panu Bogu i Tobie, Ojcze Andrzeju za piękny czas rekolekcji przygotowujących nas do obchodów 100-lecia konsekracji mikstackiej fary. Powiedziałeś wtedy tak wiele ważnych słów. Przypomnijmy kilka myśli O. Andrzeja z tych rekolekcyjnych nauk: „ Potrzebne są kościoły, bo potrzebny jest człowiekowi Bóg, bo światu potrzebni są ludzie o zdrowej duszy, mądrzy, o wielkim sercu (…) Jest ważne, aby pamiętać, że to miejsce jest Bogu poświęcone i Bóg w nim przebywa”. Ojciec Andrzej kochał Kościół i temu Kościołowi z zaangażowaniem służył przez całe swoje życie. Z zatroskaniem apelował do nas, mikstackich parafian: „Trzeba dojść do tego, że sam powiem w swoim sercu: KOCHAM KOŚCIÓŁ, MÓJ KOŚCIÓŁ. A za co? Za to, że jest, że prowadzi mnie do Boga, że prowadzi drogą wiary, podpowiada jak żyć, prowadzi do świętości życia”. To swoiste zadanie, testament, które pozostawił nam Ojciec Andrzej. Przytoczmy jeszcze słowa śp. Ojca Andrzeja wypowiedziane na zakończenie nauki rekolekcyjnej „Dziękujemy Bogu za tę świątynię, za obecnego tu Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Bo prawdziwy Dom to Boży i brama niebios – te słowa sobie przypominamy. Ile jeszcze przed nami dni, miesięcy czy lat, a któż to wie. A przecież w sercu mamy ten nasz świat, w którym żyjemy. Może czasem smutek, troska czoło pokrywa, a jednak każda chwila życiem bywa. Tak jest, takie jest życie. Tak Bóg obmyślił abyśmy je mieli obfite, a wybierać mamy to co na zawsze będzie w życiu wyryte”. Dziś już wiemy ile czasu zostało dane przez Boga O. Andrzejowi. Wiemy, że wybierał to co ważne i wartościowe w oczach Boga. Nie wiemy, ile czasu pozostało nam, więc wsłuchajmy się jeszcze raz w słowa O. Andrzeja zatroskanego o mikstacką ziemię żyjących tu ludzi. Tak jak wspomniano O. Andrzej urlopy spędzał w Mikstacie. Wielokrotnie można było Go spotkać z różańcem w ręku przemierzającego cmentarne alejki, albo zatopionego w modlitwie w lewej nawie naszego kościoła. Za sprawowane Msze Święte, posługę w konfesjonale, wygłoszone kazania i świadectwo życia modlitewnego chcemy powiedzieć z serc płynące Bóg zapłać!
     Więc dziś, chociaż smutek przepełnia nasze serca, bo odszedł Kapłan , który wyszedł spośród nas, to jednocześnie przepełnione są one nadzieją, że życie ludziki zmienia się , ale się nie kończy i Ojciec Andrzej jest już w Królestwie na które czekał do którego przez całe życie dążył.
     WIECZNY ODPOCZYNEK RACZ ZMARŁEMU OJCU ANDRZEJOWIE DAĆ PANIE, NIECH ODPOCZYWA W POKOJU WIECZNYM…

     Ks. Krzysztof Ordziniak z parafianami

     UROCZYSTOŚĆ POGRZEBOWE ODBĘDĄ SIĘ W ŚRODĘ 15 STYCZNIA 2020 ROKU:

     POZNAŃ, PARAFIA CHRYSTUSA KRÓLA – RÓŻANIEC O GODZINIE 7.30 I MSZA ŚW. O GODZINIE 8.00;

     OBRA – RÓŻANIEC O GODZINIE 11.00 I EUCHARYSTIA O GODZINIE 11.30, A NASTĘPNIE ZŁOŻENIE CIAŁA DO GROBU W KWATERZE OBLACKIEJ CMENTARZA W OBRZE.

Link do informacji o śp. O. Andrzeju:

https://oblaci.pl/2020/01/11/odszedl-do-pana-sp-o-andrzej-grzesiak-omi/W galerii kilka zdjęć z posługi O. Andrzeja w naszej parafiiCopyright (c) 2012 - 2020 Parafia Rzymsko-Katolicka pw. Św. Trójcy w Mikstacie