Kościół św. Trójcy

Parafia Mikstat


     Historia kościoła pod wezwaniem Świętej Trójcy jest bardzo interesująca; ściśle wiąże się z historią Mikstatu. W 1391 roku miasto prawie doszczętnie spłonęło. Spowodowało to, że zmieniła się jego lokalizacja. Mieszkańcy z terenów dzisiejszego Komorowa, przenieśli się i pobudowali na pustych gruntach pomiędzy Komorowem a Przygodziczkami. W tym czasie miasto posiadało już drewniany kościółek pod wezwaniem św. Trójcy, który należał do parafii Kotłów – jednej z najstarszych w Polsce. Kościółek został wybudowany na tzw. górze kościelnej (okolice ul. Podgórnej). Samodzielna parafia mikstacka powstała dopiero w 1471 roku. Kilka lat później, bo w 1478 roku, miasto znów prawie doszczętnie spłonęło. Niestety spłonął także drewniany kościółek na górze kościelnej. Miasto zostało ponownie odbudowane, znów na innym miejscu. W wyniku tego pożaru nastąpiło drugie i ostatnie już przeniesienie Mikstatu. Po pożarze miasta wybudowano kolejny kościół. Możliwe, że bale sosnowe wykorzystane do jego budowy, posłużyły jako materiał, który współtworzył także kolejny kościół (z 1599 roku). W 1913 roku rozebrano dawny, drewniany kościół, a w jego miejsce, w 1914 postawiono nowy, murowany, który stoi do dnia dzisiejszego. Wybudowano go w stylu barokowym, według projektu architekta Mariana Andrzejewskiego.
     Na wieży kościelnej został zawieszony dzwon – pozostałość po starym drewnianym kościele.
     Odlany został przez Jakuba Getza w 1603 roku we Wrocławiu. Później zakupiono także dzwony, które zabrane były przez Niemców na cele wojenne podczas pierwszej wojny światowej. Na krótko przed drugą wojną zakupiono znów dwa dzwony, które także zostały zabrane przez Niemców na cele wojenne.
     Warto zaznaczyć, że nieprzerwanie od XIV wieku nad Mikstatem czuwa św. Trójca, bo to właśnie pod jej wezwaniem budowane były kolejne kościoły.