HOME
Kościół Św. Trójcy
Sanktuarium Św. Rocha
Program Ziarno o Św. Rochu
Biuro parafilne
Cmentarz Parafialny
Osoby w Parafii
Liturgia słowa
Komentarze do Ewangelii
Grupy Duszpasterskie
Kapliczki w Mikstacie
Park Parafialny
Dobre Strony
Kamery z Kościoła
Mikstat 3D24. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa

23_30.07.2023r.


     W dniach 23 do 30 lipca obchodzony będzie 2. Ogólnopolski Tydzień Świętego Krzysztof4a. Będzie on przebiegał pod hasłem: „Z Kościołem na misyjnych drogach”.
     Dlaczego Tydzień Świętego Krzysztofa? 25 lipca wspominamy Świętego Krzysztofa, który jest m.in. patronem kierowców, podróżnych, ale także flisaków, marynarzy, taksówkarzy, pielgrzymów, żeglarzy, transportowców, chorych. wędrowców, pielgrzymów i właśnie kierowców.
     W naszej wspólnocie parafialnej błogosławieństwo kierowców i poświęcenie pojazdów odbędzie się w sobotę (22 lipca) po Mszy Świętej wieczornej i w niedzielę (23 lipca) po każdej Mszy Świętej. W czasie poświęcenia pojazdów zostaną zebrane ofiary, które będą przeznaczone na zakup środków transportu dla misjonarzy posługujących w najodleglejszych zakątkach świata. Najróżniejsze pojazdy potrzebne są misjonarzom i misjonarkom, by mogli nieść Chrystusa na krańce świata. MIVA - Polska, organizacja wspierająca misjonarzy w zakupie środków transportu zachęca kierowców, by za każdy bezpiecznie przejechany kilometr ofiarowali 1 grosz.
     W komunikacie Przewodniczącego Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, bp. Jana Piotrowskiego na XXIV Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa 23-30 lipca 2023 zwrócono uwagę na wzrastającą liczbę poruszających się po drogach tzw. niechronionych użytkowników, czyli rowerzystów, motocyklistów i korzystających z UTO – urządzeń transportu osobistego, m.in. hulajnóg. Wiąże się z tym konieczność zwrócenia uwagi na bezpieczeństwo i troskę o zdrowie tej grupy użytkowników dróg. Biskup Jan Piotrowski podkreśla, że należy dołożyć wszelkich starań, by uświadomić wierzącym, że „chrześcijaninem jest się także za kółkiem”. Powinno to mobilizować użytkowników dróg do wzajemnej troski o bezpieczeństwo i stwarzanie atmosfery wzajemnej życzliwości.
     W komunikacie czytamy ponadto, że „Treść obchodów Tygodnia św. Krzysztofa nie wyczerpuje się jednak w duszpasterskiej trosce o bezpieczne poruszanie się po drogach. Integralną jego częścią jest także aspekt misyjny w jego praktycznym wymiarze. Uświadomić ma to nam też hasło Tygodnia: „Z Kościołem na misyjnych drogach”. Posłani przez Kościół misjonarze i misjonarki, do wypełnienia powierzonej im misji potrzebują narzędzi, którymi są środki transportu. Są one tym bardziej cenne w posłudze misyjnej, że w bardzo wielu miejscach, gdzie posługują misjonarze trudno byłoby liczyć na jakiś inny rodzaj transportu, co skutkowałoby pozostawieniem ludzi bez Sakramentów, opieki duchowej i wsparcia materialnego, a chorzy nie otrzymaliby koniecznej pomocy. Rodzaj pojazdów zależy od warunków geograficznych i rodzaju dróg, którymi misjonarze docierają do swoich wiernych”.
     Włączmy się w Akcję Święty Krzysztof 1 grosz za 1 kilometr. Włączając się w tę Akcje wspieramy dzieło niesienia „Dobrej Nowiny”, tym którzy jeszcze nie znają Jezusa.
     Mamy za co dziękować Bogu, tak wiele wypadków zdarza się na drogach naszego kraju. Tak wiele nowych krzyży pojawiło się przy naszych drogach… Są znakiem, że w tym miejscu miał miejsce śmiertelny wypadek. Te krzyże są wołaniem o modlitwę w intencji tych, którzy zginęli w wypadkach, ale także zachętą do refleksji nad naszą troską o życie swoje i bliźnich poruszających się po drogach.Copyright (c) 2012 - 2023 Parafia Rzymsko-Katolicka pw. Św. Trójcy w Mikstacie