HOME
Kościół Św. Trójcy
Sanktuarium Św. Rocha
Biuro parafilne
Cmentarz Parafialny
Osoby w Parafii
Liturgia słowa
Grupy Duszpasterskie
Kapliczki w Mikstacie
Park Parafialny
Dobre Strony

Odpust tuż, tuż… 7. sierpnia rozpoczynamy
Nowennę i Szkołę u Świętego Rocha

07.08.2015r.


     Gdy na kartkach kalendarza pojawia się sierpień, to dla nas znak, że szybkimi krokami zbliża się jeden z najważniejszych dla naszej wspólnoty parafialnej dzień- odpust ku czci Świętego Rocha połączony z obrzędem błogosławieństwa zwierząt. Kochamy naszego Patrona, wierzymy i pamiętamy o tym, że to właśnie Jemu zawdzięczali ocalenie w czasie epidemii cholery mieszkańcy miasta. Coraz częściej dostrzegamy i podkreślamy, że także my, współcześni doświadczamy Jego szczególnej opieki. Jak często podkreślamy omijają naszą parafię nawałnice, huragany, ulewne deszcze. Więc uroczystości odpustowe są okazją do szczególnego dziękczynienia Świętemu Rochowi – naszemu Patronowi.
     Odpust ku czci Świętego Rocha to dla naszej wspólnoty wielki święto. Do ważnych uroczystości staramy się jak najlepiej przygotować. Jak jest to już tradycją w naszej wspólnocie parafialnej mieszkańcy Komorowa posprzątali już gruntownie Sanktuarium i teren wokół niego. Te przygotowania są oczywiście ważne, ale ważne jest byśmy przygotowali do tych uroczystości także nasze serca.
     Bezpośrednie przygotowania duchowe, tak jak nasi przodkowie rozpoczniemy 7-ego sierpnia Nowenną do Świętego Rocha. Od tego dnia codziennie w Sanktuarium o godz. 18:30 będzie sprawowana Msza Święta połączona z Nowenną do Świętego Rocha. Z sercami przepełnionymi wiarą, wdzięcznością, ale i miłością do naszego Patrona także i my, współcześnie żyjący gromadźmy się licznie na tych modlitewnych spotkaniach. W ostatnich latach zmieniła się nieco forma Nowenny, ale dzięki temu każdy ma możliwość napisania na karteczce swoich próśb i podziękowań. Mamy za co dziękować naszemu Patronowi, o czym świadczą licznie składane podziękowania w ciągu całego roku, ale także chętnie powierzamy Mu nasze trudne sprawy, ufając ze zaniesie je wszystkie przed Boży tron.
     Kolejna propozycja skierowana przede wszystkim do młodych parafian to Szkoła u Świętego Rocha. Jest to cykl spotkań organizowanych z inicjatywy Kustosza Sanktuarium, ks. kan. Krzysztofa Ordziniaka, w czasie których jest czas na wspólną modlitwę, śpiew, zabawę. Jest to czas spotkania i bliższego poznawania Boga, Świętego Patrona, zwyczajów odpustowych, ale jest to także czas radosnego spotkania z rówieśnikami. W tym roku odbędzie się jej IV edycja. Spotkania w Szkole u Świętego Rocha rozpoczną się 7. sierpnia i potrwają do dnia odpustu. Początek spotkań w Sanktuarium o godz. 10:00. Atrakcji z pewnością nie zabraknie. A jakie będą przekonają się już wkrótce ci, którzy będą w spotkaniach uczestniczyli.
     W naszych przygotowaniach do uroczystości odpustowych pojawił się w ubiegłym roku jeden nowy element – śpiew Godzinek o Świętym Rochu. Określenie “nowy” brzmi może dziwnie, ponieważ tekst godzinek pochodzi z 1708 roku, jest więc tylko rok „młodszy” od obrazu Świętego Rocha znajdującego się w Sanktuarium i o prawie 80 lat starszy od samego kościoła. Chyba spodobały się spodobały się parafianom, bo w ubiegłym roku dało się słyszeć głosy: dlaczego ich dotychczas nie śpiewaliśmy? Będziemy więc je śpiewać i w tym roku.
     Niech w dniach Nowenny przygotowującej nas do uroczystości odpustowych z ust wielu osób zgromadzonych naszym Sanktuarium popłynie ku niebu wołanie:

Dziękujemy Ci, Święty Roch…
Prosimy Cię, Święty Rochu…
Bądź przy nas i wspieraj nas…
Copyright (c) 2012 - 2015 Parafia Św. Trójcy - Św. Rocha w Mikstacie