II Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami naszego miasta

04.01.2020r.

„Trzej królowie jadą z królewską paradą,
Z dalekiej krainy do dzieciny.
Gdy przyszli do Pana, padli na kolana,
Złożyli korony na ukłony”( z kolędy).

Od kilkunastu lat w uroczystość Objawienia Pańskiego, popularnie nazywaną świętem Trzech Króli na ulicach miast, miasteczek i wiosek odbywają się największe jasełka – Orszak Trzech Króli. W ubiegłym roku przeszedł on po raz pierwszy ulicami Mikstatu, ale co warto podkreślić miał on charakter „ prawie dekanalny”, gdyż uczestniczyli w nim wraz ze swoimi w nim wraz ze swoimi duszpasterzami wierni z parafii z Chynowej, Kaliszkowic Kaliskich, Kotłowa, Przedborowa i oczywiście Mikstatu. Liczny udział wiernych i pozytywne opinie o tym wydarzeniu sprawiły, że było wiadomo, że za rok 6. stycznia 2020 roku zostanie zorganizowany kolejny Orszak Trzech Króli. I będzie … Tegoroczny OTK przebiegać będzie pod hasłem: „Cuda, cuda, ogłaszają…”. Koordynatorem działań związanych z organizacją Orszaku był dziekan dekanatu mikstackiego, ks. kan. Krzysztof Ordziniak. Orszak wyruszy o godz. 14:00 z kościoła farnego pw. Świętej Trójcy w Mikstacie, a zakończy się na parkingu przy Urzędzie Miasta i Gminy. Zatrzyma się na Rynku, gdzie zostanie zaprezentowana scena Heroda przygotowana przez koło teatralne działające przy szkole podstawowej w Mikstacie. Następnie uliczkami miasta będzie zmierzał w kierunku Diecezjalnego Sanktuarium Świętego Rocha. Tu przed bramą główną uczestnicy Orszaku będą mogli zobaczyć scenkę pokłonu Trzech Króli Dzieciątku. Spod bramy prowadzącej do sanktuarium Królewski Orszak skieruje się w kierunku parkingu. Tu będzie można podziwiać jasełka przygotowane przez dzieci z parafii w Chynowej. Jak wspomnieliśmy, mikstacki Orszak ma charakter dekanalny. Chodzi w nim także o to, by poszczególne parafia miały możliwość zaprezentowania się. W ubiegłym roku mogliśmy obejrzeć piękne jasełka przygotowane przez dzieci z Kaliszkowic. W kolejnych latach przyjdzie czas na zaprezentowanie się przez kolejne parafie. Podczas przejścia Orszaku z kościoła farnego na parking będzie sporo czasu, by włączyć się w śpiew tak przez nas lubianych kolęd i pastorałek. Każdy uczestnik otrzyma koronę i śpiewnik. Warto więc już dziś zarezerwować sobie czas na udział w tych niezwykłych jasełkach, w których jesteśmy nie tylko widzami, ale i ich uczestnikami. Udział w jasełkach jest ważnym wydarzeniem religijnym, okazją do wyznania wiary, ale także rodzinnym. Mamy nadzieję, że tak jak w ubiegłym roku w OTK wędrować będą aniołki, pasterze, rycerze. Jak pokazał ubiegłoroczny Orszak uczestniczyły w nim całe rodziny. Stał się on więc okazją do wspólnego, radosnego świętowania. Mikstacki Orszak integruje nie tylko rodziny, ale i parafie należące do dekanatu. Staje się okazją do lepszego poznania się, ale i zaprezentowania własnych osiągnięć. Na parkingu, przy urzędzie będzie czas na dalsze wspólne kolędowanie i gorący posiłek. Będzie też okazja nawiedzenia niewielkiego rozmiarami, ale wielkiego duchem Diecezjalnego Sanktuarium Świętego Rocha. Tu o godz. 16:00 będzie sprawowana Msza Święta. Do zobaczenia 6. stycznia...