HOME
Kościół Św. Trójcy
Sanktuarium Św. Rocha
Biuro parafilne
Cmentarz Parafialny
Osoby w Parafii
Liturgia słowa
Grupy Duszpasterskie
Kapliczki w Mikstacie
Park Parafialny
Dobre StronyMiejsce pochówku Pawła Brylińskiego
odnalezione i upamiętnione

11.11.2016r.


     Ulotna jest ludzka pamięć… A przecież warto pamiętać, by zachować dla kolejnych pokoleń, pamięć o tych, którzy tworzyli małe i większe dzieła.
     Są to czasami ciche dzieła. Niewątpliwie takim dziełem jest znajdujący się przy naszym parafialnym kościele piękny i mający niezwykle bogatą wymowę symboliczną krzyż wykonany przez ludowego rzeźbiarza Pawła Brylińskiego. W naszej wspólnocie znajduje się jeszcze jedno dzieło tego żyjącego w XIX wieku twórcy- rzeźba św. Rocha w Diecezjalnym Sanktuarium.
     Twórca wykonał i pozostawił dla potomnych wiele krzyży. W kilka dziesięcioleci po śmierci artysty okazało się, że zapomniano o miejscu jego pochówku i zabrakło krzyża na Jego mogile....
     Po latach starań udało się odnaleźć miejsce wieczne spoczynku Mistrza z Masanowa i je upamiętnić. Msza Święta dziękczynna za życie śp. Pawła Brylińskiego została odprawiona w Ołoboku, , a następnie na miejscowym cmentarzu poświecono krzyż i tablicę.
     Krzyż autorstwa Mistrza z Masanowa zachwyca swoim pięknem przybywających do Mikstatu pielgrzymów i turystów. Więc może warto wiedzieć, że miejsce Jego spoczynku znajduje się w niedalekim Ołoboku, by przejeżdżając zatrzymać się na chwilę zadumy i w duchu wdzięczności za pozostawione w naszej mikstackiej wspólnocie dzieła wyszeptać słowa modlitwy: Wieczny odpoczynek racz, Mu dać Panie… .

O uroczystości poświecenia krzyża i tablicy można przeczytać na:
http://www.tugazeta.pl/1,wspomnienie-pawla-brylinskiego,25346.html
http://www.radiorodzina.kalisz.pl/aktualnosci/odnalezienie-miejsca-pochowku-sp-pawla-b
Copyright (c) 2012 - 2016 Parafia Św. Trójcy - Św. Rocha w Mikstacie