Przedodpustowy czas…

07.08.2020r.

„Na pamiątkę i z wdzięczności,
przychodzimy do Ciebie,
A ze serca głębokości,
szczerze wielbimy Ciebie!”(pieśń)

Dziwny i nieprzewidywalny dla nas patrząc po ludzku jest ten ostatni czas… Właśnie, po ludzku, bo zapewne po coś nam ten czas został dany, coś przez to co dzieje się wokół nas chce nam Bóg powiedzieć. Słuchaliśmy stosunkowo niedawno Ewangelii, w której lud żądał od Jezusa jakiegoś znaku, mimo iż wcześniej mieli okazję słuchać Jego słów, widzieli cuda, które czynił, ale okazało się, że niewiele usłyszeli i niewiele zrozumieli. A my… Wielkimi krokami zbliża się szczególny czas dla naszej wspólnoty parafialnej dzień szczególny, uroczysty, przez wielu oczekiwany, dzień uroczystości odpustowych ku czci Świętego Rocha, patrona Diecezjalnego Sanktuarium. Pod koniec lipca pojawiły się plakaty z programem uroczystości odpustowych. Dziś pewnie wielu z nas stawia sobie pytanie: czy się odbędą, a jeśli tak to, jak będą przebiegały.
     Gdy wkraczamy w miesiąc sierpień to dla nas znak, że uroczystości odpustowe są już bardzo blisko. Tak, jak w słowach przytoczonej na początku pieśni, z sercami przepełnionymi wiarą, ale i wdzięcznością siódmego sierpnia rozpoczniemy Nowennę do Świętego Rocha, która ma nas przygotować duchowo do odpustu.
     Codziennie od tego dnia w Sanktuarium o godz.18:30 będzie sprawowana Msza Święta z nauką rekolekcyjną, a po niej nowenna. W tym roku ma je głosić Ks. Dariusz Szyszka, salezjanin – pustelnik.
     Tę Msze św. poprzedzi śpiew „ Godzinek o Świętym Rochu Wyznawcy”. Tekst Godzinek pochodzi z 1708 roku, jest więc tylko o rok „młodszy” od obrazu Świętego Rocha znajdującego się w naszym Sanktuarium. Śpiewamy je w naszym sanktuarium od 2014 roku. Warto wczytać i wsłuchać się w ich słowa, bo godzinki były bardzo popularne w XVIII wieku i stanowiły często jedyne źródło wiedzy o Świętych.
     Również 7. sierpnia rozpocznie się IX już edycja „Szkoły Świętego Rocha”. Szkoła Świętego Rocha to propozycja spotkań skierowana do młodych parafian. Spotkania będą rozpoczynały się o godz. 10:00, oczywiście w Sanktuarium. Będzie w nich czas na wspólną modlitwę, śpiew, ale i zabawę. Szkoła Świętego Rocha jest formą przygotowania dzieci i młodzieży do uroczystości odpustowych poprzez modlitwę, ale także przybliżenie postaci patrona oraz zwyczajów odpustowych. To ważne, gdyż to od młodego pokolenia zależy, czy zechce przyjąć i przekazać dalej piękne tradycje odpustowe.
     Takie są plany… Czy pandemia koronawirusa wpłynie na ich zmianę, przekonamy się niebawem. Może okaże się, że spotkania w ramach Szkoły Świętego Rocha trzeba będzie przenieść do przestrzeni wirtualnej?
     Zobaczymy, co przyniosą najbliższe dni… Jak będzie przebiegał czas przygotowania do odpustu i same uroczystości. Pamiętajmy jednak, że nasz Patron Święty Roch uczy nas przyjmować wolę Bożą. Jak podają hagiografowie często miał powtarzać słowa: Niech się pełnia wola Boża, a nie moja. Więc przyjmijmy z zaufaniem wszystko to, co przygotuje dla nas Bóg na ten najbliższy czas i spróbujmy odczytać, co chce nam jako wspólnocie i każdemu z osobna przez to powiedzieć.

W tym trudnym czasie prośmy przez wstawiennictwo naszego Patrona:
     Święty Rochu, Ty, który cierpiałeś z powodu dżumy, zrozumiesz naszą prośbę, o oddalenie korona wirusa. Spraw, by nie rozprzestrzeniał się dalej, by naukowcy wynaleźli skuteczną szczepionkę.
     Prosimy za wszystkimi, którzy zachorowali, pomóż im odzyskać zdrowie. Polecamy Tobie dusze tych, którzy zmarli z powodu epidemii. Pociesz i wlej chrześcijańską nadzieję w serca ich bliskich.
     Chroń nas i naszych bliskich, każdego, kto wzywa Cię, tych, którzy nie wierzą i tych, którym wiary brakuje. Amen.