HOME
Kościół Św. Trójcy
Sanktuarium Św. Rocha
Program Ziarno o Św. Rochu
Biuro parafilne
Cmentarz Parafialny
Osoby w Parafii
Liturgia słowa
Komentarze do Ewangelii
Grupy Duszpasterskie
Kapliczki w Mikstacie
Park Parafialny
Dobre Strony
Kamery z Kościoła
Mikstat 3DRochowe Szesnastki

20.03.2021r.


     Od 2012 roku w dniach bezpośrednio poprzedzających uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha odbywają się w naszym sanktuarium spotkania dla dzieci i młodzież. Podczas tych spotkań młodzi poznają m.in. postać św. Rocha, pochylają się nad jego charyzmatami, poznają historię kościoła na Cmentarnym Wzgórzu, związane z nim legendy.
     W 2020 roku ze względu na pandemię kononawirusa i obowiązujące obostrzenia epidemiologiczne spotkania nie mogły odbywać się w sanktuarium. W związku z tym zostały przeniesione w przestrzeń wirtualną. Zatem IX edycja Szkoły Świętego Rocha miała specyficzny charakter. Stanowiły jednak formę przygotowanie do naszych uroczystości odpustowych, które jak zapewne pamiętamy były inne od tych, które dane nam było dotychczas przeżywać. Ksiądz Kustosz miał nadzieję, że wraz z rozpoczęciem roku szkolnego dzieci wrócą do szkół wówczas możliwe stanie się organizowanie comiesięcznych spotkań dla młodych w sanktuarium. Niestety, okazało się to niemożliwe. Gdy zbliżał się 16 grudnia, czyli na dziewięć miesięcy przed uroczystościami zrodził się pomysł Rochowych Szesnastek dla dzieci. Pewnie niektórzy pamiętają, że podczas ogłoszeń parafialnych było i to dotyczące właśnie Rochowych Szesnastek, czyli spotkań on - line. Są one kontynuacją spotkań w Szkole Świętego Rocha. W ostatni wtorek odbyło się czwarte, czas więc na kilka słów podsumowania dotyczących pierwszych trzech Rochowych Szesnastek, a także zaprezentowania pięknych, niezwykle pomysłowych prac dzieci.
     Pierwsza Rochowa Szesnastka miała miejsce 16 grudnia. Wyjaśniono, jaki jest cel tych wirtualnych spotkań. Zwrócono uwagę, że w 2021 roku Szkoła Świętego Rocha będzie obchodziła mały jubileusz – dziesiątą edycję. Dzieciom zaproponowano obejrzenie filmu o życiu św. Rocha. Podczas Rochowych Szesnastek dzieci mają do wykonania różne zadania. Po obejrzeniu filmu miały narysować scenkę z życia św. Rocha. Ponadto był to już czas przygotowania żłóbka w naszym kościele. Dzieci miały dowiedzieć się od rodziców, jak wyglądały w ich domu przygotowania do ich narodzin. Prace plastyczne przygotowało osiem osób.
     Podczas drugiej Rochowej Szesnastki zwrócono uwagę na wystrój szopki w naszym kościele. Składała się ona dwóch części. W jednej z nich był lasek, w którym były dermoplasty zwierząt, a na skraju lasu stała figura św. Rocha. Przypomniano dzieciom, że Roch mając dwadzieścia lat został sierotą, rozdał majątek i wyruszył na pielgrzymi szlak. W czasie pielgrzymiej drogi pomagał zarażonym, bo w tym czasie w Europie panowała epidemia dżumy. Roch się zaraził. Dzieci miały obejrzeć prezentację o pielgrzymiej drodze św. Rocha. Właśnie z tym okresem jego życia związane było zadanie. Chory Roch udał się do lasu i potrzebował schronienia. Zadaniem dzieci było jego wykonanie. Okazało się, że mamy bardzo zdolne dzieci, niesamowicie pomysłowe, bo przygotowały naprawdę piękne schronienia dla św. Rocha. Można je było podziwiać w naszym kościele. Czas szybko płynie i odbyła się trzecia Rochowa Szesnastka. Poprzedzała ona środę popielcową, która rozpoczynała Wielki Post. To szczególny czas, w którym powinniśmy dostrzegać potrzeby innych. Wiemy, że św. Roch na pielgrzymim szlaku z niezwykłym oddaniem opiekował się zarażonymi. W związku z tym skierowaliśmy uwagę dzieci na okres dzieciństwa i młodości, by pokazać im, że to właśnie wtedy kształtowała się jego wrażliwość na potrzeby bliźnich. Także i podczas tej Rochowej Szesnastki została przygotowana prezentacja ukazująca ten okres życia św. Rocha. Było i kolejne zadanie. Dzieci miały rozejrzeć się wokół siebie i zobaczyć co dobrego mogą zrobić dla swoich bliźnich. Przygotowały prace plastyczne na ten temat. Okazuje się, że jest naprawdę wiele okazji do dobrych uczynków.
     Rochowe Szesnastki są okazją do pogłębienia wiedzy dzieci o naszym Patronie, ale i wrażliwości na osoby potrzebujące pomocy. Z pewnością warto popularyzować postać św. Rocha, szczególnie w czasach współczesnych, gdy doświadczamy pandemii koronawirusa, bo to przecież patron od „ morowego powietrza”.
     Jak wspomniano, podczas kolejnych Rochowych Szesnastek dzieci miały do wykonania różne zadania. Czas więc wymienić te, które wykonały wszystkie zadania, a są to: Zuzia Działak, Bartek Majtas, Marysia Pyta, Staś Pyta, Eliza Szukalska, Kamil Szukalski, Zosia Wróbel. To nasi liderzy punktacji. Nieco mniej punktów zgromadzili: Małgosia Gabryś, Nadia Gryglewska, Tymek Gryglewski, Jakub Jaźwiec.
     Dziękujemy wszystkim, którzy w sposób aktywny włączyli się w Rochowe Szesnastki. Jesteście wspaniali. Dziękujemy za piękne prace, w wykonanie których zapewne włożyliście dużo serca. Życzymy Wam wytrwałości, a pozostałe osoby zachęcamy do zaangażowania się w pracę w grupie. DZIĘKUJEMY, ŻE JESTEŚCIE!

Link do prezentacji z pracami dzieci:

https://drive.google.com/file/d/1NxvBvyk0MluLETTybYaCM8crWi_tFMre/view?usp=sharingCopyright (c) 2012 - 2021 Parafia Rzymsko-Katolicka pw. Św. Trójcy w Mikstacie