HOME
Kościół Św. Trójcy
Sanktuarium Św. Rocha
Program Ziarno o Św. Rochu
Biuro parafilne
Cmentarz Parafialny
Osoby w Parafii
Liturgia słowa
Komentarze do Ewangelii
Grupy Duszpasterskie
Kapliczki w Mikstacie
Park Parafialny
Dobre Strony
Kamery z Kościoła
Mikstat 3DŚwięty Roch… Skuteczny Święty

09.08.2017r.


     Skuteczni Święci Edycji Świętego Pawła to ciekawa propozycja dla każdego kto szuka pomocy, inspiracji, kto chce wzbogacić swoja wiedzę o mniej lub bardziej znanych Świętych, o tych którzy żyli przed wiekami i tych, których świadkami życia być może byliśmy. To seria dla tych, którzy szukają modlitw, który mają im pomóc nawiązać bliższe relacje z Bogiem za wstawiennictwem Świętych. To wreszcie seria dla tych, którzy chcą za pośrednictwem Świętych przedstawiać Bogu swoje prośby, podziękowania, radości i troski, ale czasami brakuje im słów, by to uczynić.
     Dotychczas w serii Skuteczni Święci ukazało się 20 książeczek. Mają poręczny format, a na okładce oprócz tytułu serii, tytułu książeczki, intrygujący i zachęcający do sięgnięcia podtytuł „ Więcej niż modlitewnik”. Dzięki serii Skuteczni Święci możemy poznać bliżej postacie Świętych: Józefa, Krzysztofa, Antoniego, Roch, Ojca Pio, Matkę Teresę, Jana Pawła II, Ritę, Świętą Faustynę, Świętego Charbela, Judę Tadeusza, Dymfnę, Ekspedyta, Peregryna, Pawła, św. Annę, Filomenę, św. Gabriela, Małą Arabkę i bł. Jakuba Alberione.
     Z tej serii chciałabym zaprezentować bliżej książeczkę zatytułowana „ Święty Roch”. Dlaczego właśnie tę? Powodów jest kilka. Święty Roch jest patronem pielgrzymów. W miesiącu sierpniu z różnych zakątków naszego kraju zmierzają do Matki Bożej pielgrzymi, którym patronuje św. Roch, który sam jak możemy przeczytać w książeczce był wielkim czcicielem Matki Bożej. Tę wielka miłość do Matki Bożej przekazała Mu jego matka. Ponadto to właśnie w sierpniu dzień po święcie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny , 16 sierpnia wspomina się w Kościele Świętego Rocha. Świętemu Rochowi poświecone są w naszym kraju liczne kościoły i kaplice. W dniu wspomnienia Świętego Rocha, bądź w niedziele po nim wiele parafii przeżywa uroczystości odpustowe ku czci tego patrona. Prezentowana książeczka może pomóc w poznaniu postaci patrona. Poznając koleje jego życia staje się on nam bliższy i okazuje się ,że mimo ,iż przed stuleciami postrzegany był przede wszystkim jako patron chroniący od „morowego powietrza” to jest on patronem codziennych trudnych spraw? Dlaczego? Bo jego życie, jak możemy się przekonać czytając pierwszą część książeczki naznaczone było cierpieniem, trudnymi doświadczeniami. Poznał ból rozstania z najbliższymi, samotność, odrzucenie, niesłuszne oskarżenie, w wyniku którego znalazł się w więzieniu. Wszystkie te trudne doświadczenia przyjmował z niezwykłą cierpliwością i pokorą. Jak wspomniano jest m.in. patronem pielgrzymów, gdyż po śmierci rodziców wyruszył do Rzymu. Na pielgrzymim szlaku pochylał się nad potrzebującymi pomocy, zwłaszcza nad zarażonymi dżumą. Otrzymał od Boga dar uzdrawiania, ale także sam doświadczył szczególnej opieki z nieba. Uzdrawiał nie tylko ludzi, ale i zwierzęta. Żył zaledwie 32 lata służąc Bogu w ludziach potrzebujących pomocy, ale także pełniąc Jego wolę każdego dnia. To tylko niektóre fakty z życia Świętego Rocha, czczonego w wielu zakątkach świata. W książeczce jest wzmianka o… niewielkim miasteczku Mikstacie, które jak dowiadujemy się z książeczki jest miastem szczególnego kultu św. Rocha. To tu nieprzerwanie od ponad trzystu lat podczas uroczystości odpustowych odbywa się obrzęd błogosławieństwa zwierząt. Postać św. Rocha zachęca nas do pracy nad sobą, do przemiany swego życia. Może nas do tego zainspirować książeczka wydana przez Edycję Świętego Pawła.
     W drugiej części książeczki znajdziemy modlitwy. Tę jej część rozpoczyna Nowenna do Świętego Rocha, stanowiąca doskonała formę przygotowania do uroczystości odpustowych. Znajdziemy w omawianej pozycji także Triduum do św. Rocha, a także drogę krzyżową ze św. Rochem. Jak wspomniano, św. Roch doświadczył w swoim życiu różnych trudnych sytuacji stąd zapewne chętnie zanosi przed Boży tron prośby wiernych. Znajdziemy zatem w książeczce m.in. modlitwy: za bliskich, w wielkiej potrzebie, o miłość boga i bliźniego, o łaskę pokory i cierpliwości, w doświadczaniu samotności, o urodzaj, o dobra śmierć , o umiejętność przebaczania i wiele innych. Warto jeszcze zwrócić uwagę na modlitwę lekarza i pracownika weterynarii. To właśnie także im patronuje św. Rocha, a oni co roku pielgrzymują do Diecezjalnego Sanktuarium Świętego Rocha w Mikstacie, miasta szczególnego kultu tego patrona. Mają mieszkańcy Mikstatu swoją modlitwę do św. Rocha. Znalazło się dla niej miejsce w omawianej pozycji.
     Tytuł serii Skuteczni Święci skłania także do refleksji, w czym przejawia się ta skuteczność. Odpowiedź znajdujemy w książeczce „ Musimy pozwolić Bogu działać według Jego planu, a nie naszego. Prawdziwie chrześcijańska modlitwa jest pełnym zaufania dialogiem dziecka z Ojcem, który ze swej miłości do nas daje nam to, co dla nas najlepsze, nawet jeśli nie jest to dokładnie to, o co prosimy”.Copyright (c) 2012 - 2017 Parafia Św. Trójcy - Św. Rocha w Mikstacie