HOME
Kościół Św. Trójcy
Sanktuarium Św. Rocha
Program Ziarno o Św. Rochu
Biuro parafilne
Cmentarz Parafialny
Osoby w Parafii
Liturgia słowa
Komentarze do Ewangelii
Grupy Duszpasterskie
Kapliczki w Mikstacie
Park Parafialny
Dobre Strony
Kamery z Kościoła
Mikstat 3D











Zakończyła się IX edycja
Szkoły Świętego Rocha

15.08.2020r.


„Pamięć o przeszłości oznacza zaangażowanie
w przyszłość” św. Jan Paweł II


     Mikstat nazywany jest miastem szczególnego kultu świętego Rocha. Jest znany przede wszystkim z odbywających się tu co roku uroczystości odpustowych ku jego czci połączonych z obrzędem błogosławieństwa zwierząt. Formą duchowego przygotowania do tych uroczystości jest rozpoczynająca się zawsze 7 sierpnia nowenna do św. Rocha, a od 2012 także spotkania dla dzieci i młodzieży, które zostały nazwane Szkołą Świętego Rocha. Kiedy w lipcu był przygotowywany plakat ze scenariuszem uroczystości odpustowych w jego programie znalazła się także Szkoła Świętego Rocha. Nikt jednak nie przypuszczał wtedy, że inny jest plan Pana Boga wobec przygotowań do uroczystości i samych uroczystości św. Rocha. Co prawda, od kilku miesięcy świat doświadcza epidemii koronawirusa, ale sądziliśmy, że uda się przeprowadzić cykl spotkań dla młodych w sanktuarium. Niestety, 5 sierpnia pojawiła się informacja, że powiat ostrzeszowski na terenie którego znajduje się Mikstat znalazł się w tzw. czerwonej strefie, a w samym mieście zanotowano dużą liczbę zakażonych. Stało się wtedy oczywiste, że nie ma szans na przeprowadzenia Szkoły Świętego Rocha w dotychczasowej formule. Zaproponowaliśmy ks. kan. Krzysztofowi Ordziniakowi, by tegoroczna Szkoła Świętego Rocha odbywała się on – line. Propozycja została zaakceptowana i ustaliliśmy z ks. kanonikiem plan spotkań. Spotkania w przestrzeni wirtualnej nie zastąpią oczywiście bezpośredniego kontaktu z młodymi, ale ze względu na sytuację epidemiczną stały się dla nich jakąś alternatywą. Celem Szkoły Świętego Rocha jest przybliżenie młodym mikstaczanom postaci św. Rocha, a także zwyczajów odpustowych. Jak wyglądała ta Rochowa Szkoła on-line. W pierwszych jej dniach poznawaliśmy życie św. Rocha. Najpierw postawę zaufania i wytrwałości w modlitwie . Jego rodzice przez lata prosili Boga przez wstawiennictwo Maryi o potomka. Potem przyszedł czas na pokazanie młodym okresu dzieciństwa i wczesnej młodości św. Rocha. Był wychowywany w atmosferze otwierania serca na potrzeby bliźnich potrzebujących pomocy. Św. Roch w wieku 20 lat został sierota, ale na łożu śmierci ojciec skierował do niego ważne słowa, które stały się dewizą jego życia „kochaj i służ” Bogu i człowiekowi. Potem wyruszyliśmy z przyszłym świętym na pielgrzymi szlak, gdzie uczyliśmy się od niego wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka, pochylania się nad tymi, nad którymi nikt pochylać się nie chciał. Pielgrzymi szlak był także okazją na zwrócenie uwagi na umiejętność przebaczania i spieszenia z pomocą także tym, którzy nam tej pomoc odmówili albo nas skrzywdzili. Przemierzając wraz z Rochem pielgrzymi szlak zwróciliśmy uwagę młodych na przyjaźń człowieka ze zwierzętami i ich służebną rolę. Tu wykorzystano legendę Święty Roch i raj zwierząt.
     Wskazaliśmy także na najważniejsze atrybuty świętego Rocha oraz rozwój jego kultu. Przypomnieliśmy dzieciom genezę kościoła na Mikstackim Wzgórzu. W poszczególnych dniach wykorzystywaliśmy w naszych spotkaniach prezentacje multimedialne, filmy, zdjęcie oraz w miarę na bieżąco reagowaliśmy na komentarze zamieszczane przez młodych. Ponadto dzieci miały do wykonania codziennie jakieś zadanie np. narysować swoje zwierzątko, a jeśli go nie ma to to, o którym marzą. Wspólnie zastanawialiśmy się nad tym, dlaczego uroczystości odpustowe rozpoczyna spotkanie osób chorych, starszych, a kończy msza św. w intencji dzieci. Dzieci pisały także w czym by chciały upodobnić się do św. Rocha.
     Każdego dnia uczestnikom Rochowej Szkoły była przesyłana modlitwa przez wstawiennictwo św. Rocha np. o zdrowie, o oddalenie epidemii, o umiejętność przebaczania, o miłość bliźniego inne. Modlitwy te nawiązywały do problematyki podejmowanej w danym dniu. Kierowano do nich prośbę, by zaprosili do wspólnej modlitwy domowników.
     IX edycja Szkoły Świętego Rocha, jakże inna od dotychczasowych trwała najdłużej… Dlaczego, bo zazwyczaj kończyła się 14 sierpnia. W edycji on-line ostatni post administratora pojawił się w niedzielny wieczór. Na bieżąco zamieszczane były w grupie zdjęcia, z tego co działo się podczas uroczystości odpustowych. IX edycja Szkoły Świętego Rocha dobiegła końca. Ze względu na panującą epidemie koronawirusa była ona w tym roku przede wszystkim czasem pochylania się nad postacią Patrona i czasem uczenia się dostrzegania potrzeb bliźnich.
     W 2015 roku uroczystości odpustowe ku czci świętego Rocha z obrzędem błogosławieństwa zwierząt zostały wpisane na Krajową Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. To wyróżnienie, ale i wyzwanie. Nakłada o społeczność lokalną obowiązek troski o przekaz tradycji odpustowych kolejnym pokoleniom. Rochowa Szkoła na pewno w tym pomaga.



Copyright (c) 2012 - 2020 Parafia Rzymsko-Katolicka pw. Św. Trójcy w Mikstacie