HOME
Kościół Św. Trójcy
Sanktuarium Św. Rocha
Biuro parafilne
Cmentarz Parafialny
Osoby w Parafii
Liturgia słowa
Grupy Duszpasterskie
Kapliczki w Mikstacie
Park Parafialny
Dobre Strony

Harcerze na uroczystościach w Gidlach

01.05.2016r.


     Szczególnie uroczysty przebieg miały w tym roku uroczystości odpustowe w Sanktuarium Matki Bożej Gidelskiej. Połączone były z obchodami 500- lecia objawienia się Matki Bożej Gidelskiej. W Gidlach czczona jest najmniejsza w świecie koronowana figura Maryi. Chociaż jest taka niewielka ( ma zaledwie 9 cm) , modlący się za przyczyną Matki Bożej Gidelskiej na przestrzeni wieków doświadczyli licznych łask.
     Tegoroczne uroczystościach Matki Bożej Gidelskiej odbyły się 1. maja i uczestniczyli w nich m. in. druhny i druhowie z 1. Szczepu Harcerskiego ZHP Ziemi Mikstackiej im. Powstańców Wlkp. wraz z drużynowymi, zaprzyjaźnieni z naszym Szczepem harcerze ze Świby i z Kępna. Do gidelskiego sanktuarium wyruszyliśmy z Mikstatu godz. 7:00. Na uroczystości zostaliśmy zaproszeni przez przeora Klasztoru Ojców Dominikanów w Gidlach O. Andrzeja Konopkę OP.
     Główne uroczystości ku czci Matki Bożej Gidelskiej, w których oczywiście uczestniczyliśmy odbyły się o godz. 11:00. O tej rozpoczęła się procesja z cudowną figurką, a następnie sprawowana była uroczysta suma, której przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, Współcelebransami byli m.in. abp Wacław Depo metropolita częstochowski, opat generalny zakonu Kanoników Regularnych Laterańskich, o. Andrzej Konopka, przeor klasztoru Ojców Dominikanów w Gidlach, Paweł Kozacki - prowincjał polskiej prowincji dominikanów, a także liczna rzesza kapłanów z archidiecezji częstochowskiej i łódzkiej oraz z diecezji kieleckiej. W wygłoszonej homilii Ksiądz Arcybiskup Stanisław Gądecki podjął problem cierpienia, choroby. Podkreślił, że człowiek pragnie zdrowia, a w obliczu cierpienia stawia często zarzut Bogu, że to On jest sprawcą cierpienia. Ks. Abp, podkreślił, że w obliczu cierpienia Jezus nie pozostawia człowieka samego.
     Z wielkim zaciekawieniem druhny i druhowie oczekiwali na obrzęd „ Kąpiółki”. Uczestniczyliśmy w nim po raz pierwszy . Polega on na tym, że w przygotowanych naczyniach z winem zanurza się figurkę Matki Bożej Gidelskiej, które zabierane jest następnie przez pielgrzymów do domów. Jak wierzą pielgrzymi, a potwierdzają to także liczne zapisy w księgach ma ono uzdrawiającą moc. Obrzęd ten upamiętnia cud z 1516 roku.
     Wielkie wrażenie na druhach i druhnach zrobiła także piękna dekoracja, przedstawiające scenkę wyorania cudownej figurki.
     Pobyt w Gidlach był dla nas wielkim przeżyciem duchowym, czasem refleksji nad cierpieniem, chorobą i opieką Bożą nad człowiekiem. Był także okazją do poznania kolejnego, mającego głęboką wymowę religijną obrzędu.
     W godzinach wieczornych, pełna wrażeń harcerska brać powróciła do domu. Poznaliśmy kolejne ciekawe miejsce w naszym kraju, przeżyliśmy piękne niezapomniane chwile. A tych, którzy w Gidlach nigdy nie byli zachęcamy do nawiedzenia tego pięknego sanktuarium.


Więcej o cudownej figurce i uroczystościach w Sanktuarium w Gidlach można przeczytać:

http://gidle.dominikanie.pl/sanktuarium/figurka-mb/
http://gidle.dominikanie.pl/2016/05/02/uroczystosc-matki-bozej-gidelskiej-nagrania-dzwiekowe/ZdjęciaCopyright (c) 2012 - 2016 Parafia Św. Trójcy - Św. Rocha w Mikstacie