HOME
Kościół Św. Trójcy
Sanktuarium Św. Rocha
Program Ziarno o Św. Rochu
Biuro parafilne
Cmentarz Parafialny
Osoby w Parafii
Liturgia słowa
Komentarze do Ewangelii
Grupy Duszpasterskie
Kapliczki w Mikstacie
Park Parafialny
Dobre Strony
Kamery z Kościoła
Mikstat 3DJubileusz 60 –lecia ślubów zakonnych
Siostry Heleny

14.05.2023r.


„ Całym Sercem moim będę
chwalić Ciebie Panie”
(Ps 9,2)


     Jubileusze są zawsze okazją do dziękczynienia. Takim wielkim dziękczynieniem za dar życia i powołania s. Heleny Południuk była Msza św. sprawowana 14 maja o 10:30 w mikstackim wieczerniku. Sprawowałem ją w intencji s. Heleny z okazji Jubileuszu 60 –lecia złożenia Ślubów Zakonnych w Zgromadzeniu Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.
     W homilii podkreśliłem, że dziękujemy Panu Bogu za błogosławieństwo, które objawia się w życiu s. Heleny. Zaakcentowałem, że Siostra ukazuje piękno powołania każdego z nas. Przejawia się to w ciągłym odczytywaniu swojego miejsca i przyjmowaniu woli Bożej. Sześćdziesiąt lat posługi Siostry w różnych placówkach jest bogactwem. Zwróciłem uwagę, że w ciągu tych lat były chwile radosne, ale zapewne nie brakowało i tych trudnych. Mimo wszystko Siostra trwa w swoim powołaniu. Kontynuując podkreśliłem niezwykłą pokorę i skromność Jubilatki. Zaznaczyłem, że ważne jest świętowanie mniejszych i większych jubileuszy, gdyż są one świadectwem dla człowieka współczesnego, że można być wiernym swemu powołaniu. Zwróciłem uwagę, że w dzisiejszym świecie nie jesteśmy przygotowani na przezwyciężanie trudności. Postawa taka uwidacznia się już u dzieci, gdyż rodzice chronią je przed wysiłkiem, nie stawiają im wymagań. W dalszej części homilii podkreśliłem, że jubileusz Siostry jest dla nas znakiem, że można trwać, wbrew temu co obserwujemy w otaczającej nas rzeczywistości, gdzie często widzimy, że gdy pojawiają się trudności ludzie rezygnują, nie podejmują starań, by pozostać wiernym przysiędze małżeńskiej, czy dążyć do obranego celu. Świadectwo S. Heleny pokazuje nam, że warto trwać na obranej życiowej drodze. Zaakcentowałem, że takich świadków potrzebuje współczesny człowiek. Następnie zaznaczyłem, że zapewne każdy z nas ma takie osoby, które spotkał w życiu, a które są dla niego wzorem wierności Panu Bogu i powołaniu. W chwilach prób zwątpienia nadzieja jest w Bożym miłosierdziu i w ludziach, których Pan Bóg nam stawia. Kończąc powiedziałem: „ Dziękujemy Panu Bogu, że nam postawił Siostrę na tej drodze i jest Siostra razem z nami, w taki, a nie inny sposób. Niech Bóg będzie uwielbiony w życiu zakonnym siostry Heleny. Amen”.
     Dodam, że Siostra w domu zakonnym pełni posługę Marty, krzątając się w kuchni zakonnej, dbając o posiłki, świetnie piecze i gotuje. Uczestniczy w prawie wszystkich wyjazdach pielgrzymkowych organizowanych w parafii i zawsze obdarza wszystkich dobrym, życzliwym słowem i promiennym uśmiechem.
     Jako proboszcz mikstackiej wspólnoty w sposób szczególny jestem wdzięczny Siostrze za towarzyszenie parafianom w najtrudniejszych momentach ich życia, kiedy żegnają swoich najbliższych. Siostra Helena jest tą osobą, która przewodniczy modlitwie różańcowej za zmarłych.
     Wymienię jeszcze miejscowości, w których s. Helena posługiwała: Poznań, Poznań Seminarium, Nakło Ciechocinek, Koperniki, Wieleń, Warszawa, a obecnie Mikstat.
     Podczas jubileuszowej Mszy Świętej nie mogło zabraknąć życzeń. Pospieszyły z nimi do Siostry Jubilatki dzieci z prowadzonej przez Siostry Franciszkanki Rodzina Maryi w Mikstacie świetlicy. To dla nich Siostra przygotowuje przepyszne potrawy. Słowa podziękowania i życzeń popłynęły od ministrantów. Serdeczne słowa, w imieniu sióstr mieszkających wraz z siostrą Heleną w mikstackim klasztorze skierowała przełożona s. Beata Czop. Podczas tej Mszy św. śpiewała schola prowadzona przez s. Beatę.
     Od ponad stu lat duchowe córki św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego posługują w naszej parafii. To wielka łaska, za którą trzeba Panu Bogu dziękować, ale i prosić o powołania do Zgromadzenia, by nigdy nie zabrakło tych, które z wiarą i odwagą odpowiedzą na dar powołania i będą wierne obranej drodze. O tym, że można taką drogą pójść, pokazuje współczesnemu światu obchodząca 60 – lecie złożenia Ślubów Zakonnych w Zgromadzeniu Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi posługująca w mikstackiej wspólnocie Siostra Helena.
     Na Jubileuszowym obrazku Siostra Helena umieściła słowa z psalmu 9,2 „ Całym Sercem moim będę chwalić Ciebie Panie”. Jak nie chwalić Pana za tak piękny dar życia i powołania…

Ks. proboszcz Krzysztof Ordziniak


ZdjęciaCopyright (c) 2012 - 2023 Parafia Rzymsko-Katolicka pw. Św. Trójcy w Mikstacie