HOME
Kościół Św. Trójcy
Sanktuarium Św. Rocha
Biuro parafilne
Cmentarz Parafialny
Osoby w Parafii
Liturgia słowa
Grupy Duszpasterskie
Kapliczki w Mikstacie
Park Parafialny
Dobre Strony

Niedziela Palmowa w naszej wspólnocie parafialnej

20.03.2016r.


     „Gdy jechał, słali swe płaszcze na drodze.. I wołali głośno: „Błogosławiony Król, który przychodzi w imię Pańskie. Pokój w niebie i chwała na wysokościach ( Łk 19, 36:38-39)

     „Błogosławiony Król, który przychodzi w imię Pańskie” - wołał tłum podczas tryumfalnego wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Potrzeba było jednak tylko kilku dni, by ten sam tłum wołał „ ukrzyżuj go, ukrzyżuj”.
     Niedziela Palmowa, rozpoczynająca Wielki Tydzień upamiętnia wjazd Jezusa do Jerozolimy, poprzedzający Jego mękę i śmierć na krzyżu. Niedziela Palmowa nazywana jest także Niedzielą Męki Pańskiej, gdyż w tym dniu w kościołach czytany jest jej opis. W tym dniu przynosimy do kościoła różne palmy, by je poświęcić. Palma jest symbolem odradzającego się życia. W naszej wspólnocie parafialnej obrzęd poświęcenia palm odbywał się na wszystkich Mszach Świętych.
     Jest to także święto młodych. Z woli św. Jana Pawła II od 1986 roku w Niedzielę Palmową obchodzony jest Światowy Dzień Młodzieży. W tym roku jest on jednak etapem przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w lipcu w Krakowie.
     Szczególnie uroczysty charakter miała Mszą Święta o godz. 11:00 gdyż zaproszeni na nią zostali w sposób szczególny nasi młodzi parafianie. Spotkali się tym razem na naszym mikstackim, gdzie znajduje się figura Najświętszego Serca Jezusowego. Tu została odmówiona przez Ks. Pawła modlitwa poświecenia palm, a także odczytana Ewangelia według św. Łukasza opisująca wjazd Jezusa do Jerozolimy.
     Po poświeceniu palm procesjonalnie, pod przewodnictwem Duszpasterzy Ks. Kan. Krzysztofa oraz Ks. Pawła ze śpiewem na ustach dzieci udały się do naszego parafialnego wieczernika. Tu po poświeceniu palm wiernym zgromadzonym w kościele była sprawowana Eucharystia, w czasie której usłyszeliśmy opis Męki i Śmierci Jezusa. W uroczystej Eucharystii uczestniczyły przede wszystkim młodsze dzieci. Tradycyjnie już uczniowie gimnazjum oraz młodzież przygotowująca się do bierzmowania udała się po południu na Górę Krzyża koło Parzynowa, gdzie odbywało się Diecezjalne Spotkanie Młodzieży przygotowujące ich do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.
     Niedziela Palmowa, jak już wspomniano rozpoczyna Wielki Tydzień. Przed nami Święte Triduum Paschalne, czas wyciszenia, modlitewnej zadumy, adoracji Najświętszego Sakramentu, czuwania przy Grobie Pana Jezusa. Wykorzystajmy ten wyjątkowy czas, przeżyjmy go w duchu i czuwania z Jezusem byśmy mogli w pełni doświadczyć radości Świąt Zmartwychwstania.Zdjęcia

Copyright (c) 2012 - 2016 Parafia Św. Trójcy - Św. Rocha w Mikstacie