HOME
Kościół Św. Trójcy
Sanktuarium Św. Rocha
Program Ziarno o Św. Rochu
Biuro parafilne
Cmentarz Parafialny
Osoby w Parafii
Liturgia słowa
Komentarze do Ewangelii
Grupy Duszpasterskie
Kapliczki w Mikstacie
Park Parafialny
Dobre Strony
Kamery z Kościoła
Mikstat 3DNiedziela Palmowa Męki Pańskiej
w naszej parafii

24.03.2024r.


"Hosanna. Błogosławiony, który przychodzi w imię Pańskie. Błogosławione królestwo ojca naszego Dawida, które przychodzi. Hosanna na wysokościach".(Mk11,9b-10)

     24 marca przeżywamy kolejną w naszym życiu Niedzielę Palmową, nazywaną także ze względu na odczytywaną w tym dni Ewangelię, niedzielą Męki Pańskiej. Dawniej niedziela ta nazywana była także niedzielą kwietną, bądź wierzbną. Upamiętnia ona triumfalny wjazd Jezusa do Jerozolimy. Witał Go wiwatujący tłum, krzyczący hosanna, rzucający pod nogi gałązki palmowe i oliwne. Jednak już za kilka dni będzie wołał ukrzyżuj Go. Na pamiątkę tego wydarzenia w naszych kościołach w tym dniu odbywa się obrzęd poświecenia gałązek palmowych, symbolizujących życia. Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień.
     Uroczysty charakter miała w tym dniu Msza Święte sprawowana o godz. 10:30. Jest to Msza św. z udziałem dzieci. Dzieci zgromadziły się przy grocie lourdzkiej już o godz. 10:20. Tu ks. proboszcz odczytał fragment Ewangelii według św. Marka opisujący wjazd Jezusa do Jerozolimy oraz modlitwę poświecenia palm. Może warto ją tu przywołać: „Wszechmogący Boże, z palmami w rękach czcimy dzisiaj zwycięstwo Chrystusa, † pomnóż naszą wiarę i wysłuchaj nasze prośby, f abyśmy zjednoczeni z Chrystusem przynosili Tobie owoce dobrych uczynków. Który żyje i króluje na wieki wieków. Amen”. następnie pobłogosławił przyniesione przez dzieci palmy. Procesjonalnie za krzyżem, ze śpiewem na ustach przeszliśmy do kościoła. Tu Ksiądz pobłogosławił palmy parafian znajdujących się w świątyni. Następnie rozpoczęła się Msza św. podczas której obecni w kościele wysłuchali opis Męki i Śmierci Jezusa.
     Tak wiele osób przyniosło dziś do kościoła pięknie udekorowane palmy, by kapłan je pobłogosławił. Udział w tym obrzędzie jest świadectwem naszej wiary i wierności tradycji przodków. Jak pisze Jan Uryga: „Palma mała, czy duża, niesiona w procesji wyraża żywą wiarę chrześcijanina, który idzie za Zwycięskim Chrystusem, Królem chwały, do swej chwały wiecznej w niebie”(podana za: J. Uryga, Rok polski w życiu, tradycji i obyczajach ludu, Włocławek 2006, s.182).
     Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień. Przed nami Triduum Paschalne, na które składa się Wielki Czwartek, Piątek i Wigilia Paschalna. Przeżyjmy w duchu wiary i czuwania z Jezusem ten szczególny czas, byśmy mogli w pełni doświadczyć radości Wielkanocnego Poranka.


ZdjęciaCopyright (c) 2012 - 2024 Parafia Rzymsko-Katolicka pw. Św. Trójcy w Mikstacie