HOME
Kościół Św. Trójcy
Sanktuarium Św. Rocha
Biuro parafilne
Cmentarz Parafialny
Osoby w Parafii
Liturgia słowa
Grupy Duszpasterskie
Kapliczki w Mikstacie
Park Parafialny
Dobre Strony

Niedziela Palmowa Męki Pańskiej
w naszej wspólnocie parafialnej

29.03.2015r.


„Nie bójcie się iść na ulice i do miejsc, gdzie gromadzą się ludzie, aby jak apostołowie głosić Chrystusa i Dobrą Nowinę zbawienia na placach miast, osiedli i wsi” św.Jan Paweł II

     29 marca przeżywaliśmy kolejną w naszym życiu Niedzielę Palmową, upamiętniającą triumfalny wjazd Jezusa. Witał Go wiwatujący tłum, krzyczący hosanna, rzucający pod nogi gałązki palmowe i oliwne. Jednak już za kilka dni będzie wołał ukrzyżuj Go. Na pamiątkę tego wydarzenia w naszych kościołach w tym dniu błogosławi się gałązki palmowe, symbolizujące życie. Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień, jest także wielkim świętem młodości. Od 1985 roku dzień ten obchodzony jest z inicjatywy św. Jana Pawła II jako Światowy Dzień Młodzieży. Więc w tym roku obchodzimy już XXX Światowy Dzień Młodzieży. Hasłem tegorocznego Dnia są słowa z Kazania na Górze „Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą” (Mt 5,8).
     Papież Franciszek kontynuując tradycję zapoczątkowaną przez św. Jana Pawła II, tak jak Jego poprzednik, Benedykt XVII przygotował na ten dzień specjalne Orędzie skierowane do młodych całego świata. W tegorocznym Orędziu Papież Franciszek napisał do młodych: „Tak, drodzy młodzi, dążenie do szczęścia jest wspólne wszystkim ludziom wszystkich czasów i wszystkich grup wiekowych. Bóg zaszczepił w sercu każdego mężczyzny i każdej kobiety niepohamowane pragnienie szczęścia, spełnienia. Czy nie czujecie, że wasze serca są niespokojne i zawsze szukają dobra, które mogłoby ugasić ich pragnienie nieskończoności?”
     Papież szukając wraz z młodymi odpowiedzi na pytanie gdzie jest ich skarb, co jest tym skarbem pisze w Orędziu: „Pewnego razu zadałem wam pytanie: „Gdzie jest twój skarb, gdzie spoczywa twoje serce?” (por. Wywiad udzielony grupie młodych Belgów, 31 marca 2014). Tak, nasze serca mogą przylgnąć do prawdziwych lub fałszywych skarbów, mogą znaleźć prawdziwe odpocznienie albo się uśpić, stając się leniwymi i odrętwiałymi. Najcenniejszym dobrem, jakie możemy mieć w życiu, jest nasza relacja z Bogiem. Czy jesteście o tym przekonani? Czy zdajecie sobie sprawę z nieocenionej wartości, jaką macie w oczach Boga? Czy wiecie, że jesteście kochani i akceptowani przez Niego bezwarunkowo, takimi jakimi jesteście”?
     Spotkania młodych mają też wymiar lokalny, parafialny, diecezjalny. Stało się już tradycją w naszej wspólnocie, że w tym dniu młodzi spotykają się przy figurze Najświętszego Serca Jezusowego na Rynku. O godz. 9:15 na Rynek przybyli Ks. Kan. Krzysztof oraz Kas. Paweł, aby tu rozpocząć święto młodych w naszej parafii. Na Rynku Ks. Paweł pobłogosławił przyniesione przez zgromadzonych palmy, a następnie odczytał fragment z Ewangelii św. Marka mówiący o tryumfalnym wjeździe Jezusa do Jerozolimy. Procesjonalnie z palmami w ręku i śpiewem na ustach udaliśmy się do kościoła, gdzie po obrzędzie błogosławienia palm zebranych w świątyni wiernych odprawiana została Msza Święta.
     Z kolei młodzież przygotowująca się do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania w godzinach południowych udała się wraz z Ks. Pawłem na Górę Krzyża Jubileuszowego koło Parzynowa, bo to właśnie tam od kilku lat odbywają się spotkania w ramach Diecezjalnego Dnia Młodych Święty Jan Paweł II powiedział do młodych: „ Jesteście światłością świata, jesteście nadzieją Kościoła. Wy jesteście moją nadzieją”.
     Młodzi byli nadzieją św. Jana Pawła II, byli i są nadal nadzieją Kościoła, są także wielką wartością i nadzieją naszej wspólnoty parafialnej. Dobrze, że nasi młodzi parafianie dali dziś świadectwo swej wiary, przynależności do Kościoła. Potrzebuje tego świadectwa dzisiejszy świat, potrzebują ich rówieśnicy.


     Zachęcamy do zapoznania się z treścią Orędzia Papieża Franciszka skierowanego do młodzieży całego świata:
http://w2.vatican.va/content/francesco/pl/messages/youth/documents/papa-francesco_20150131_messaggio-giovani_2015.html

a także przewodnikiem po Wielkim Tygodniu i Triduum Paschalnym:
http://liturgia.wiara.pl/Wielki_Tydzien_i_Triduum_PaschalneZdjęcia z Galerii


Copyright (c) 2012 - 2015 Parafia Św. Trójcy - Św. Rocha w Mikstacie