HOME
Kościół Św. Trójcy
Sanktuarium Św. Rocha
Biuro parafilne
Cmentarz Parafialny
Osoby w Parafii
Liturgia słowa
Grupy Duszpasterskie
Kapliczki w Mikstacie
Park Parafialny
Dobre Strony

XV Dzień Papieski
W naszej wspólnocie parafialnej

11.10.2015r.


     11 października, już po raz XV obchodziliśmy w całej Polsce Dzień Papieski, który w tym roku przebiegał pod hasłem „ Jan Paweł II – Patron Rodziny”.
     W niedzielę poprzedzającą Dzień Papieski wsłuchiwaliśmy się w słowa Listu Episkopatu Polski zapowiadający ten niezwykły w naszej Ojczyźnie dzień. W Liście tym biskupi zwracają uwagę na wyzwania przed jakimi staje rodzina w czasach współczesnych. Podkreślają, że kryzys kulturowy i ideowy wywarł istotne piętno na tradycyjnym modelu małżeństwa i rodziny. Wśród niepokojących zjawisk biskupi wskazują m.in.: sceptycyzm wielu osób wobec nierozerwalności i trwałości małżeństwa, wspólne zamieszkiwanie młodych bez ślubu, propagowanie ideologii gender, zapłodnienie in vitro, przyzwolenie społeczne na promocję i używanie środków antykoncepcyjnych oraz wczesnoporonnych.
     We wspomnianym Liście czytamy m.in. „Przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II – papieża rodziny – modlimy się wspólnie za wszystkie rodziny, aby silne Bogiem stawały się prawdziwymi domowymi Kościołami, gdzie przekazuje się i pielęgnuje wiarę”.
     Tegoroczny Dzień Papieski przeżywaliśmy w szczególnym czasie. W dniach od 4-25 października w Rzymie odbywa się Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów poświęcone powołaniu i misji rodziny w Kościele i w świecie.
     Myśl przewodnia Dnia Papieskiego wpisywała się więc w to ważne dla Kościoła wydarzenie. „Jan Paweł II- patron rodzin” – możemy zapytać dlaczego właśnie On? Ojciec Święty Franciszek w homilii kanonizacyjnej papieży Jana XXIII i Jana Pawła II, 27 kwietnia 2014 roku powiedział: „Jan Paweł II był papieżem rodziny. Kiedyś sam tak powiedział, że chciałby zostać zapamiętany jako papież rodziny”.
     W tym dniu w homiliach przypomniano sylwetkę Świętego Jana Pawła II. W czasie Mszy Świętej dla dzieci został ogłoszony konkurs plastyczny „ Moja rodzina i Jan Paweł II – Patron Rodziny”. Po Mszach Świętych do puszek zbierane były ofiary na Papieski Fundusz Stypendialny, z którego zostaną ufundowane stypendia dla zdolnej, ale ubogiej młodzieży. Wielu młodych ludzi dzięki zebranym w Dniach Papieskim środkom materialnym miało i ma możliwość rozwijania zdolności i zainteresowań, pogłębianie wiedzy. Włączając się w tę formę pomocy, dołożyliśmy swoją cegiełkę w dzieło budowania „ żywego pomnika” dla Świętego Jana Pawła II.
     Ważnym punktem obchodów Dnia Papieskiego w naszej parafii był „ Wieczór ze Świętym Janem Pawłem II”. Został on przygotowany pod kierunkiem ks. wikariusza Pawła Gomółkę, s. Anetę i s. Monikę przez młodzież. Witając przybyłych na „Wieczór ze Świętym Janem Pawłem II” parafian, ks. Paweł podkreślił, że zebraliśmy się w tej świątyni po to, by przypomnieć sobie niektóre fakty z życia św. Jana Pawła II, fragmenty Jego nauczania, ale przede wszystkim po to, spotkać się z Jezusem i ze Świętym Janem Pawłem II. Myśl przewodnia zaprezentowanego przez młodzież programu koncentrował się wokół modlitwy w życiu Świętego Jana Pawła II, a także Jego nauczania o modlitwie i jej roli w naszym życiu. Młodzi parafianie przypomnieli nam przesłanie Świętego Jana Pawła II skierowane do młodych w 1979 roku w Kalwarii Zebrzydowskiej. Teksty wypowiedzi św. Jana Pawła II były ilustrowane krótkimi filmami.
     Ta część „ Wieczoru ze Świętym Janem Pawłem II” wprowadziła zebranych w modlitewny nastrój, skłoniła zapewne do refleksji nad naszą modlitwa i przygotowała na spotkanie z Jezusem ukrytym w Najświętszym Sakramencie. Po chwili indywidualnej Adoracji Ks. Paweł udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.
     Nie mogło zabraknąć także Apelu Jasnogórskiego.
     W rozświetlonym świecami kościele panował niesamowity nastrój, który sprzyjał refleksji i modlitewnej zadumie. Potrzebujemy takich chwil zatrzymania, chwil spotkania e Jezusem, ale także przypomnienia sobie chociaż kilku myśli z bogactwa nauczania Świętego Jana Pawła II.


Galeria1

Galeria2Copyright (c) 2012 - 2015 Parafia Św. Trójcy - Św. Rocha w Mikstacie