HOME
Kościół Św. Trójcy
Sanktuarium Św. Rocha
Program Ziarno o Św. Rochu
Biuro parafilne
Cmentarz Parafialny
Osoby w Parafii
Liturgia słowa
Komentarze do Ewangelii
Grupy Duszpasterskie
Kapliczki w Mikstacie
Park Parafialny
Dobre Strony
Kamery z Kościoła
Mikstat 3DHarcerskie czuwanie przy
mikstackim Grobie Pańskim

15.04.2017r.


     Wielka Sobota to w kościołach czas refleksji, modlitwy, zadumy. Milczą jeszcze dzwony… W kościołach panuje zadziwiająca cisza.
     Po zakończeniu liturgii Wielkiego Piątku Najświętszy Sakrament został przeniesiony do Grobu Pańskiego, gdzie rozpoczęła się adoracja. Ciało Jezusa zostało złożone do grobu. Wierni przez całą noc przychodzili, by na chwilę zatrzymać się, podjąć refleksję nad przemijaniem, ale i nadzieją, którą wlewają w serca wiernych kolejno przeżywane dni Świętego Triduum Sacrum. W nocy straż przy grobie Pana Jezusa podjęli strażacy z Komorowa. Taka już jest tradycja w mikstackiej wspólnocie parafialnej.
     Ciszę panującą w kościele mikstackim w te Wielką Sobotę przerywał co jakiś czas stukot kroku marszowego. To nadchodziła kolejna zmiana warty, którą od godzin rannych podjęli harcerze z 1 Szczepu ZHP Ziemi Mikstackiej im. Powstańców Wielkopolskich. Któż wie lepiej co znaczy słowo czuwaj niż druhny i druhowie- harcerze. Więc stali ze swymi proporcami i czuwali, tym razem przy Grobie Pańskim. Pięknie się prezentowali i była to dla nich zapewne zaszczytna służba. Zmieniali się co pół godziny, zajmując miejsce tuż przy Pańskim Grobie, dziewczęta i chłopcy, młodsi i starsi, druhny i druhowie noszący na mundurze harcerski krzyż. Podjęli straż przy Grobie Jezusa, Tego, który oddał za nas życie na krzyżu.
     Obok harcerzy przy Grobie Pańskim trwają na modlitwie ministranci i młodzi z Eucharystycznego Ruchu Młodych w swych charakterystycznych żółtych chustach.
     Piękna była ta posługa młodych. Co warto dodać, dla harcerskiej braci, ostatnie dni były wypełnione szczególną służbą Bogu i ludziom. Uczestniczyli i stanowili asystę podczas Drogi Krzyżowej ulicami miasta, służyli pomocą pielgrzymom podczas spotkania młodych na Górze Krzyża.
     Pełnili przez całą Wielka Sobotę wartę przy Grobie Pańskim, a potem wyruszyli wraz z wiernymi w procesji rezurekcyjnej, by głosić światu radosną nowinę: Pan zmartwychwstał, prawdziwie zmartwychwstał.ZdjęciaCopyright (c) 2012 - 2017 Parafia Rzymsko-Katolicka pw. Św. Trójcy w Mikstacie