HOME
Kościół Św. Trójcy
Sanktuarium Św. Rocha
Program Ziarno o Św. Rochu
Biuro parafilne
Cmentarz Parafialny
Osoby w Parafii
Liturgia słowa
Komentarze do Ewangelii
Grupy Duszpasterskie
Kapliczki w Mikstacie
Park Parafialny
Dobre Strony
Kamery z Kościoła
Mikstat 3DXII edycja Szkoły św. Rocha w mikstackim sanktuarium zakończona

15.08.2023r.


Rochu mój, wołam Cię,
usłysz już dziecko Twe,
Kocham, kocham kocha Cię
i poznawać Ciebie chcę…


     W dniach 15-16 sierpnia odbywają się od ponad trzystu lat w naszym Diecezjalnym Sanktuarium św. Rocha wielkie uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha połączone z obrzędem błogosławieństwa zwierząt.
     Od pokoleń Mikstaccy parafianie, ale także pielgrzymi przygotowują się do tych uroczystości poprzez udział w nowennie do niebieskiego patrona, która rozpoczyna się zawsze 7 sierpnia.
     Jest w tych nowennowych dniach w godzinach przedpołudniowych propozycja dla dzieci i młodzieży. W 2012 roku kustosz Diecezjalnego Sanktuarium św. Rocha w Mikstacie ks. kan. Krzysztof Ordziniak zaprosił młodych na cykl spotkań by poprzez wspólną modlitwę, zabawę, naukę przekazać młodym wiedzę o tradycjach odpustowych, postaci patrona świętego Rocha, historii sanktuarium, a jednocześnie włączyć ich w czas nowennowych przygotowań do odpustu. W tym roku odbyła się XII edycja Szkoły Świętego Rocha. Na pierwszym spotkaniu dzieci otrzymały identyfikatory oraz balony z logo Szkoły św. Rocha. Mogli te baloniki przekazać osobie, którą udało im się zachęcić do udziału w spotkaniach.
     W spotkaniach były pewne punkty stałe. Należały do nich pacierz, gimnastyka, modlitwa nowennowa połączona z odczytywaniem próśb i podziękowań składanych przez dzieci prowadzona zawsze przez ks. Kustosza Krzysztofa. Po zakończonej modlitwie dzieci miały możliwość uczczenia relikwii św. Rocha. Nowym elementem, który pojawił się w programie spotkań była codzienna gimnastyka prowadzona przez uczestniczki spotkań. Drugi rok trwała nauka w bule prowadzona przez ks. Kustosza. To popularna we Francji gra. Być może grał w nią i przyszły święty.
     Zadaniem Szkoły św. Rocha jest przybliżenie młodym postaci św. Rocha i wartości, które były dla niego ważne oraz ukazanie ich aktualności. W czasie spotkań omówione zostały atrybuty Świętego, tak często mylonego ze św. Jakubem. Spotkania rozpoczynały się zawsze w sanktuarium. To ważne miejsce dla mikstackich parafian nie tylko tych starszych. Kościół na Wzgórzu Mikstackim to wotum za ocalenia mieszkańców podczas epidemii cholery. Z jego pobudowaniem związane są trzy legendy, które doskonale znają uczestnicy spotkań. Wiedzą także, że odbywający się tu z okazji odpustu obrzęd błogosławieństwa zwierząt ma ponad trzysta lat i był przekazywany z pokolenia na pokolenie. W trakcie spotkań dzieci udały się także do Parzynowa, gdzie znajduje się CWiNT- Centrum Wiedzy i Nowych Technologii im . Jana Pawła II. Zapewne na długo pozostaną w pamięci dzieci opowieści o planetach, ale także możliwość obejrzenia przez teleskopy plam na Słońcu. Nawiedziły także znajdujący się w Parzynowie zabytkowy kościół pw. Świętego Mikołaja. W ołtarzu bocznym tego kościoła znajduje się obraz św. Rocha. Tu także odbywa się odpust ku czci św. Rocha, ale nie ma błogosławieństwa zwierząt.
     Dzieciom bardzo podobała się gra terenowa, przygotowana przez Panią Kasię i Panią Martynę. W jej trakcie trzeba było wpisać do krzyżówki odpowiedzi na 12 pytań i odczytać hasło, które brzmiało: dziedzictwo. O dziedzictwie rozmawiano z dziećmi podczas spotkań.
     Był także wyjazd do Sadowia, gdzie znajduje się samotnia, dlaczego właśnie tam wyjazd? Bo Roch gdy zaraził się dżumą posługując chorym udał się do chatki na skraju lasu. Jak podają hagiografowie obok chatki wytrysnęło źródełko, a pies miał mu przynosić chlebek w pyszczku. Tak też jest przedstawiany wierny przyjaciel św. Rocha na obrazach i figurach.
     Podczas spotkań były także prace plastyczne. Dzieci wykonały makietę sanktuarium św. Rocha i ramkę do obrazka przedstawiającego naszego Patrona. Efekty ich pracy można obejrzeć w mikstackiej farze.
     Podczas XII edycji Szkoły jej uczestnicy udali się do Chlebowej Chaty, gdzie w sposób tradycyjny wypieka się chleb. Zobaczyli, jak w dawnych czasach wyrabiano masło i ser. Dostrzegli, jak trudna jest praca rolnika. Spotkanie stało się okazją do rozmowy o szacunku dla chleba.. Tu także dzieci przygotowały bukiety z kwiatów i ziół , które zaniosły do poświęcenia w uroczystość Matki Boskiej Zielnej. W uroczystość Matki Boskiej Zielnej odbyło się zakończenie XII edycji Szkoły Świętego Rocha.
     Od ponad trzech lat spotkania odbywają się nie tylko w przedodpustowych dniach, ale dodatkowo raz w miesiącu w soboty po 16 dniu miesiąca. W ramach tych spotkań dzieci wykonywały różne prace plastyczne. Znalazły się one w kalendarzu na 2024 rok. 15 sierpnia podczas Mszy św. sprawowanej o godz. 10:30 miało miejsce oficjalne zakończenie XII edycji Szkoły Świętego Rocha. Ksiądz Kustosz Krzysztof wręczył każdemu uczestnikowi spotkań XII edycji Rochowej Szkoły pamiątkowy dyplom oraz kalendarz. Są w nim zaznaczone daty spotkań w ramach Rochowych Szesnastek. Mamy zdolne i ciekawe świata młode pokolenie. Wykorzystajmy tkwiący w nich potencjał, a wtedy możemy być spokojni o ciągłość i trwanie pięknych i mających głęboką wymowę tradycji. Dzieci już wiedzą, że są dziedzicami tego, co przekazali nam przodkowie. Wiedzą, że słowo dziedzic brzmi dumnie, ale i zobowiązuje…


Dni I-V w Szkole św. Rocha

Dni VI-VIII w Szkole św. Rocha i Zakończenie


Copyright (c) 2012 - 2023 Parafia Św. Trójcy - Św. Rocha w Mikstacie