HOME
Kościół Św. Trójcy
Sanktuarium Św. Rocha
Biuro parafilne
Cmentarz Parafialny
Osoby w Parafii
Liturgia słowa
Grupy Duszpasterskie
Kapliczki w Mikstacie
Park Parafialny
Dobre Strony









XIII DZIEŃ PAPIESKI
JAN PAWEŁ II PAPIEŻ DIALOGU
13 października 2013

13.10.2013r.


     „Dialog nie jest tylko wymianą myśli, ale zawsze w jakiś sposób wymianą darów” Bł. Jan Paweł II
     Już po raz trzynasty, w niedzielę 13 października będziemy obchodzić Dzień Papieski. W tym roku zbiega się on z Dniem Maryjnym w Roku Wiary, w którym Papież Franciszek dokona aktu Zawierzenia świata Niepokalanemu Sercu Maryi. Jest to także dzień nabożeństwa fatimskiego
     W tym dniu w naszej wspólnocie parafialnej o godz. 20:00 odprawione zostanie nabożeństwo fatimskie, a następnie Apel Jasnogórski.
     Po Mszach Świętych zostaną zebrane do puszek ofiary na Papieski Fundusz Stypendialny. Zostaną z nich ufundowane stypendia dla zdolnej, ale pochodzącej z ubogich rodzin młodzieży, które umożliwią im rozwijanie swoich zainteresowań, pogłębianie wiedzy. Dzień Papieski obchodzony jest w Polsce od 2001 roku. Jego obchody przebiegają w czterech wymiarach: intelektualnym, duchowym, artystycznym i charytatywnym.
     Tegoroczny Dzień Papieski będzie przebiegał pod hasłem „ Jan Paweł II Papież dialogu”. Tradycyjnie już przez Episkopat Polski został przygotowany List zapowiadający ten niezwykły w naszej Ojczyźnie dzień, przeżywany z jednej strony w wyjątkowym czasie, w Roku Wiary, ale także w radości, z bliskiej już kanonizacji bł. Jana Pawła.
     Przeżywany pod hasłem „Jan Paweł II- Papież dialogu” Dzień Papieski ma nas skłonić do refleksji nad możliwościami prowadzenia dialogu w Bogiem i ludźmi. Ma nam uświadomić jego najważniejsze cechy. Ma nam wreszcie uświadomić, że jest on możliwy do prowadzenia, także w naszych trudnych czasach, gdy tak często go brakuje w życiu społecznym. Bł. Jan Paweł II był MISTRZEM DIALOGU. Trzeba tu dodać, że dialogu rozumianego bardzo szeroko, w różnych wymiarach: dialogu z Bogiem, drugim człowiekiem, dialogu międzyreligijnego, wewnątrzkościelnego.
     W Liście Episkopatu Polski zapowiadającym XIII Dzień Papieski czytamy: „Dialog to coś więcej niż wymiana poglądów, krytyka, spór czy polemika. Zaczyna się on od spotkania człowieka z człowiekiem, cierpliwego słuchania, zadawania pytań, aż po możliwość wypowiedzenia się. Tak rozumiany dialog zakłada otwartość i dobrą wolę oraz wzajemny szacunek. Daje możliwość przemyślenia własnych argumentów, ich zweryfikowania oraz zrozumienia drugiej strony. Nie jest mu obce doświadczenie trudności i braku zrozumienia. Wierzymy jednak, że prawda jest silniejsza i ma moc pokonać przeciwności”.
     Dialog zaczyna się od spotkania człowieka z człowiekiem, od cierpliwego spotkania, jak podkreślają Ks. Biskupi w Liście. Ile tych spotkań był w czasie pontyfikatu bł. Jana Pawła II trudno policzyć. Wiemy jednak na pewno, że były one zawsze oparte na szacunku dla drugiego człowieka. Bł. Jan Paweł II –Mistrz Dialog był cierpliwym i wnikliwym słuchacze. Jak podkreśla wiele osób, które miały możliwość osobistego kontaktu z bł. Janem Pawłem II człowiek przebywający w tłumie miał wrażenie, że On mówi wyłącznie do niego.
     Wskazując na cech charakterystyczne dialogu Bł. Jana Pawła wskazuje się na : Jego szacunek dla drugiego człowieka, także tego reprezentującego odmienne poglądy. Szacunek ten wynikał z poszanowania godności każdego człowieka. Kolejna cechą dialogu jest poszanowanie prawdy, cierpliwość, głęboki szacunek dla sumienia człowieka, autentyczność, wierność wyznawanej wierze.
     Bł. Jan Paweł II – Mistrz Dialogu, zapewne pamiętamy te niezwykłe spotkania, rozmowy prowadzone z setkami tysięcy ludzi młodych, którzy by słuchać Jego słów, trzeba dodać, że często trudnych, stawiających wysokie wymagania słów przemierzali tysiące kilometrów. I gdy czasami sobie stawiamy pytanie, dlaczego? Najczęściej podkreśla się, że Papież Dialogu był autentyczny w tym co głosił, stawiał wysokie wymagania innym, ale przede wszystkim sobie. Dawał młodym ludziom odczuć, że są dla Mu bliscy, kocha ich, darzy zaufaniem, rozumie i dostrzega ich problemy.
     Spotkania z chorymi, dziećmi, przedstawicielami różnych zawodów, stanów, z przywódcami państw, wyznań, mieszkańcami różnych zakątków świata- to niezwykła szkoła dialogu, poszukiwania tego co łączy, szkoła przepełniona szacunkiem dla każdego człowieka.
     Ale Bł. Jan Paweł II był nie tylko Mistrzem Dialogu wyrażającego się w słowach, ale także, gestach, mimice. Wyciągnięta w geście błogosławieństwa ręka, uśmiech, nakreślony na czole znak krzyża, pochylenie się nad człowiekiem cierpiącym, życzliwe spojrzenie, a czasami grymas twarzy to tylko niektóre gesty dialogu z wiernymi. I to ostatnie, niezwykłe spotkanie z wiernymi w Niedzielę Zmartwychwstania w 2005 roku na Placu Świętego Piotra, bezsłowna homilia, bo w czasie tego spotkania Papież Dialogu nie wypowiedział ani jednego słowa. Gest błogosławieństwa z trudem wykonany bez słowa, a tyle na w nim przekazał treści.
     XIII Dzień Papieski ma stanowić dla nas zachętę do uczenia się trudnej sztuki dialogu. Ma nas także uwrażliwić na potrzeby młodych ludzi, którzy dzięki naszemu wsparciu będą mogli poszukiwać prawdy i stawać się autentycznymi świadkami wiary. Czy otworzymy nasze serca i dołożymy swoją cegiełkę w budowanie „ żywego pomnika” Bł. Jana Pawła II ?


Warto zajrzeć na:

http://dzielo.pl/pl
http://www.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/z-zycia-kosciola/art,16031,papiez-dialogu-wkrotce-xiii-dzien-papieski.html
http://www.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/z-zycia-kosciola/art,15880,jan-pawel-ii-papiezem-dialogu.html
http://dw-p.pl/3176
http://dzielo.pl/pl/strona/215/interpretacja-hasla-jan-pawel-ii-papiez-dialogu
http://www.niedziela.pl/artykul/6114/Jan-Pawel-II---Papiez-dialogu-%E2%80%93-wkrotce
http://www.idziemy.com.pl/kosciol/jan-pawel-ii-papiez-dialogu/
http://rodzina.org.pl/xiii-dzien-papieski-jan-pawel-ii-papiez-dialogu/2489/
http://www.magazynfamilia.pl/artykuly/XIII_Dzien_Papieski_Jan_Pawel_II
__papiez_dialogu,8064,76.html





Copyright (c) 2012 - 2013 Parafia Św. Trójcy - Św. Rocha w Mikstacie