HOME
Kościół Św. Trójcy
Sanktuarium Św. Rocha
Biuro parafilne
Cmentarz Parafialny
Osoby w Parafii
Liturgia słowa
Grupy Duszpasterskie
Kapliczki w Mikstacie
Park Parafialny
Dobre Strony









XXI Światowy Dzień Chorego

11.02.2013r.


     "Idź, i ty czyń podobnie!" (Łk 10, 37)

     Już po raz dwudziesty pierwszy -11 lutego- w dniu, w którym Kościół wspomina Matkę Bożą z Lourdes obchodzimy Światowy Dzień Chorego. Po raz pierwszy dzień ten obchodzony był w 1993 roku. Został ustanowiony z woli i inicjatywy Bł. Jana Pawła II.
     Z okazji Światowego Dnia Chorego co roku przygotowywane jest przez Papieża specjalne orędzia. W tym dniu w kościołach na całym świecie odprawiane są Msze Święte w intencji chorych i ich opiekunów. W naszej wspólnocie parafialnej Msza Święta połączona ze specjalnym nabożeństwem dla chorych będzie sprawowana w kościele pw. Trójcy Świętej o godz.10:00. W tym roku Światowy Dzień Chorych przypada w drugi poniedziałek miesiąca, w dzień w którym tradycyjnie już o godz.18:00 modlimy się za chorych i cierpiących z naszych rodzin w Sanktuarium Świętego Rocha, patrona chorych.
     Ustanowiony przez Bł. Jana Pawła II Światowy Dzień Chorych ma skierować naszą uwagę na potrzeby ludzi chorych i cierpiących, staje się okazją do pogłębiania naszej wrażliwości na potrzeby bliźnich potrzebujących pomoc, ale i tę pomoc nam świadczących. Jest okazją do wspólnej modlitwy, spotkania, dzielenia się swoimi doświadczeniami w przeżywaniu cierpienia.
     Dzień ten stanowi także okazję do refleksji nad naszym sposobem przeżywania cierpienia choroby przez nas, ale także naszych najbliższych. Cierpienie jest tajemnicą, wobec której często nie wiemy jak mamy się zachować. Jest trudnym wyzwaniem dla doświadczającego go człowieka, ale i dla tych, którzy się nimi opiekują, którzy towarzyszą im na drodze tego trudnego doświadczenia. O tym jak trudne jest to wyzwanie niech świadczą słowa Bł. Jana Pawła II „Pamiętam, że w pierwszych kontaktach chorzy mnie onieśmielali. Potrzeba było sporo odwagi, aby stanąć wobec cierpiącego i niejako wniknąć w jego ból fizyczny i duchowy, aby nie ulegać zakłopotaniu i okazać przynajmniej odrobinę pełnego miłości współczucia. Głęboki sens tajemnicy ludzkiego cierpienia odsłonił mi się później”  1  .
     Warto przypomnieć, że już w 1984 roku wydany został List Apostolski Jana Pawła II „Salvifici Doloris - o chrześcijańskim sensie ludzkiego cierpienia”. List ten wskazuje na sens i wartość cierpienia przeżywanego w łączności z cierpieniem Chrystusa. Wskazuje na wielką rolę i znaczenie człowieka cierpiącego we wspólnocie Kościoła. Akcentuje potrzebę dostrzeżenia bliźniego w każdym potrzebującym człowieku. Podkreśla, że współczesny świat potrzebuje Miłosiernych Samarytan, którzy będą z troską, cierpliwością, miłością i oddaniem pochylali się nad człowiekiem cierpiącym. W Liście tym znajdujemy wskazanie, kto jest Miłosiernym Samarytaninem. Możemy tam przeczytać: „ Miłosiernym Samarytaninem jest każdy człowiek, który zatrzymuje się przy cierpieniu drugiego człowieka, jakiekolwiek by ono było. Owo zatrzymanie się nie oznacza ciekawości, ale gotowość. (...) Miłosiernym Samarytaninem jest każdy człowiek wrażliwy na cudze cierpienie, człowiek, który, „wzrusza się” nieszczęściem bliźniego”  2  .
     Czy przyjmuję w życiu postawę Dobrego Samarytanina? Jaką postawę przyjmuje wobec osób cierpiących, potrzebujących pomocy? Przechodzę obojętnie, przyglądam się z ciekawością, zatrzymuję się i pochylam z miłością.
     Także w Orędziu Benedykta XVI na XXI Światowy Dzień Chorego znajdujemy nawiązanie do przypowieści o Miłosiernym Samarytaninie i słowa zachęty skierowane do każdego z nas: „Idź, i ty czyń podobnie” (Łk 10, 37). Jak wskazuje Benedykt XVI w Orędziu „Pan ukazuje, jaka winna być postawa każdego Jego ucznia w stosunku do innych, zwłaszcza do potrzebujących opieki. Chodzi mianowicie o to, by czerpać z nieskończonej miłości Boga – utrzymując z Nim silną relację w modlitwie – siłę do tego, by na co dzień troszczyć się konkretnie, na wzór Miłosiernego Samarytanina, o osoby zranione na ciele i na duchu, proszące o pomoc, także gdy są to osoby nieznane i pozbawione zasobów. Odnosi się to nie tylko do pracowników duszpasterstwa i służby zdrowia, ale wszystkich, również samego chorego, który może przeżywać swoją kondycję w perspektywie wiary: „Nie unikanie cierpienia ani ucieczka od bólu uzdrawia człowieka, ale zdolność jego akceptacji, dojrzewania w nim prowadzi do odnajdywania sensu przez zjednoczenie z Chrystusem, który cierpiał z nieskończoną miłością (enc. Spe salvi, 37)   3  .
     Miłosierny Samarytanin jest wzorem troski o człowieka cierpiącego dla każdego z nas. Do każdego skierowane są słowa: „Idź, i ty czyń podobnie”. Także my wezwani jesteśmy do heroicznej miłości, do towarzyszenia, obecności przy osobach chorych i cierpiących żyjących. Właśnie ta obecność przy osobach cierpiących bywa czasami najważniejsza.
     Niech ten kolejny Światowy Dzień Chorego będzie okazją do wyrażenia naszej wdzięczności osobom chorym i cierpiącym. Jak napisał przed laty Bł. Jan Paweł II: : „Wiele osób znajduje zrozumienie i wsparcie u ludzi starszych, samotnych, chorych, ale umiejących dodać otuchy przez życzliwa radę, milczącą modlitwę, świadectwo cierpienia znoszonego z wytrwałą ufnością”  4  . Zrozumienie i wsparcie, otucha, życzliwa rada to może dziwny zestaw darów, który zdaniem Bł. Jana Pawła otrzymujemy od osób cierpiących.
     Dziękujemy za to świadectwo wiary i ufności, poprzez które pokazują nam, że także w cierpieniu można i należy trwać przy Chrystusie, ofiarując je za innych, którym tej wiary i ufności brak.
     Dziękujemy za modlitwy, którymi chorzy i cierpiący wspierają wiele dzieł podejmowanych w parafiach, za modlitwy zanoszone przez nich w intencji rodzin, osób które zagubiły się na drogach życia.
     Otoczmy chorych troskliwą opieką, miłością, kształtujmy wrażliwość młodego pokolenia na potrzeby bliźnich.
     I pamiętajmy:„ kiedy ludzie cierpią, kiedy cierpi człowiek, potrzebny jest drugi człowiek przy cierpiącym. Blisko niego. Bo tak wypełnia się obecność Chrystusa w nich obu: w człowieku cierpiącym i w człowieku, który jest przy nim, który się nim opiekuje”  5  . A u kresu życia będziemy przecież sądzeni z miłości.

Tekst Orędzia na XXI Światowy Dzień Chorego można przeczytać na:
http://www.diecezja.kalisz.pl/images/OGLOSZENIA/2013/OREDZIE_NA_
XXI_SWIATOWY_DZIEN_CHOREGO.PDF


Specjalna modlitwa na XXI Światowy Dzień Chorego znajduje się na:
http://www.opoka.org.pl/aktualnosci/news.php?s=opoka&id=46156


Warto także zajrzeć na:

http://papiez.wiara.pl/doc/378779.Jan-Pawel-II-do-chorych
http://www.vatican.va/holy_father/benedict_xvi/messages/sick/documents/hf_ben-xvi_mes_20111120_world-day-of-the-sick-2012_pl.html
http://www.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/z-zycia-kosciola/art,13286,choroba-i-cierpienie-moga-byc-droga-powolania.html
http://www.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/z-zycia-kosciola/art,13280,centralne-obchody-swiatowego-dnia-chorego.html
http://www.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/z-zycia-kosciola/art,13141,ogloszenie-odpustow-na-dzien-chorego.html
http://www.opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/jan_pawel_ii/listy/salvifici.html
http://wzrastanie.com.pl/site/?p=990
http://www.brewiarz.pl/czytelnia/sdch.php3
http://www.opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/jan_pawel_ii/przemowienia/chory_
godnosc_20032004.html

http://www.opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/jan_pawel_ii/modlitwy/ap_06022000.html




Copyright (c) 2012 - 2013 Parafia Św. Trójcy - Św. Rocha w Mikstacie