Złota Grupa 376. Kaliskiej
Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę
nawiedziła nasze Sanktuarium

13.08.2013r.

W sierpniu tradycyjnie na pielgrzymi szlak z różnych zakątków kraju wyruszają pielgrzymki do tronu naszej Matki i Królowej na Jasną Górę. Wśród nich jest także najstarsza pielgrzymka w Polsce wyruszająca ze stolicy naszej Diecezji. Niestety, nie wszyscy mogą wyruszyć na pielgrzymi szlak. Przeszkody mogą być różne- brak sił, zdrowia, czasami wiek, brak urlopu. Od kilku lat Diecezjalne Radio „Rodzina” skupia osoby, które z różnych powodów nie mogą w sposób bezpośredni czynny uczestniczyć w pielgrzymce. Jest to grupa duchowych pielgrzymów tzw. „Grupa Złota”. Osoby te wspierają pielgrzymów zmierzających na Jasną Górę swoją modlitwę, ofiarowanymi w ich intencjach cierpieniami. Osoby te gromadzą się na wspólnej Eucharystii, Apelach Jasnogórskich. Część z tych osób wybrała się na Jasną Górę 13 sierpnia autokarem. Po drodze nawiedzali różne miejsca. Na ich pielgrzymim szlaku znalazło się także nasze Sanktuarium. Oczywiście, jeśli na Wzgórzu Świętego Rocha są pielgrzymi to jest tam także Ks. Kan. Krzysztof Ordziniak, kustosz Sanktuarium. Tak było i tym razem. Jak zwykle, mimo wielu obowiązków związanych z przygotowaniami do uroczystości odpustowych i spotkaniami w Szkole Świętego Rocha znalazł czas, by przybliżyć pielgrzymom historię tego miejsca oraz postać naszego niebieskiego Patrona. Oczywiście nie mogło zabraknąć także informacji o naszych niezwykłych uroczystościach odpustowych. Chociaż w nastrój tego miejsca i atmosferę uroczystości wprowadził pielgrzymów sprawujący opiekę duszpasterską nad nimi Ks. Mateusz Puchała. Przecież on, także jak każdy mikstaczanin, wzrastał w atmosferze kultu Świętego Rocha.
     Po zapoznaniu pielgrzymów z historią Sanktuarium przyszedł czas na najważniejsze wydarzenie dnia, jak podkreślił Ks. Mateusz rozpoczynając Mszę Świętą. W homilii zwrócił uwagę, iż słowo Boże jest żywe. Zachęcił pielgrzymów do zatrzymania się nad jednym konkretnym zdaniem, myślą, albo słowem z dzisiejszych czytań mszalnych. Zachęcał, by nosić i rozważać je w sercu przez cały dzień. Nawiązując do słów Ewangelii(Mt 18,1-5,10.12-14) zwrócił uwagę na cechy dziecięcej wiary: prostotę, autentyczność, odwagę. Podkreślił, że Święty Roch może być dla każdego z nas wzorem, tego w jaki sposób należy dążyć do nieba. W końcowej części rozważania Ks. Mateusz postawił sobie i wszystkim zebranym: Czy jestem w stanie tak zaufać Bogu, by pozwolić Mu się prowadzić za rękę?
     To ważne pytanie, na które odpowiedzieć musimy sobie indywidualnie, ale jak powiedział kaznodzieja: „Jako uczniowie Chrystusa mamy pełnić wolę Bożą”.
     Po zakończonej Mszy Świętej pielgrzymi mieli możliwość oddania czci relikwiom Świętego Rocha. Ponieważ Msza Święta rozpoczęła się o godz. 9:00, a o 10:00 w Sanktuarium spotykali się młodzi parafianie mikstaccy w ramach Szkoły Świętego Rocha, to podczas oddawania czci relikwiom przez pielgrzymów śpiewali piosenkę, która stanowi swoiste hasło tej niezwykłej Szkoły „Każdy może dziś do Rocha przyjść...”.
     Rzeczywiście, do Rocha w mikstackim Sanktuarium każdy może przyjść, bo jego drzwi są otwarte codziennie. A on wraz z Jezusem czeka, by wsłuchiwać się w prośby i podziękowania tych, którzy nawiedzają to niezwykłe miejsce. Mamy nadzieję, że pielgrzymi z Grupy Złotej dobrze się czuli w naszym Sanktuarium, a Święty Roch – pielgrzym otoczy ich swoją przemożna opieką.

Galeria zdjęć z nawiedzenia naszego Sanktuarium przez Grupę Złotą na: