Betlejemskie Światło Pokoju
W Naszym Kościele

17.12.2013r.

Już od 1986 roku organizowana jest przez skautów i harcerzy akcja przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju w okresie bezpośrednio poprzedzającym uroczystość Bożego Narodzenia. W tym roku pojawiło się ono także w naszym kościele parafialnym. Zostało przywiezione z Jasnej Góry przez harcerzy z 3 Drużyny Harcersko- Pożarniczej działającej przy Gimnazjum im. Jana Pawła II. Druhny i druhowie udali się do Częstochowy 15 grudnia wraz ze swoim drużynowym Mariuszem Ciechanowskim oraz opiekunem duchowym Drużyny ks. Jackiem Krzemińskim.
     Uczestniczyli tam we Mszy Świętej sprawowanej w Kaplicy Cudownego Obrazu. Mszy Świętej przewodniczył abp Stanisław Nowak.
     We wtorek 17 grudnia w czasie Mszy Świętej roratniej miało miejsce przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju Ks. Kan. Krzysztofowi Ordziniakowi.
     Około godz. 17:15 harcerze wraz ze swoim proporcem stanęli w bramie wejściowej kościoła. Uczestniczące w roratach dzieci i ministranci ustawili się w szpaler wzdłuż kościoła. Następnie miało miejsce wprowadzenie Betlejemskiego Światła Pokoju. W czasie Mszy Świętej roratniej dzieci uczestniczą z lampionami, które mają rozświetlać mrok panujący w kościele. Odnosiło się wrażenie, że jeden z lampionów świecił jaśniej od pozostałych. Betlejemskie Światło Pokoju zapalane jest od lampki płonącej w Grocie Narodzenia Pana Jezusa. Przywożone jest przez skautów z Austrii. Polscy harcerze otrzymują je skautów ze Słowacji.
     Dzięki naszym harcerzom trafiło także do naszego kościoła. Od przekazanego przez harcerzy Betlejemskiego Światła Pokoju, Ks. Kan. Krzysztof Ordziniak zapalił najpierw świecę roratnią, tzw. roratkę, która symbolizuje Maryję, a następnie trzy świece na adwentowym wieńcu. Po zakończeniu Mszy Świętej wiele osób zabrało do swoich domów Betlejemskie Światło Pokoju. Ks. Kan. zapalał przyniesione przez wiernych lampiony ogniem od Światła przekazanego przez harcerzy. Stojące przy ołtarzu w kościele i zaniesione do naszych domów Betlejemskie Światło Pokoju przypomina nam, że Pan jest już blisko, naprawdę blisko. Będziemy dbać o to, by zaniesione do naszych domów Światło Betlejemskie nie zgasło do Uroczystości Bożego Narodzenia.
     Mobilizuje nas ono także do czuwania i oczekiwania wraz z Maryją na przyjście Pana. Dzięki naszym harcerzom mamy namiastkę Betlejem w naszym kościele, w naszych domach. Chociaż od Betlejem dzielą nas tysiące kilometrów stało się nam ono bliższe. Poczuliśmy, że Pan naprawdę jest już blisko. Czas prostować dla Niego nasze życiowe drogi, by Jezus mógł narodzić się w naszych sercach. W dniu rozpoczęcia rekolekcji adwentowych Betlejemskie Światło Pokoju pojawiło się także w naszym Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha.
     Harcerze zanieśli Betlejemskie Światło Pokoju do szkół, urzędów, zakładów pracy.
     Z Jasnej Góry harcerze wraz z przesłaniem pokoju zabrali Betlejemskie Światło Pokoju do różnych miejsc w naszym kraju. Przekażą je swoim rówieśnikom z Białorusi, Rosji, Ukrainy i Litwy. Takie jest przesłanie akcji, by Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do najodleglejszych zakątków świata.

Proponujemy przeczytać. Warto posłuchać!