Dzień Chorych w naszym Sanktuarium

11.08.2013r.

7 sierpnia rozpoczęliśmy Nowennę do Świętego Rocha i spotkania w ramach Szkoły u Świętego Rocha, które są formą duchowego przygotowania parafian do uroczystości odpustowych. W te przygotowania wpisuje się Dzień Chorych, który przeżywamy w Sanktuarium w niedzielę poprzedzającą uroczystości odpustowe. W tym roku spotkanie odbyło się 11 sierpnia. Na godzinę 15:00, na zaproszenie Ks. Kan. Krzysztofa Ordziniaka przybyły osoby chore i starsze wraz ze swoimi opiekunami. To dla nas wielkie świadectwo ich wiary, umiłowania Boga i naszego niebieskiego Patrona. Jakże często przybycie na to spotkanie wiązało się z pokonywaniem własnych słabości, bólu. Pokonali jednak te trudności, by stanąć przed obrazem swego Patrona, który w życiu ziemskim doświadczył cierpienia, zarówno fizycznego, jak i duchowego. Przybyli, by zaczerpnąć sił do dźwigania krzyża cierpienia, ale także by uczyć się od Świętego Rocha służby bliźnim.
     Staje się już tradycją w naszej parafii, że Mszę Świętą w intencji osób chorych i starszych sprawuje kapelan szpitala w Ostrowie Wlkp. Obecnie posługę tę pełni Ks. Piotr Juszczak.
     W czasie Mszy Świętej Ks. Piotr skierował do chorych i starszych specjalne słowo. Podkreślił, że spotkania chorych i cierpiących, którzy przez swoje życie niosą krzyż stają się tradycja w tym miejscu. Podkreślił, że chociaż człowiek nie nosi w swoim sercu pragnienia choroby i cierpienia to stanowią one nieodłączny element życia człowieka. Kaznodzieja powiedział m.in. „ Cierpimy, ponieważ jesteśmy ludźmi obdarzonymi uczuciami. Cierpimy, bo jesteśmy obdarzeni ciałem. Wpisane w życie cierpienie jest wielką próba dla każdego człowieka. Cierpienie może człowieka złamać, zniszczyć, może prowadzić do niepokoju, może prowadzić do zamknięcia się w sobie. Może prowadzić człowieka do utraty sensu życia. Cierpienie może prowadzić do rozpaczy, a nawet buntu przeciw Bogu, do wołania <>. Ale z drugiej strony cierpienie może być drogą w życiu człowieka do większej dojrzałości”. W dalszej części homilii Ks. Piotr podkreślił, że często cierpienie prowadzi człowieka do szukania Boga, do nawrócenia.
     Kontynuując swoje rozważanie Ks. Piotr powiedział: „Święty Roch to człowiek, który swoim życiu również doświadczył choroby, cierpienia. Przyjął wolę Pana Boga, oddał się woli Bożej. Przyjął chorobę i cierpienie. Swoim życiem uczy i nas, byśmy tak jak on, zawsze starali się przyjmować wolę Bożą, nawet wtedy gdy przychodzi nam to trudno”. Ksiądz Piotr podkreślił, że miejsce osób cierpiących jest szczególnie blisko Boga. Wskazał, że trzeba nadać swojemu cierpieniu jakiś sens, ofiarowując je w jakiejś konkretnej intencji. Ks. Piotr podkreślił, że z cierpiącymi jest Bóg, ale „Święty Roch uczy nas, że z cierpiącymi Siostrami i Braćmi mamy być i my. Święty Roch to ten, który szedł z pomocą drugiemu człowiekowi. Dlatego potrzeba byśmy i my byli blisko ludzi chorych, cierpiących. Obecność, uśmiech, dobre słowo, pomoc nie wymagają od nas wielkiego zaangażowania i sił , sprawia, że dla osoby cierpiącej choroba staje się lżejsza”. Na zakończenie Ks. Piotr zachęcał nas do wpatrywania się w przykład życia Świętego Rocha i naśladowania go. Wskazał, że współczesny świat potrzebuje świętych. Podkreślił, iż trzeba byśmy i my byli świętymi, bo do tego jesteśmy wezwani przez Boga.
     Dziękujemy z całego serca Księdzu Piotrowi, za te piękne, głębokie, ubogacające słowa skierowane do nas podczas tego niezwykłego spotkania w Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha.
     W czasie Mszy Świętej został udzielony Sakrament Chorych. Po Mszy Świętej zgodnie z wieloletnią tradycją została odprawiona Nowenna do Świętego Rocha. Była także okazja do oddania czci relikwiom naszego niebieskiego Patrona. Po Nowennie odbyło się spotkanie przy kawie, okazja do wspomnień uroczystości sprzed lat, okazja do wspólnego świętowania zbliżających się uroczystości odpustowych. Bo wiele osób przybędzie na to Wzgórze dopiero za rok, w niedzielę poprzedzającą uroczystości odpustowe. Dobrze, że z inicjatywy Księdza Kustosza w scenariuszu uroczystości odpustowych pojawił się ten wyjątkowy dzień, Dzień Chorych. Mamy w ten sposób możliwość podziękowania naszym chorym za ofiarowane w naszych intencjach modlitwy i cierpienia. Mamy okazję, by spotkać się z tymi, dzięki którym piękne i mające głęboki wymiar religijny zwyczaje zostały przekazane kolejnym pokoleniom. Chorzy, cierpiący i starsi są przecież skarbem Kościoła, są skarbem naszej parafii.