Pierwsza Encyklika Papieża Franciszka
Lumen Fidei

05.07.2013r.

5 lipca została zaprezentowana pierwsza encyklika Papieża Franciszka „ Lumen fidei”- Światło wiary. Jest to encyklika niezwykła, gdyż prace nad nią rozpoczął Benedykt XVI. Należy ponadto zwrócić uwagę, że encyklika ukazała się w niespełna cztery miesiące od rozpoczęcia pontyfikatu papieża Franciszka.      Tematyka encykliki wpisuje się w przeżywany w Kościele Rok Wiary. Słowa zawarte w encyklice są skierowane do każdego z nas i są zaproszeniem do pogłębionej refleksji nad naszą wiarą, sposobem jej przeżywania, ale także wezwaniem do jej odnowy.
     Już w pierwszych słowach encykliki znajdujemy wyjaśnienie jej tytuły. Czytamy m. in. „ ŚWIATŁO WIARY: tym wyrażeniem tradycja Kościoła nazwała wielki dar przyniesiony przez Jezusa, który tak oto przedstawia się w Ewangelii św. Jana: «Ja przyszedłem na świat jako światłość, aby nikt, kto we Mnie wierzy, nie pozostawał w ciemności» (J 12, 46). Również św. Paweł wyraża się tymi słowami: «Albowiem Bóg, Ten, który rozkazał ciemnościom, by zajaśniały światłem, zabłysnął w naszych sercach» (2 Kor 4, 6)” (Encyklika Lumen fidei,1 cyt.za: http://wiara.wm.pl/162617,Lumen- fidei- nowa- encyklika -papieza- Franciszka. html#axzz2YBO7nab4).
     W dalszej części encykliki Papież Franciszek podkreśla, „Kto wierzy, widzi; widzi dzięki światłu oświecającemu cały przebieg drogi, ponieważ przychodzi ono do nas od zmartwychwstałego Chrystusa, niezachodzącej nigdy gwiazdy porannej”(tamże).
     Papież podkreśla konieczność ponownego odkrycia światła wiary we współczesnym świecie. W kolejnych punktach encykliki Papież pokazuje nam przez historię wiary, wskazując, że jej znajomość jest nieodzownym elementem zrozumienia wiary.
     Określając istotę wiary chrześcijańskiej Papież Franciszek pisze: „Tak więc wiara chrześcijańska jest wiarą w Miłość pełną, w jej skuteczną moc, w jej zdolność przemieniania świata i wyjaśniania czasu: «Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam» (1 J 4, 16)”(Lumen fidei, 15).
     W encyklice wskazany jest związek między prawdą a wiarą. Uzasadniając potrzebę wskazania tego związku Papież pisze:„Przypominanie o więzi wiary z prawdą jest dziś bardziej niż kiedykolwiek potrzebne, właśnie z powodu kryzysu prawdy, jaki przeżywamy. We współczesnej kulturze często występuje tendencja do przyjmowania za jedyną prawdę tę związaną z techniką: prawdziwe jest to, co człowiek potrafi zbudować i zmierzyć dzięki swojej wiedzy; jest to prawdziwe, bo funkcjonuje, a tym samym czyni życie wygodniejszym i łatwiejszym”(Lumen fidei, 25).
     Wiele miejsca w encyklice Papież Franciszek poświecił problemowi przekazu wiary, akcentując rolę Kościoła, ale także rodziny w tym zakresie. Kościół przekazuje wiarę przede wszystkim poprzez wyznanie wiary, sakramenty, modlitwę, Dekalog.
     Akcentując rolę rodziny w przekazie wiary Papież pisze m.in. „ W rodzinie wiara towarzyszy wszystkim okresom życia, poczynając od dzieciństwa: dzieci uczą się pokładać ufność w miłości swoich rodziców. Dlatego jest ważne, aby rodzice dbali o wspólne praktykowanie wiary w rodzinie, towarzyszyli dojrzewaniu wiary dzieci” (Lumen fidei, 53). Papież zwraca w encyklice uwagę na rolę wiary w życiu społecznym i relacjach międzyludzkich. Wskazuje także na ważną rolę wiary w przeżywaniu i doświadczaniu cierpienia.
     Niech zachętą do pracy nad pogłębienia naszej wiary będą słowa modlitwy kończące encyklikę: „Matko, wspomóż naszą wiarę! Otwórz nas na słuchanie Słowa, byśmy rozpoznali głos Boga i Jego wezwanie. Obudź w nas pragnienie, by iść za Nim, wychodząc z naszej ziemi i przyjmując Jego obietnicę. Pomóż nam, abyśmy pozwolili dotknąć się przez Jego miłość, byśmy mogli dotknąć Go wiarą. Pomóż nam w pełni Mu się zawierzyć, wierzyć w Jego miłość, zwłaszcza w chwilach zgryzoty i krzyża, gdy nasza wiara wezwana jest do dojrzewania. Zasiewaj w naszej wierze radość Zmartwychwstałego. Przypominaj nam, że ten, kto wierzy, nie jest nigdy sam. Naucz nas patrzeć oczami Jezusa, aby On był światłem na naszej drodze. Niech to światło wiary wzrasta w nas coraz bardziej, aż nadejdzie ten dzień bez zmierzchu, którym jest sam Chrystus, Twój Syn, nasz Pan!”(Lumen fidei, 60).
     Pochylmy się w Roku Wiary nad tekstem pierwszej encykliki Papieża Franciszka „Lumen fidei”. To doskonała okazja, by odpowiedzieć sobie na pytanie o to jaka jest nasza wiara i szukać wskazówek, co możemy uczynić, by na nowo odkryć Jezusa, który jest Drogą, Prawdą i Życiem.
     Panie przymnóż nam wiary! Niech w tym pomnażaniu pomocne nam będą słowa encykliki Papieża Franciszka!

Tekst encykliki można pobrać na: