Byliśmy na Koronacji Matki Bożej
na Pólku pod Bralinem

07.09.2013r.

Niezwykle podniosła uroczystość odbyła się 7 września na Pólku pod Bralinem. Uczestniczyli w niej także nasi parafianie wraz z Ks. Kan. Krzysztofem Ordziniakiem.
     Tu na Pólku od stuleci odbiera cześć w łaskami słynącym wizerunku Matka Boża. Przed dwoma laty Ks. Bp Stanisław Napierała ogłosił dekret ustanawiający kościół odpustowy na Pólku Sanktuarium.
     Dziś w Sanktuarium na Pólku odbyła się uroczystość papieskiej koronacji Najświętszej Maryi Panny z Dzieciątkiem Jezus. Msza Święta z obrzędem koronacji papieskiej rozpoczęła się o godz. 11:00. Poprzedziło ją czuwanie modlitewne.
     Przed rozpoczęciem Mszy Świętej przybyłych gości i pielgrzymów przywitał Kustosz Sanktuarium Ks. prałat dr Dariusz Smolnik oraz Wójt Gminy Bralin.
     Następnie chór wykonał Gaude Mater. Po zakończeniu śpiewu z Sanktuarium wyruszyła procesja z obrazem na miejsce uroczystej koncelebry.
     Tu Ks. Kardynała Henryka Gulbinowicza, przybyłych na uroczystość Ks. Arcybiskupów, Biskupów, Kapłanów, przedstawicieli władz samorządowych, pielgrzymów przywitał pasterz naszej diecezji Ks. Bp Edward Janiak.
     Uroczystej Mszy Świętej przewodniczył Ks. Kard. Henryk Gulbinowicz, a homilię wygłosił Ks. Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź.
     Ks. Abp podkreślił, że kult Maryi trwa na tej ziemi od setek lat. Zwrócił także uwagę na znaczenie uroczystości, w której uczestniczymy. Podkreślił, że jest to dzień radości Kościoła Kaliskiego, ale także całego Kościoła, gdyż jak powiedział: „Maryja przyniosła Boga na świat”. Podkreślił, przywołując słowa Jana Pawła II, że „Maryja jest tą, która pielgrzymuje w wierze ze swoim Synem Jezusem Chrystusem. Strażniczka wiary”. Kaznodzieja podkreślił, że błogosławi Maryję, także polska ziemie, która jest z Nią związana węzłem miłości. Wskazał, że dzisiejsza uroczystość wyrasta właśnie z tej szczególnej więzi z Maryją, do której mieszkańcy tej ziemi pielgrzymują od pokoleń, Jej powierzają wszystkie trudne sprawy, ale także dziękują za otrzymane łaski. Tu szukają mocy, jak zaakcentował Ks. Abp także mocy wiary. W dalszej części homilii ks. Arcybiskup wskazał, że koronacja jest wydarzeniem niezwykłym, szczególnym, rzadkim. Zapytał, „czymże jest korona, która zostanie dziś włożona na skroń Maryi? To prastary symbol panowania, królewskiej godności poczynając od XVI wieku upowszechnił się (...) zwyczaj koronowania łaskami słynących wizerunków Matki Bożej. Przez ten akt w duchu wiary Kościół pragnie podkreślić niezwykła macierzyńską godność.(...) Maryja wie o wszystkim co się dzieje w naszym życiu i wspiera nas macierzyńską miłością w życiowych doświadczeniach. Jest to w wymiarze narodów, jest to w wymiarze Kościołów lokalnych”. Kontynuując swoje rozważania Ks. Abp zaapelował: „ Trwajcie mocni w wierze, jak wasi ojcowie, bo jesteście dziedzicami tego wspaniałego dziedzictwa”.
     Kaznodzieje przypomniał, że dzień 7 września Papież Franciszek proklamował dniem postu i pokuty w intencji pokoju na świecie.
     Po homilii został odczytany dekret Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów upoważniający Biskupa Kaliskiego na dokonanie Papieskiej Koronacji. Następnie odmówiona została modlitwa dziękczynna nad koronami. Dokonano poświęcenia koron i berła. Potem nastąpił oczekiwany przez wszystkich moment włożenia na skronie Matki Bożej i Jej Boskiego Aktu koronacji wizerunku Matki Bożej Pólkowskiej i Dzieciątka Jezus dokonał Arcybiskup Stanisław Gądecki Metropolita Poznański i Biskup Edward Janiak, Biskup Kaliski i kustosz Sanktuarium na Pólku. Korony na dzisiejszą uroczystość zostały pobłogosławione przez Papieża Franciszka 1 maja 2013 roku podczas pielgrzymki Diecezji Kaliskiej do Rzymu.
     Przed zakończeniem uroczystości Ks. Kustosz Sanktuarium odczytał Akt Ślubowania Rozwijania Kultu Matki Bożej. Po końcowym błogosławieństwie procesja z wizerunkiem Matki Bożej Pólkowskiej z Dzieciątkiem wróciła do Sanktuarium.
     Pięknie w promieniach słońca lśniły korony na skroniach Maryi i Dzieciątka Jezus. Modlitewna zaduma, wzruszenie i radość towarzyszyły zgromadzonym pielgrzymom. A Pan przygotował na tę niezwykłą uroczystość piękną pogodę.
     Matko Boża Pólkowska, ukoronowana w Roku Wiary, prosimy: Przymnóż nam wiary!

Relacje z uroczystości koronacji można obejrzeć i wysłuchać na :