Nowenna do Świętego Rocha

Odpust tuż, tuż...
7 sierpnia rozpoczynamy
Nowennę do Świętego Rocha

Gdy na kartkach kalendarza pojawia się sierpień to dla naszej wspólnoty znak, że szybkimi krokami zbliża się jeden z najważniejszych dla nas dni, dzień odpustu ku czci Świętego Rocha. Od stuleci patronuje kościołowi na Cmentarnym Wzgórzu, który w 2011 roku został ustanowiony Diecezjalnym Sanktuarium Świętego Rocha.
     Na ten niezwykły dzień chcemy przygotować nie tylko nasze domostwa, Sanktuarium i jego otoczenie, ale przede wszystkim nasze serca. Tak jak nasi przodkowie codziennie od 7 sierpnia o godz. 18:30 będziemy się spotykali w Sanktuarium na Mszy Świętej, po której odprawiana będzie Nowenna do Świętego Rocha. Jest ona formą naszego duchowego przygotowania do uroczystości odpustowych. Tak wiele łask otrzymujemy za wstawiennictwem naszego Niebieskiego Patrona, niech udział w Nowennie będzie świadectwem naszej wiary, wierności tradycji przodków, ale także okazją do dziękczynienia za wszelkie doświadczane dobro. Święty Roch jest Patronem codziennych trudnych spraw, więc przynieśmy na Nowennę wszystkie nasze radości i troski, złóżmy je przed Jego obrazem, a On zaniesie je wszystkie przed Boży tron.
     W okresie bezpośrednio poprzedzającym uroczystości odpustowe jest także ciekawa propozycja dla naszych młodych parafian na pogłębienie więzi z Bogiem, naszym Niebieskim Patronem i ludźmi.
     7 sierpnia o godz. 10:00 w Sanktuarium rozpoczynają się spotkania w „Szkole u Świętego Rocha”. Z inicjatywą tych spotkań wyszedł w ubiegłym roku Kustosz Sanktuarium, Ks. Kan. Krzysztof. Spotkania te będą się odbywać przez osiem kolejnych dni. Będzie wspólna Nowenna do Świętego Rocha, czas na wspólny śpiew, zabawę, pracę. Będzie sporo atrakcji, spotkań z ciekawymi ludźmi, ale także pochylanie się nad postacią naszego niebieskiego Patrona. Jeśli to ma być szkoła to będzie nauka. Nie będzie jednak ocen, bo w tej szkole każdy uczy się dla siebie. Można mieć jednak nadzieję, że spotkania przybliżą naszym młodym parafianom postać Świętego Rocha, pomogą dostrzec wartości, którymi kierował się w życiu. Młodzi ludzie potrzebują wzorów osobowych. Takim wzorem może, a wręcz powinien być dla nich nasz Patron. Hasło, którym kierował się w życiu „kocham i służę” jest wciąż aktualne. Spotkania te mają jeszcze jeden ważny cel. W wieczornej Nowennie uczestniczyli przede wszystkim dorośli, spotkania w „Szkole u Świętego Rocha” mają zachęcić młodych ludzi do uczestnictwa w Nowennie, a także bardziej świadomego przeżywania uroczystości odpustowych
     Szkoła ma przygotować młodych ambasadorów kultu Świętego Rocha w naszym środowisku, ma rozmiłować ich w nabożeństwie do naszego Patrona. Jeśli się to uda możemy być pewni, że i za dwadzieścia, trzydzieści i więcej lat popłyną z Sanktuarium ku niebu słowa:

O ŁASKĘ SILNEJ I UFNEJ WIARY DLA CAŁEJ NASZEJ WSPÓLNOTY- PROSIMY CIĘ ŚWIĘTY ROCHU
     ZA TWOJĄ SZCZEGÓLNĄ OPIEKĘ NAD NASZĄ WSPÓLNOTĄ PARAFIALNĄ- DZIĘKUJEMY, CI ŚWIĘTY ROCHU
     GDY SŁABNIE NASZA WIARA, NADZIEJA I MIŁOŚĆ-ŚWIĘTY ROCHU BĄDŹ PRZY NAS I WSPIERAJ NAS!

Zajrzyj na strony: