HOME
Kościół Św. Trójcy
Sanktuarium Św. Rocha
Biuro parafilne
Cmentarz Parafialny
Osoby w Parafii
Liturgia słowa
Grupy Duszpasterskie
Kapliczki w Mikstacie
Park Parafialny
Dobre Strony









Uroczystości Odpustowe Ku Czci Świętej Agaty

10.02.2013r.


     Co prawda liturgiczne wspomnienie Świętej Agaty obchodzimy 5 lutego, ale jest już tradycja w naszej wspólnocie parafialnej, że właśnie w niedzielę odbywają się uroczystości odpustowe. Tak więc i w tym roku w niedzielę 10 lutego przeżywać będziemy parafialne święto – odpust. Tradycyjnie już, bo trzeba powiedzieć, że to już tradycja, sumę odpustową będą koncelebrowali o godz. 11:00 Księża z Domu Jana Pawła II w Ostrowie Wielkopolskim. W owocnym i głębokim przeżywaniu uroczystości ku czci Świętej Agaty pomoże nam Ks. Kan. Lucjan Kucharski, mieszkający w Domu Księży Emerytów, który w tym dniu będzie głosił kazania. To dla nas wielka radość, gościć zasłużonych dla naszej Diecezji Kapłanów, tym bardziej, że wielu z nas korzysta w I Piątki Miesiąca z Ich posługi w konfesjonale i uczestniczy w sprawowanej przez nich Mszy Świętej. Dziękujemy im serdecznie za tę posługę, za Ich obecność, za dzielenie się z nami doświadczeniem i mądrością życiową. Niech Święta Agata, której uroczystość od lat uświetniają swoją posługą i obecnością wyprasza Im łaskę zdrowia i siły, by jak najdłużej mogli służyć Bogu i ludziom.
     Zgodnie z tradycją w czasie uroczystości odpustowej zostanie poświęcony chleb i woda.
     W tym szczególnym czasie warto przypomnieć kilka faktów z życia Świętej Agaty.
     „Agata (etymologicznie: "dobrze urodzona, ze szlachetnego rodu") zwana Sycylijską jest jedną z najbardziej czczonych w chrześcijaństwie świętych. Wiadomości o niej mamy przede wszystkim w aktach jej męczeństwa. W pierwszych wiekach chrześcijaństwa istniał bowiem zwyczaj, że sporządzano akta męczenników; większość z nich nie doczekała do naszych czasów. Akta męczeństwa Agaty pochodzą dopiero z V wieku. Według opisu męczeństwa Agata urodziła się w Katanii na Sycylii ok. 235 r. Po przyjęciu chrztu postanowiła poświęcić się Chrystusowi i żyć w dziewictwie. Jej wyjątkowa uroda zwróciła uwagę Kwincjana, namiestnika Sycylii. Zaproponował jej małżeństwo. Agata odmówiła, wzbudzając w odrzuconym senatorze nienawiść i pragnienie zemsty. Trwały wówczas prześladowania chrześcijan, zarządzone przez cesarza Decjusza. Kwincjan aresztował Agatę. Próbował ją zniesławić przez pozbawienie jej dziewiczej niewinności, dlatego oddał ją pod opiekę pewnej rozpustnej kobiety, imieniem Afrodyssa. Kiedy te zabiegi spełzły na niczym, namiestnik skazał Agatę na tortury, podczas których odcięto jej piersi. W tym czasie miasto nawiedziło trzęsienie ziemi, w czasie którego zginęło wielu pogan. Przerażony namiestnik nakazał zaprzestać mąk, gdyż dostrzegł w tym karę Bożą. Ostatecznie Agata poniosła śmierć, rzucona na rozżarzone węgle, 5 lutego 251 r.Jej ciało chrześcijanie złożyli w bezpiecznym miejscu poza miastem. Papież Symmachus (+ 514) wystawił ku jej czci w Rzymie przy Via Aurelia okazałą bazylikę. Kolejną świątynię w Rzymie poświęcił jej św. Grzegorz Wielki w roku 593. Wreszcie papież Grzegorz II (+ 731) przy bazylice św. Chryzogona na Zatybrzu wystawił ku jej czci trzeci rzymski kościół. Dowodzi to wielkiej czci, jaką otaczano ją w owych czasach. Obecnie ciało Agaty znajduje się w katedrze w Katanii. Wielkiej czci doznają jej relikwie, m.in. welon, dzięki któremu, jak niesie podanie, Katania niejeden raz miała doznać ocalenia. W dzień św. Agaty w niektórych okolicach poświęca się pieczywo, sól i wodę, które mają chronić ludność od pożarów i piorunów. Poświęcone kawałki chleba wrzucano do ognia, by wiatr odwrócił pożar w kierunku przeciwnym. W dniu jej pamięci karmiono bydło poświęconą solą i chlebem, by je uchronić od zarazy. Św. Agata jest patronką Sycylii, miasta Katanii oraz ludwisarzy. Wzywana przez kobiety karmiące oraz w chorobach piersi.
     W ikonografii św. Agata przedstawiana jest w długiej sukni, z kleszczami, którymi ją szarpano. Atrybutami są: chleb, dom w płomieniach, korona w rękach, kość słoniowa - symbol czystości i niewinności oraz siły moralnej, palma męczeńska, obcięte piersi na misie, pochodnia, płonąca świeca - symbol Chrystusa”   1  
     Tak wiele pięknych tradycji świadczących o głębokiej wierze i zaufaniu Bogu związanych jest ze wspomnieniem Świętej Agaty. Jedno z przysłów mówi: „Gdzie Święta Agata, bezpieczna tam chata”, a przecież to uroczystość świadczy o tym, że patronuje Ona naszej wspólnocie, jest w niej obecna, Jej kult pozostaje żywy w naszej wspólnocie. Pozostańmy mu wierni do końca naszych dni! Przekażmy go kolejnym pokoleniom!
     Jak możemy przeczytać w książce poświęconej Jej kultowi: „ choć przeminęło tak wiele czasu, cześć dla Agaty i pamięć o niej pozostały. Bowiem ta Dobra Święta zaczęła sprzyjać zwłaszcza zwykłemu ludowi, spieszyć mu z pomocą w kataklizmach i w niedoli. Także ludzie znojnej pracy, częstokroć niebezpiecznej, uciekali się do niej i czuli jej skuteczną opiekę”  2  
     Jej opieki i wsparcia doświadczamy także nadal i my. Prośmy więc w tym szczególnym dniu:

Modlitwa przez wstawiennictwo świętej Agaty

Wszechmogący Boże,
niech nam wyprosi Twoje miłosierdzie
święta Agata, dziewica i męczennica,
która podobała się Tobie, dzięki męczeństwu
i poświęconej Tobie czystości.
Przez zasługi świętej Agaty, naszej patronki,
błagamy Cię Boże, umacniaj nas,
abyśmy nie zrażali się nigdy trudnościami i bólem,
lecz by nasza miłość hartowana w cierpieniu jak w ogniu
rozgrzewała serca innych i wiodła nas do Ciebie.
Wszechmogący Boże,
niech święta Agata wstawia się za nami
i naszymi bliskimi,
wyjednuje nom potrzebne laski,
opiekuje się nami
i chroni od wszelkich niebezpieczeństw.
Przez Chrystusa Pana naszego.

Amen.  3  

O Świętej Agacie można także przeczytać na:

http://www.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/z-zycia-kosciola/art,8882,sw-agaty-swiecenie-soli-chleba-i-wody.html
http://www.swieta.biz.pl/?p=54
http://www.swieta.biz.pl/?p=54
http://www.deon.pl/czytelnia/ksiazki/art,308,legenda-o-swietej-agacie,strona,1.html
http://www.deon.pl/religia/swiety-patron-dnia/art,128,swieta-agata-piekno-czystosci.html
http://adonai.pl/ludzie/?id=43
http://martyrologium.blogspot.com/2010/02/sw-agata-z-sycylii.html
http://ekai.pl/wydarzenia/liturgia/x63329/kosciol-wspomina-sw-agate/




Copyright (c) 2012 - 2013 Parafia Św. Trójcy - Św. Rocha w Mikstacie