Nasze Sanktuarium Nawiedzili
Pielgrzymi Z Rzeszowa

24.07.2013r.

24 lipca w godzinach popołudniowych nasze Sanktuarium nawiedziła licząc 50 osób grupa pielgrzymów. Przybyli tu wraz z ks. Grzegorzem Wojnarem z dalekiego Rzeszowa. Jednak, mimo setek dzielących nasze parafie kilometrów okazało się, że jest coś, a właściwie KTOŚ, kto nas łączy. To postać patrona Świętego Rocha. Pielgrzymi przybyli bowiem z parafii pw. Świętego Rocha w Rzeszowie –Słocinie.
     Oczywiście jeżeli w Sanktuarium pojawia się grupa pielgrzymów to nie może na Wzgórzu zabraknąć Kustosze tego miejsca, Ks. Kan. Krzysztofa Ordziniak. Postaci Świętego Rocha nie trzeba było przybliżać pielgrzymom, bo jest im ona dobrze znana. Z zaciekawieniem pielgrzymi wysłuchali genezy budowy kościoła pw. Świętego Rocha. Ks. Kustosz zwrócił uwagę na znajdujące się w Sanktuarium obrazy. Nie mogło oczywiście zabraknąć opowieści o naszych uroczystościach odpustowych, zwłaszcza o odbywającym się u nas obrzędzie błogosławieństwie zwierząt. Takiej atrakcji w parafii w Rzeszowie niestety nie ma.
     Ponadto Ks. Kan. podzielił się z pielgrzymami doświadczaniem obecności Świętego Rocha w swoim życiu. Zrobił to w sposób niezwykle przekonywujący, bo wśród pielgrzymów dały się słyszeć głosy: „ ale ten wasz Ksiądz Proboszcz kocha tego Rocha”.
     Pielgrzymi wchodząc do Sanktuarium dzielili się spostrzeżeniami, inny ten Święty Roch, niż u nas w Słocinie. Jednak, jak później podkreślił Ks. Grzegorz, Święty Roch jest ten sam i w Mikstacie i w Słocinie i w wielu miejscach w naszym kraju, różnie jest jednak przedstawiany.
     Zaciekawienie pielgrzymów wywołał nasz „mobilny” konfesjonał. Był oczywiście i czas na odkrycie najnowszych kart historii naszego Sanktuarium. Zachwyciło to nasze Sanktuarium swoim urokiem przybyłych pielgrzymów.
Po zwiedzeniu Sanktuarium była chwila na odpoczynek w cieniu otaczających je drzew.
     Po krótkim odpoczynku pielgrzymi powrócili do Sanktuarium. Tu ich opiekun duchowy Ks. Grzegorz sprawował Mszę Świętą. Na wstępie zachęcił wszystkich pielgrzymów, by u stóp Świętego Rocha złożyli swe podziękowania, prośby, wszystkie radości i troski, by pamiętali o wszystkich, którym obiecali modlitwę. Po Mszy Świętej pielgrzymi wspólnie odmówili modlitwę do Świętego Rocha.
     Po Mszy Świętej była możliwość oddania czci relikwiom Świętego Rocha. Był jeszcze czas na pamiątkowe zdjęcie. Pielgrzymi nawiedzili także nasz kościół farny pw. Świętej Trójcy.
     A potem niestety, musieli wyruszać w dalszą drogę, taki jest już los pielgrzyma. Cieszymy się, że na ich pielgrzymim szlaku znalazło się nasze Sanktuarium, cieszymy się, że kult Świętego Rocha rozwija się w najodleglejszych zakątkach naszego kraju. Dziękujemy za ich świadectwo wiary i za te słowa zachwytu: „Niesamowity jest urok i atmosfera drewnianych, starych kościółków”.
     Mamy nadzieję, że pielgrzymi dobrze czuli się w naszym Sanktuarium, że znaleźli tu czas na chwilę modlitewnej refleksji, ale i odpoczęli przed dalszą czekającą ich drogą.