Uczciliśmy 95.
Rocznicę Odzyskania Niepodległości

11.11.2013r.

„Boże, coś Polskę przez tak liczne wieki, Otaczał blaskiem potęgi i chwały,
Coś ją osłaniał tarczą swej opieki, Od nieszczęść, które przygnębić ją miały!
Przed Twe ołtarze zanosim błaganie: Ojczyznę wolną pobłogosław Panie!”(pieśń)

„Przed Twe ołtarze zanosim błaganie: Ojczyznę wolną pobłogosław Panie” – te słowa pieśni doskonale oddają pragnienia serc ludzi, którzy 11 listopada o godz. 10:30 uczestniczyli we Mszy Świętej. W tym dniu obchodziliśmy 95 Rocznice Odzyskania Niepodległości przez Polskę w 1918 roku. To dzień szczególny, dzień zadumy nad naszą Ojczyzną, ale także modlitwy o jej pomyślność. Mszy Świętej koncelebrowanej przewodniczył Ks. Kan. Krzysztof Ordziniak. Współcelebransami byli Ks. Kan. Grzegorz Klapa oraz Ks. Jacek Krzemiński, który wygłosił kazanie. W słowie skierowanym do zebranych zwrócił uwagę na różne wymiary i przejawy patriotyzmu. Zwrócił uwagę na potrzebę umiłowania i szacunku dla Ojczyzny, gdyż jest ona naszą matką. Podkreślił, że bycie Polakiem to powód do dumy. Zaakcentował znaczenie takich wartości jak: Bóg- Honor- Ojczyzna w historii naszego kraju, podkreślając ich aktualność w czasach współczesnych. W końcowej części homilii kaznodzieja podkreślił znaczenie małej Ojczyzny. Powiedział, że nasza postawa patriotyczna wyraża się w codziennym sumiennym wypełnianiu swoich obowiązków.
     Ks. Kan. Krzysztof Ordziniak przypomniał, że patronem naszej małej Ojczyzny jest Święty Roch, dlatego przed końcowym błogosławieństwem została odmówiona modlitwa do niebieskiego Patrona miasta.
     W uroczystej Mszy Świętej sprawowanej za Ojczyznę uczestniczyli m.in. przedstawiciele władz miasta, strażacy ze swoim sztandarem, poczty sztandarowe szkoły podstawowej i gimnazjum. Nie zabrakło także harcerzy, którzy czynnie uczestniczą w uroczystościach naszej społeczności lokalnej. Ponadto harcerze przygotowali biało-czerwone kotyliony, które przypinali udającym się na Mszę Święta. Warto zauważyć liczny udział parafian w tych uroczystościach o charakterze religijno-patriotycznym.
     Po Mszy Świętej uczestnicy uroczystości rocznicowych udali się na Rynek pod figurę Najświętszego Serca Jezusowego. Tu odegrany został hymn narodowy. Poszczególne delegacje złożyły pod pomnikiem kwiaty, zapalono znicze. Trasę przemarszu zabezpieczali niezastąpieni w takich sytuacjach strażacy. Uroczystość uświetniła nasza Orkiestra Parafialna.
     O godz. 17:30 w sali kominkowej odbyło się spotkanie, na które zaprosił parafian Ks. Kan. Krzysztof Ordziniak. Tu miała miejsce prelekcja dotycząca budowy i historii naszego kościoła farnego pw. Świętej Trójcy. Najważniejszym punktem spotkania było otwarcie wystawy „W krwawym polu srebrne ptaszę … o czym mówią pieśni powstania styczniowego”. Wystawa została przygotowana przez Powiatową Bibliotekę Publiczną w Wieruszowie w ramach w ramach projektu „Dialog z przeszłością” i dofinansowana przez Muzeum Historii Polski realizującego program „Patriotyzm jutra”. Z inicjatywy naszego Ks. Proboszcza ekspozycja została wypożyczona i zaprezentowana w Mikstacie w związku z obchodami 95. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę i 150 Rocznicy Wybuchu Powstania Styczniowego. Na wystawę składa się 18 kompozycji graficznych prezentujących teksty pieśni z okresu Powstania Styczniowego, które zawierają także komentarz przybliżając okoliczności ich stworzenia, związane z nimi postacie i bitwy. Ilustrowane są one rycinami i fotografiami z czasów Powstania Styczniowego.
     Należy wyrazić słowa uznania dla osób, które przygotowały wystawę. To niewątpliwie ciekawa forma przekazu wiedzy historycznej. Doskonale się wpisuje w przesłanie pozostawione nam przez Bł. Jana Pawła:
     „ zanim stąd odejdę, proszę was, abyście całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię „Polska”, raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością — taką, jaką zaszczepia w nas Chrystus na chrzcie świętym,
— abyście nigdy nie zwątpili i nie znużyli się, i nie zniechęcili,
– abyście nie podcinali sami tych korzeni, z których wyrastamy”.

Zdjęcia z Uroczystości