HOME
Kościół Św. Trójcy
Sanktuarium Św. Rocha
Biuro parafilne
Cmentarz Parafialny
Osoby w Parafii
Liturgia słowa
Grupy Duszpasterskie
Kapliczki w Mikstacie
Park Parafialny
Dobre Strony









Spotkanie Kustoszów w Sanktuarium
Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej
w Rokitnie

19_21.09.2013r.


     Już po raz kolejny, w trzecim tygodniu września, w dniach od 19-21 odbyło się Spotkanie Kustoszów Sanktuariów Polskich i Sympozjum Polskiego Towarzystwa Mariologicznego. Tym razem na miejsce spotkania wybrano piękne sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie w Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej.
     Tegorocznemu spotkaniu w Roku Wiary towarzyszyło hasło „Wierzyć z Maryją i jak Maryja”. Na spotkanie i sympozjum przybyli mariolodzy i kustosze sanktuariów z różnych stron naszego kraju.
     Udał się tam także kustosz naszego Diecezjalnego Sanktuarium Świętego Rocha Ks. Kan. Krzysztof Ordziniak. Chociaż, od czasu wydania Dekretu o ustanowieniu sanktuarium, minęły dopiero dwa lat, to należy podkreślić, że dzięki zaangażowaniu Ks. Kustosza, który poszukuje różnych form kultu Świętego Rocha dynamicznie się ono rozwija. Zorganizowane w Rokitnie spotkanie stanowiło doskonałą okazję do wymiany doświadczeń i podjęcia refleksji nad zadaniami sanktuariów w czasach współczesnych.
     W czwartkowy wieczór po zwiedzaniu Sanktuarium uczestnicy Sympozjum uczestniczyli w modlitwie różańcowej i Apelu Jasnogórskim, który poprowadził gospodarz miejsca Kustosz Sanktuarium Matki Bożej Rokitniańskiej Ks. Józef Tomiak.
      Otwarcia sympozjum dokonał O. prof. UKSW dr hab. Grzegorz Bartosik OFMconv, Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Mariologicznego.
     Sympozjum zostało podzielone na trzy sesje, w trakcie których zostało wygłoszonych 7 referatów.
     Jako pierwszy zabrał głos Ks. prof. dr hab. Janusz Królikowski z Tarnowa, który w swoim referacie przybliżył zebranym genezę tematu „ Wiara Maryi”. Drugi referat pt. „Maryja – Świadek i wzór wiary. Teologiczne implikacje wiary Maryi” wygłosił Ks. prof. dr hab. Janusz Lekan reprezentujący KUL. Z kolei problem „Wiary celebrowanej z Maryją w oparciu o „Zbiór Mszy o Najświętszej Maryi Pannie“ podjął w swym wystąpieniu O. dr Piotr Polek OSPPE z Jasnej Góry. Po trzecim referacie odbyła się ożywiona dyskusja.
     O godz. 12:00 w Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej sprawowana była Msza Święta, której przewodniczył Ks. Bp dr Stefan Regmunt, który także wygłosił homilię, w której nawiązał do obchodzonego w tym dniu wspomnienia świętych męczenników koreańskich. Ks. Bp nawiązał do obecnej sytuacji Kościoła w Korei. Podkreślił świadectwo męczeństwa wspominanych w tym dniu świętych, podkreślając potrzebę zaangażowania w przekazywanie wiary dziś. Zwrócił uwagę, iż przekaz wiary uczy współpracy z innymi. Podkreślił, że w swojej posłudze należy wsłuchiwać się głos w Ducha Świętego, przyglądać wierze Maryi, która pokazuje jak zbliżyć się do jej Syna. Ks. Bp podkreślił, że sanktuaria, które są miejscem szczególnej obecności Boga potrzebują posługujących w nich z oddaniem kapłanów.
     Po obiedzie na uczestników sympozjum czekała miła niespodzianka- nawiedzenie Kalwarii Rokitniańskiej, która jest jedynym tego typu obiektem sakralnym w Zachodniej Polsce. Dotychczas zostało wybudowanych 25 stacji.
     W godzinach popołudniowych odbyło się spotkanie Kustoszów Sanktuariów Polskich i członków Polskiego Towarzystwa Mariologicznego. Był to czas poświęcony na wymianę doświadczeń, a także dzielenie się informacjami o inicjatywach podejmowanych w Roku Wiary w poszczególnych sanktuariach.
Przed uczestnikami Sympozjum tego dnia była jeszcze jedna sesja, w której zostały wygłoszone dwa referaty. Pierwszy, „Muzyczna ikona Maryi a wiara” wygłosił Ks. dr Stanisław Garnczarski z      Tarnowa, drugi „Maryjna perspektywa Nowej Ewangelizacji” Ks. prof. dr hab. Edward Sienkiewicz z Koszalina.
     Apel Jasnogórski w piątkowy wieczór poprowadził O. Stanisław Przepierski OP.
     Sobotę uczestnicy Sympozjum rozpoczęli Mszą Świętą, której przewodniczył Ks. Bp Jan Zając, który jest Przewodniczącym Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Sanktuariów, a jednocześnie Kustoszem Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach. Ks. Bp skierował do zebranych słowo Boże, w którym zwrócił uwagę na umiejętność słuchania. Nawiązał także do zaangażowania woli i serca, które potrzebne są do wsłuchiwania się w wolę Bożą. Wskazał na Maryję, jako przykład Tej, która potrafiła usłyszeć głos Boga i wypełniać Jego wolę. Ks Bp nawiązując do powołania apostolskiego św. Mateusza podkreślił różne wymiary posługi spełnianej w Kościele.
     W sobotę odbyła się trzecia, ostatnia już sesja w ramach tegorocznego Sympozjum. Pierwszy referat pt. „Wizualizacja wiary na przykładzie ikon maryjnych” został przygotowany przez Ks. prof. dr hab. Karola Klauzę z Lublina i Dr Krystynę Stawecką z Supraśla. Drugi, „Sanktuarium maryjne jako szkoła wiary” wygłosił Ks. dr Janusz Kumala z Sanktuarium w Licheniu Stary.
     Nasz kościół pw. Świętego Rocha na Mikstackim Wzgórzu dopiero od niedawna rozpoczął zapisywanie nowego rozdziału w swej ponad trzystuletnie tradycji. Udział Ks. Kustosza już po raz kolejny w Spotkaniu Kustoszów Sanktuariów pokazuje, że leży Mu na sercu dalszy jego rozwój. Takie spotkania inspirują do podejmowania nowych inicjatyw duszpasterskich, pokazując jednocześnie, że trud i zaangażowanie z czasem wydają obfity plon. Nasze niewielkie, ale pełne uroku Sanktuarium przyciąga coraz liczniejsze rzesze pielgrzymów, a odpust Świętego Rocha z odbywającym się obrzędem błogosławieństwem zwierząt sprawia, że coraz więcej się o nim mówi i pisze.
     Sanktuarium „żyje” wtedy, gdy przybywają do niego pielgrzymi, ta myśl często pojawiała się w wypowiedziach Kustoszów Sanktuariów w czasie spotkania.
     Stała się ona dla Księdza Kustosz Krzysztofa inspiracją do zaproponowania parafianom wyruszenia na pielgrzymi szlak. Wyruszymy 15 i 16 października Szlakiem Sanktuariów Maryjnych i Świętych Pańskich. Nawiedzimy także Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie. Przywieziemy do Jej stóp wszystkie nasze radości i troski, a Ona cierpliwie ich wysłucha. Przyjedziemy, by się od Niej uczyć cierpliwość i słuchania Boga i człowieka .


Warto zajrzeć na:

http://www.rokitno.org/rokitno/




Copyright (c) 2012 - 2013 Parafia Św. Trójcy - Św. Rocha w Mikstacie