46. Tydzień Modlitw O Trzeźwość Narodu

10-16.02.2013r.

Już po raz 46 przeżywamy Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. W tym roku przebiega on pod hasłem: „Ojciec - świadek wiary i trzeźwości”.
     „Celem Tygodnia jest włączenie wiernych w nurt przebłagania Boga za pijaństwo i inne grzechy, a także wyproszenie łaski przemiany dla tych, którzy poniżają swoją godność przez trwanie w nałogach. Jest to czas refleksji, modlitwy i pokuty w intencji tych, którzy nadużywają napojów alkoholowych”(za: http://www.duszpasterstwotrzezwosci.pl/).
     W czasach współczesnych akcentuje się rolę i znaczenie ojca w rodzinie. Podkreśla się, że dla prawidłowego rozwoju dziecka niezbędna jest obecność i zaangażowanie w proces wychowania obojga rodziców. Przeżywamy Rok Wiary, hasło Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu nawiązuje do niezastąpionej roli ojca w przekazywaniu dzieciom wiary i kształtowaniu postaw trzeźwości. Dla prawidłowego rozwoju religijnego dziecka niezbędny jest przykład wiary rodziców, a zwłaszcza ojca. Jak podkreślają psychologowie religii, aby u dziecka ukształtował się właściwy obraz Boga konieczne są właściwe relacje dziecka z ojcem.
     Jak podkreśla ks. Marek Dziewiecki „ Zadaniem dobrego ojca jest uczenie dzieci realizmu i trzeźwego myślenia, czyli upewnianie ich o tym, że dorastanie do wielkiej i wiernej miłości w małżeństwie i rodzinie, w kapłaństwie albo w życiu zakonnym, to jedyna Boża i pewna droga do szczęścia. Szczęśliwi są ci, którzy mocno i ofiarnie kochają, nawet jeśli wieczorem są już zmęczeni. Nieszczęśliwi są natomiast egoiści, którzy usiłują żyć kosztem innych ludzi i nie stawiają sobie wysokich wymagań. To tacy właśnie ludzie stają się najczęściej ofiarą alkoholu czy narkotyków, albo uzależniają się od komputera, Internetu, popędu czy hazardu. Mądry i trzeźwy ojciec upewnia dzieci o tym, że tylko ten, kto kocha, jest radosny i nie ma potrzeby szukania „pomocy" tam, gdzie jej nie znajdzie, na przykład w alkoholu, hazardzie czy Internecie. Życie bez Boga i bez miłości sprawia, że człowiekowi odechciewa się żyć, a życie z Bogiem i naśladowanie Jego miłości sprawia, że człowiek nie wpada w żadne uzależnienia i że nie ma potrzeby, by uciekać od rzeczywistości. Kto kocha, ten zamienia zwyczajne życie w nadzwyczajne święto. Szczęśliwy jest ten mężczyzna - mąż, ojciec, syn, brat czy przyjaciel - który swoich bliskich potrafi upewniać o tym swoją własną miłością, trzeźwością, pogodą ducha i radością życia”.

za:http://www.duszpasterstwotrzezwosci.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=217:ojciec-wiadek-wiary-i-trzewoci&catid=25:artykuly&Itemid=38

Niech nie zabraknie w tym szczególnym czasie modlitwy za ojców, by byli dla młodego pokolenia autentycznymi świadkami wiary i życia w trzeźwości. Młodzi potrzebują ich przykładu życia, potrzebują ich świadectwa.