Wizyta Duszpasterska-Kolęda

27.12.2013r.

„Pokój temu domowi.I wszystkim jego mieszkańcom”.

Tradycyjnie już po Świętach Bożego Narodzenia rozpocznie się w naszej wspólnocie parafialnej wizyta duszpasterska popularnie nazywana kolędą. Słowo kolęda pochodzi z łac. calendae, oznaczającego pierwszy dzień miesiąca.
     Co to jest kolęda? To wywodzący się z okresu średniowiecza zwyczaj nawiedzania przez księży swoich parafian w okresie Bożego Narodzenia w celach duszpasterskich. Pan Jezus powiedział do Apostołów: „Kto was przyjmuje Mnie przyjmuje” (Mt 10,40). Polecił im także: Gdy do jakiego domu wejdziecie mówcie: „Pokój temu domowi ! Jeśli tam mieszka człowiek godny pokoju spocznie na nim”( Łk 10, 5-6). Otwarcie przed kapłanem drzwi naszych domów jest wyznaniem naszej wiary.
     To spotkanie jest dla każdego z nas niezwykła szansą. Oto kapłan przychodziło naszych domów, by tak jak nakazał Apostołom Jezus nam błogosławić. Tak bardzo potrzebujemy pokoju, także tego Bożego pokoju, który owocuje pokojem serca, otwartością na Boga i drugiego człowieka. Kapłan przekraczają próg naszego domu wypowiada słowa: Pokój temu domowi! Staropolskie przysłowie mówi „Gość w dom, Bóg w dom”. Przygotujmy się więc na to niezwykłą mającą miejsce raz w roku wizytę duszpasterską. Ustawmy na stole krzyż, świece, naczynie z wodą święconą i kropidło. Starajmy się w tym dniu zgromadzić wszyscy w domu. Kapłan przychodzący do naszych domów chce przynieść Boże błogosławieństwo każdemu z nas. Przyjęcie kapłana do naszych domów jest także świadectwem więzi Kościoła domowego, który stanowimy, ze wspólnotą parafialną. Czy wykorzystamy tę szansę?
     Wizyta duszpasterska jest ponadto spotkaniem Pasterza parafii z wiernymi. Stanowi doskonałą okazje do wzajemnego poznawania się, nawiązywania głębszych kontaktów, które służą budowaniu jedności wspólnoty parafialnej. Kolędowe spotkanie jest także okazją do szczerego, otwartego dialogu, do dzielenia się troskami i radościami, którymi żyjemy na co dzień. W czasie tego spotkania ważna jest także rozmowa o problemach naszej wspólnoty parafialnej, jest okazją do zgłaszania inicjatyw duszpasterskich. To okazja do budowania jedności, ale także poczucia odpowiedzialności za wspólnotę, którą wszyscy tworzymy.
     Wizyta duszpasterska, otwarcie drzwi naszych domów stwarza szansę, na pogłębienie więzi ze wspólnotą parafialną dla tych, którzy się w jej życie angażują, ale także dla tych, którzy poszukują może Boga w swoim życiu. Może właśnie w czasie tego kolędowego spotkania, rozmowy padnie to jedno słowo, zdanie, które pomoże nam jeszcze bardziej otworzyć nasze serca na Boga. Może sprawi ono, że na nowo odkryjemy prawdę, że Kościół jest naszym domem, domem, w którym jest miejsce dla każdego. Dajmy sobie szansę, dajmy szansę, by Bóg mógł wejść w nasze życie rodzinne, osobiste, parafialne ze swoim błogosławieństwem.
     Życzliwość, otwartość, szczerość niech towarzyszą wizycie duszpasterskiej, aby błogosławieństwo Boże przynoszone przez kapłanów mogło spocząć na nas i pozostać w naszych domach i w naszych sercach już na zawsze.

POKOJ TEMU DOMOWI! I WSZYSTKIM JEGO MIESZKAŃCOM!